چرا برخی دچار انزال دیررس می شوند؟

0 3,753

انزال دیررس چیست؟ شرایطی است که در آن تحریک جنسی برای مردان مدت زیادی طول می کشد تا به اوج جنسی برسند و منی را از آلت تناسلی (انزال) آزاد کنند. برخی از مردان مبتلا به انزال دیررس به هیچ وجه قادر به انزال نیستند. تاخیر در انزال می تواند موقتی یا یک مشکل مادام العمر باشد. دلایل احتمالی انزال تاخیری شامل برخی از شرایط مزمن سلامتی، جراحی و داروها است. درمان انزال دیررس بستگی به علت اصلی دارد. طبیعی است که انزال در مردان گاهی به تأخیر بیفتد. تاخیر در انزال فقط در صورت ادامه دار شدن یا ایجاد فشار روانی برای مرد یا شریک زندگی اش مشکل به حساب می آید. در این مقاله از بخش جنسی نصرینو به انزال دیررس می پردازیم.

انزال دیررس

علائم انزال دیررس

برخی از مردان مبتلا انزال دیررس حدود ۳۰ دقیقه یا بیشتر به تحریک جنسی نیاز دارند تا ارگاسم و انزال داشته باشند. ممکن است اصلا نتوانند به هیچ وجه انزال داشته باشند (تخلیه مایع). در موارد نادر، تاخیر در انزال نشانه ای از وخیم تر شدن بیماری هایی مانند بیماری قلبی یا دیابت است.

اما، زمان مشخصی وجود ندارد که نشان دهنده تشخیص تاخیر در انزال باشد. اما اگر تأخیر در انزال باعث ایجاد پریشانی یا ناامیدی شود یا اگر مجبور هستید فعالیت جنسی را به دلیل خستگی، تحریک جسمی، از دست دادن نعوظ یا درخواست شریک زندگی خود متوقف کنید، در این صورت شما مبتلا به مشکل انزال دیررس هستید.

اغلب، مردان ممکن است در طی مقاربت جنسی یا سایر فعالیت های جنسی با شریک زندگی خود در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند. برخی از مردان نیز فقط هنگام استمنا می توانند انزال کنند.

انزال تاخیری بر اساس علائم به انواع زیر تقسیم می شود:

 • انزال دیررس مادام العمر: با انزال تاخیری مادام العمر، این مشکل از زمان بلوغ جنسی وجود دارد. اما انزال تاخیری اکتسابی پس از یک دوره عملکرد جنسی طبیعی رخ می دهد.
 • انزال دیررس بر حسب موقعیت. انزال تاخیری موقعیتی فقط به شرکای جنسی خاص یا تحریک های خاص محدود می شود. انزال با تأخیر موقعیتی فقط در شرایط خاصی اتفاق می افتد.

این مقولات در تشخیص علت اصلی و تعیین بهترین درمان موثر هستند.

چه زمانی برای درمان انزال دیررس به پزشک مراجعه کنید

پزشک مراقبت های اولیه مورد خوبی برای شروع درمان این مشکل است اگر:

 • تاخیر در انزال برای شما یا شریک زندگی شما به عنوان یک مشکل است
 • شما یک مشکل بهداشتی شناخته شده دیگری دارید که ممکن است با تاخیر در انزال مرتبط باشد، یا داروهایی مصرف می کنید که می تواند برای این موضوع مشکل ایجاد کند
 • علائم دیگری همراه با انزال به تأخیر افتاده دارید که ممکن است در ظاهر مشخص باشد یا علامت ظاهری نداشته باشد

زود انزالی

علل انزال دیررس

تاخیر در انزال می تواند ناشی از داروها، شرایط سلامتی و جراحی خاص باشد. یا ممکن است ناشی از سوء مصرف مواد یا مرتبط با موارد سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب یا استرس باشد. در بسیاری از موارد، این مشکل به دلیل ترکیبی از نگرانی های جسمی و روانی به وجود می آید.

دلایل روانشناختی تاخیر در انزال شامل موارد زیر است:

 • افسردگی، اضطراب یا سایر شرایط بهداشت روان
 • مشکلات در روابط مانند استرس، کمبود ارتباط عاطفی و یا سایر نگرانی ها
 • اضطراب در مورد عملکرد
 • تصویر بد بدن
 • تابوهای فرهنگی یا مذهبی
 • تفاوت بین واقعیت رابطه جنسی با شریک زندگی و خیالات جنسی

داروها و سایر موادی که می توانند باعث تاخیر در انزال شوند عبارتند از:

 • برخی از داروهای ضد افسردگی
 • برخی داروهای فشار خون بالا
 • داروهای خاص ادرارآور
 • برخی از داروهای ضد روان پریشی
 • برخی از داروهای ضد تشنج
 • الکل – به خصوص نوشیدن بیش از حد (استفاده بیش از حد از الکل یا الکلیسم)

علل جسمی تاخیر در انزال شامل موارد زیر است:

 • برخی از نقایص هنگام تولد در سیستم تولید مثل مردان
 • آسیب به اعصاب لگنی که کنترل ارگاسم را بر عهده دارند
 • برخی عفونت ها مانند عفونت ادراری
 • عمل جراحی پروستات، مانند برداشتن مجرای پروستات یا برداشتن پروستات
 • بیماری های عصبی مانند نوروپاتی دیابتی، سکته مغزی یا آسیب عصبی به نخاع
 • شرایط مرتبط با هورمون، مانند سطح پایین هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) یا سطح تستوسترون پایین (کمبود فشار خون)
 • انزال رتروگراد، شرایطی که منی به جای بیرون آمدن از آلت به سمت عقب و به مثانه می رود.

برای برخی از مردان، یک مشکل جسمی جزئی که باعث تاخیر در انزال می شود، ممکن است باعث ایجاد اضطراب از انزال دیررس در هنگام رابطه جنسی شود. این اضطراب ممکن است تاخیر در انزال را بدتر کند.

انزال دیررس

عوامل خطر در انزال دیررس

تعدادی از موارد می تواند خطر بروز تاخیر در انزال را افزایش دهد، از جمله:

 • سن بالاتر – با افزایش سن مردان، انزال طولانی تر است
 • شرایط روانی مانند افسردگی یا اضطراب
 • شرایط پزشکی مانند دیابت یا بیماری اسکلروز
 • برخی معالجات پزشکی مانند جراحی پروستات
 • داروها، بخصوص داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای فشار خون بالا یا ادرارآور
 • مشکلات مربوط به روابط مانند ارتباط ضعیف با همسر
 • استفاده بیش از حد از الکل، به ویژه اگر مصرف کننده طولانی مدت الکل باشید

عوارض انزال دیررس

عوارض انزال با تأخیر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش لذت جنسی برای شما و شریک زندگی تان
 • استرس یا نگرانی از عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی به دلیل عدم داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش
 • عدم توانایی در بارداری شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

انزال دیررس

چگونه مشکل انزال دیررس تشخیص داده می شود؟

معاینه فیزیکی و توضیح علائم شما برای تشخیص اولیه لازم است. اگر مشکل بهداشتی مزمن به عنوان عامل زمینه ای مشکوک باشد، ممکن است نیاز به انجام آزمایش های بیشتری باشد. این شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار است. این آزمایشات برای بررسی عفونت، عدم تعادل هورمونی و موارد دیگر خواهد بود. همچنین آزمایش واکنش آلت تناسلی شما به ویبراتور ممکن است نشان دهد که آیا مشکل روانی یا جسمی است.

چه درمانی برای مشکل انزال دیررس وجود دارد؟

درمان به علت اصلی بستگی دارد. اگر مشکل مادام العمر داشته اید یا هرگز انزال نکرده اید، یک متخصص اورولوژی می تواند تشخیص دهد که آیا نقص ساختاری در هنگام تولد دارید یا خیر. پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا علت اصلی این مشکل مصرف دارو است. در این صورت، تنظیمات مربوط به رژیم درمانی انجام می شود و علائم کنترل می شود. برخی از داروها برای کمک به انزال دیررس در نظر گرفته شده اند، اما هیچ کدام به طور خاص برای آن تأیید نشده اند. این داروها شامل موارد زیر است:

 • سیپروهپتادین (پریاکتین)، که یک داروی آلرژی است
 • آمانتادین (Symmetrel)، دارویی است که برای معالجه بیماری پارکینسون استفاده می شود
 • بوسپیرون (Buspar)، که یک داروی ضد اضطراب است

در صورت استفاده، درمان مواد مخدر غیرقانونی و الکلیسم نیز می تواند به انزال دیررس کمک کند. یافتن برنامه های بهبودی با بستری یا بصورت سرپایی نیز یکی از گزینه های درمانی است. مشاوره روانشناختی می تواند به درمان افسردگی، اضطراب و ترس هایی که باعث تحریک انزال دیررس می شود، کمک کند. درمان جنسی همچنین ممکن است در رفع علت اصلی اختلال عملکرد جنسی مفید باشد. این نوع درمان ممکن است به تنهایی یا در کنار همسرتان انجام شود.

به طور کلی مشکل انزال دیررس با درمان دلایل روحی یا جسمی قابل رفع است. شناسایی و جستجوی معالجه برای مشکل انزال دیررس گاهی اوقات باعث پی بردن به یک بیماری اساسی می شود. هنگامی که آن بیماری درمان شود، انزال دیررس اغلب برطرف می شود. در مورد علت اصلی دارو نیز همین مسئله صادق است. با این حال، بدون توصیه پزشک، هیچگونه دارویی را متوقف نکنید.

در دراز مدت چه انتظاری می توان داشت؟

بسیاری از علل احتمالی بیماری انزال دیررس در دست بررسی می باشد. صرف نظر از علت، درمان در نیز در حال بررسی است. از صحبت کردن خجالت نکشید و نترسید. این بیماری بسیار شایع است.

با درخواست کمک، می توانید از حمایت روانی و جسمی مورد نیاز برای رسیدگی به این موضوع بهره مند شوید و از یک زندگی جنسی لذت بخش تر لذت ببرید.

انزال دیررس

مشکل انزال دیررس و رژیم غذایی

برای کمک به درمان انزال با تأخیر، چه رژیم های غذایی را می توانم انتخاب کنم؟

اطلاعات کمی در مورد توصیه های مربوط به انتخاب مواد غذایی وجود دارد که به تأخیر در انزال کمک می کند. با این حال، از آنجا که انزال دیررس می تواند به فشار خون کنترل نشده، بیماری های قلبی و دیابت مرتبط باشد پیروی از رژیم غذایی مناسب برای کمک به این شرایط، ممکن است به این امر کمک کند که پیشرفت این بیماری ها را کند کند.

در صورت ابتلا به فشار خون بالا یا بیماری قلبی، مصرف نمک و چربی را محدود کنید و در صورت ابتلا به دیابت قندهای ساده را نیز محدود کنید. همچنین، شما باید استفاده از الکل را محدود کنید، زیرا مصرف بیش از حد می تواند منجر به انزال دیررس شود. استفاده از داروی برچسب OFF-LABEL DRUG USEO به این معنی است که دارویی که توسط FDA برای یک منظور تأیید شده است، برای مقاصد دیگری که مورد تأیید نیست استفاده می شود. پزشک می تواند از این دارو برای آن منظور استفاده کند.

این امر به این دلیل است که FDA آزمایش و تأیید داروها را تنظیم می کند، اما اینگونه نیست که پزشکان از داروها برای معالجه بیماران خود استفاده می کنند. بنابراین، پزشک شما می تواند دارویی را تجویز کند که فکر می کند برای شما بهترین است.

انزال دیررس در زنان و مردان

حتی اگر تجربه ارگاسم با تأخیر ممکن است برای زنان و مردان مشابه باشد، ادبیات پزشکی و بالینی آنها با هم متفاوت است. یکی از دلایل این امر این است که بیشتر خانم ها به دلیل عدم تحریک، ارگاسمشان به تأخیر می افتد (یا وجود ندارد)، دلیلی که تقریباً هرگز به مردان نسبت داده نمی شود.

تفاوت دیگر در توصیف ارگاسم تاخیری بین زن و مرد مربوط به انزال است. در مردان، اصطلاح ارگاسم تأخیری و انزال دیررس اغلب به صورت متقابل مورد استفاده قرار می گیرد، حتی اگر ارگاسم و انزال در مردان اتفاقاتی جداگانه باشد و DSM تجربه انزال را با ارگاسم از انزال بدون ارگاسم متمایز می کند. از آنجا که انزال زنانه نه به طور معمول مورد توافق است و نه به خوبی در ادبیات پزشکی ثبت شده است، در زمینه ارگاسم تاخیری برای زنان ذکر نشده است.

زود انزالی -3

چگونگی غلبه بر مشکلات انزالی

آیا مشکلات انزال مسئله ای فراتر از ذهن است؟

اگر برای یک مرد و شریک زندگی او مهم نیست چه مدت طول می کشد تا انزال اتفاق افتد، پس واقعاً مهم نیست. به عنوان مثال، یان کرنر، دکترا، روان درمانگر و نویسنده کتاب برای اولین بار، به مردان توصیه می کند تا قبل از مقاربت، شرکای خود را در آستانه ارگاسم قرار دهند. در این صورت اگر مستعد انزال زودرس باشند، فرقی نمی کند و هر دوی آنها راضی شوند.

برعکس، اگر مردی بیش از حد متوسط ​​ انزالش طول بکشد، اما هر دو شریک از روابط جنسی شان لذت می برند، پس انزال تاخیری می تواند یک امتیاز واقعی باشد.

با این حال، برخی از مردان باید بدانند که چقدر طول می کشد تا انزال در آنها اتفاق بیفتد. تا در برابر شرکای خود متناسب ترین کار را انجام دهند. اما در حالی که ذهن اغلب نقش بزرگی در ایجاد مشکلات انزالی ایفا می کند، غلبه بر آن نیز مهم است. در اینجا نکاتی در مورد آنچه باید انجام شود آورده شده است.

مشکلات معمول انزال دیررس

وقتی صحبت از انزال می شود، اساساً سه چیز مختلف وجود دارد که می توانند اشتباه گرفته شوند.

 • انزال زودرس بزرگترین شکایتی است که مردان در مورد عملکرد جنسی خود دارند. دکتر ادوارد لومن، جامعه شناس، پس از مطالعه داده های جمع آوری شده، تخمین زد که یک سوم از مردان آمریکایی از انزال زودرس شکایت دارند. آنها می خواهند در طول مقاربت طولانی تر دوام بیاورند تا لذت را هم برای خود و هم برای شرکایشان طولانی تر کنند.
 • براساس برخی تخمین ها، انزال تاخیری (یا انزال عقب مانده) بر تعداد بسیار کمی از مردان – تا حدود ۳٪ – تأثیر می گذارد. این یکی از ضعیف ترین مشکلات انزال است. تعداد کمی از مردان نمی توانند با شریک زندگیشان به ارگاسم برسند.
 • انزال رتروگراد کم عارضه ترین مشکل از مشکلات انزالی است. این مشکل باعث می شود که مایع منی در هنگام ارگاسم به جای خارج شدن از طریق آلت به مثانه برگردد و موقع ادرار، منی از آلت بیرون می آید.

انزال رتروگراد می تواند ناشی از دیابت، آسیب عصبی، داروهای مختلف و جراحی هایی باشد که عضله اسفنکتر را مختل می کند. این مشکل بی ضرر است و در احساس ارگاسم اختلال ایجاد نمی کند. (همچنین می تواند باعث تمیز کردن آسان بعد از رابطه جنسی شود.) اما از آنجا که این امر در باروری تأثیر می گذارد، در صورت تلاش برای بارداری برخی از مردان ممکن است به درمان نیاز داشته باشند.

انزال دیررس

درمان مشکلات انزال دیررس

 • مشکل انزال شما هرچه باشد، راه حل هایی برای رفع آن وجود دارد. نکته اصلی کمک گرفتن است و کمک گرفتن از پزشک الزامی است زیرا مشکلات انزال می تواند نشانه ای از مشکلات پزشکی جدی تر باشد.
 • اما شما همچنین باید با شریک زندگی خود صریح صحبت کنید – کاری که بسیاری از مردان از انجام آن بیزار هستند.
 • “تقریباً به طور جهانی، مردان [با مشکلات انزال] به دلیل شرم، خجالت یا جاهلیت نمی توانند مشکل خود را با پزشک یا شرکای خود در میان بگذارند.”
 • پس اجازه ندهید شرم یا غرور مردانه زندگی جنسی شما (و همسرتان) را خراب کند. ایجاد تنش باعث بدتر شدن اوضاع می شود. با کمی بازتر بودن، برخی بحث ها و شاید چند تکنیک جدید سرگرم کننده در اتاق خواب، می توانید بر مشکل انزال خود غلبه کنید. این بدان معناست که کمتر نگران باشید و رابطه جنسی بیشتری داشته باشید.

چگونه مردان می توانند عملکرد جنسی خود را بهبود بخشند

بسیاری از آقایان علاقمند به افزایش لذت و رضایت خود و شریک جنسی خود در هنگام رابطه جنسی هستند. با این وجود، تمرکز روی عملکرد جنسی می تواند منجر به اضطراب شود. مجموعه ای از تغییرات ساده در شیوه زندگی می تواند به شما کمک کند:

 • اضطراب را کاهش دهید
 • عملکرد نعوظ را بهبود ببخشید
 • روابط با شرکای جنسی را تقویت کنید
 • استقامت را افزایش دهید

این تغییرات می تواند رابطه جنسی را برای همه افراد لذت بخش تر کند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که نگرانی در مورد گرفتن و حفظ نعوظ اغلب عامل اصلی اضطراب عملکرد است.گیر دادن به همسر چه عواقبی دارند؟

سیزده راه برای بهبود عملکرد جنسی و انزال دیررس

روش های زیر می تواند به کاهش اختلال نعوظ، افزایش استقامت و بهبود کیفیت کلی جنس کمک کند:

۱- روی مقدمه و شروع کار متمرکز شوید

تغییرات ساده در شیوه زندگی می تواند به بهبود اختلال نعوظ و کاهش اضطراب کمک کند. برخی از مردان بر این باورند که نفوذ مهم ترین و حتی بخش تعیین کننده رابطه جنسی است. با این حال، بسیاری از کسانی که اختلال نعوظ را تجربه می کنند ممکن است احساس کنند که برای خشنود کردن شریک خود نیازی به نعوظ ندارند. در حقیقت، عملکرد نعوظ حتی می تواند انگیزه ای برای امتحان استراتژی های جدید باشد که برای شریک زندگی خود رضایت بیشتری به همراه دارد.

مقدمه و شروع رابطه جنسی می تواند شامل لمس کردن، بوسیدن و رابطه جنسی دهانی باشد. ایجاد یک تصور ذهنی می تواند تجربه جنسی را برای همه افراد درگیر بهبود بخشد. مقدمه ممکن است برای خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که تعداد بسیار کمی از خانم ها (حدود ۱۸ درصد ) تنها ارگاسم را از طریق مقاربت تجربه می کنند. براساس همان یافته ها، ۳۶٫۶ درصد از خانم ها اظهار داشتند که تحریک کلیتوری برای ارگاسم در طول مقاربت ضروری است.

۲- تکنیک شروع- توقف را امتحان کنید

مردانی که می خواهند طول مقاربتشان دوام بیشتری داشته باشد می توانند تکنیک شروع- توقف را امتحان کنند. برای استفاده از این تکنیک، هر بار که احساس انزال نزدیک است، فعالیت جنسی را متوقف کنید. عمیق نفس بکشید و دوباره آهسته شروع کنید، سپس تا زمان مطلوب، انزال را متوقف کنید. این روش می تواند بدن را برای خاموش نگه داشتن انزال راهنمایی کند و به مرد کمک کند تا حتی در حین انجام فعالیت جنسی شدید، احساس راحتی بیشتری در هنگام انزال داشته باشد.

۳- چیز جدیدی را امتحان کنید

لذت جنسی در محیطی از شور و هیجان شکوفا می شود. اگر شخصی مدت طولانی با یک شریک زندگی بوده باشد، رابطه جنسی می تواند شروع به احساس عادی شدن کند  و ممکن است احساس هیجان، متمرکز بودن یا خوشحال کردن شریک زندگی به طور فزاینده ای دشوار به نظر رسد. ممکن است امتحان کردن یک فعالیت جنسی یا موقعیت جدید یا داشتن رابطه جنسی در یک مکان دیگر به رفع این مشکل کمک کند. همچنین صحبت کردن در مورد خیالات جنسی می تواند رابطه جنسی را هیجان انگیز تر کند. علاوه بر این، می توانید با انجام کار جدیدی با شریک زندگی خارج از اتاق خواب مشکل را در اتاق حواب حل کنید، مانند:

 • آشپزی با هم
 • قایقرانی یا پیاده روی
 • رفتن به یک موزه
 • دیدن یک گروه جدید
 • تلاش برای ورزش جدید

این به افراد کمک می کند تا احساس ارتباط بیشتری داشته باشند و هیجان از فعالیت جدید می تواند وارد اتاق خواب شود.

۴- اضطراب و استرس را مدیریت کنید

اضطراب و استرس می تواند گرفتن یا حفظ نعوظ را دشوار کند. این احساسات همچنین می تواند افراد را از صمیمیت جنسی دور کند.اگر مرد نسبت به نحوه عملکرد جنسی خود احساس نگرانی کند، ممکن است نسبت به رابطه جنسی کمتر احساس هیجان کند و در طی آن کمتر درگیر شود. راهکارهای مدیریت اضطراب و استرس عبارتند از:

 • بیشتر روی احساسات جسمی تمرکز کنید تا عملکرد جنسی
 • ورزش کردن
 • خواب بیشتر
 • تلاش برای بهبود روابط
 • مراقبه
 • گذراندن زمان بیشتر برای یک سرگرمی مورد علاقه
 • رفتن به مراکز درمانی
 • مصرف داروهای روانپزشکی

گیر دادن به همسر چه عواقبی دارند؟

۵- ترک سیگار

سیگار کشیدن می تواند منجر به فشار خون بالا و سایر مشکلات مرتبط با قلب شود که باعث نعوظ می شود. استعمال دخانیات نیز به طور مستقل با اختلال نعوظ در ارتباط است. یک تجزیه و تحلیل از ۱۳ مطالعه در مورد ۲۰۱۵ درمورد سیگار کشیدن و عملکرد جنسی نشان داد که ترک سیگار اغلب عملکرد جنسی را بهبود می بخشد و اختلال نعوظ را کاهش می دهد.

۶- ارتباطات باز

صحبت آزادانه می تواند تجربیات جنسی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. اگر مسائل مربوط به رابطه جنسی باعث ایجاد تنش یا نگرانی شده است، بهتر است این مسئله را در کنار همسرتان مطرح کنید. همکاری با یکدیگر بر روی یک راه حل می تواند به انسان کمک کند تا احساس بهتری کند و احساس نگرانی یا گناه نداشته باشد. شریک زندگی ممکن است ترس از اختلال عملکرد جنسی را برطرف سازد، و ممکن است پیشنهادات عملی داشته باشد.

به مسائل مربوط به روابط بپردازید

مسائل خارج از اتاق خواب می تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود. به عنوان مثال، مردی که احساس می کند شریک زندگی بیش از حد از او انتقاد می کند، ممکن است در طول رابطه جنسی احساس اضطراب کند و این منجر به تجربه های رضایت بخشی کمتری شود. ارتباطاتی که بر احساسات متمرکز می شوند و سرزنش کننده نیستند، می توانند به شرکای خود در حل چالش های روابط کمک کنند. برخی افراد نیز از رابطه جنسی درمانی بهره مند می شوند.

۸- بیشتر ورزش کنید

ورزش منظم می تواند سلامت روان را بهبود بخشد و اضطراب را کاهش دهد. فعال بودن از نظر جسمی می تواند عوامل خطر در شرایط قلبی را کاهش داده و عملکرد جنسی و سلامت کلی را بهبود بخشد. شرایطی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت می تواند به اعصاب آسیب برساند و میزان خون موجود در آلت را تغییر دهد. این می تواند گرفتن یا حفظ نعوظ را دشوارتر کند.

علاوه بر این، برخی از مردان متوجه می شوند که ورزش منظم باعث بهبود سلامت روان آنها می شود، اضطراب را کاهش می دهد و به آنها کمک می کند تا نسبت به بدن خود احساس بهتری داشته باشند. مردان همچنین می توانند از ورزش عضلات درگیر برانگیختگی و انزال بهره مند شوند. تمرین زیر ممکن است کمک کند:

 • هنگام ادرار، جریان ادرار را متوقف کنید. چندین بار تکرار کنید و یاد بگیرید که عضلات درگیر را شناسایی کنید.
 • هنگام ادرار نکردن، سعی کنید ۱۰ ثانیه این عضلات را منقبض کنید. به مدت ۱۰ ثانیه آنها را آرام کنید و سپس ۱۰ ثانیه دیگر آنها را منقبض کنید.
 • هر روز ۱۰ بار این چرخه انقباض و آرامش را تکرار کنید.

۹- ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی عملی برای آگاهی بیشتر در لحظه حاضر است. این یک نوع مراقبه محبوب برای مبتدیان است و ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد. تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که روش های مبتنی بر ذهن آگاهی می توانند نگرش های منفی در مورد رابطه جنسی را تغییر دهند، روابط جنسی را بهبود بخشند و به افراد کمک کنند تا در طول فعالیت های جنسی حضور بیشتری داشته باشند.

ذهن آگاهی و مراقبه همچنین می تواند به مدیریت استرس غیر مرتبط با فعالیت جنسی کمک کند. این می تواند به طور غیرمستقیم به حل مشکل نقص عملکرد جنسی بپردازد و توانایی تمرکز مرد در لحظه را بهبود بخشد.

۱۰- داروی گیاهی را امتحان کنید

برخی از داروهای گیاهی ممکن است رضایت جنسی را، به ویژه اگر اختلال نعوظ نگران کننده باشد، بهبود ببخشند. در سال ۲۰۱۸، محققان بررسی ۲۴ کارآزمایی را که شامل داروهای گیاهی به عنوان درمان اختلال نعوظ است، منتشر کردند.

جینسنگ پیشرفت چشمگیری داشت، در حالی که نوعی کاج به نام پینوس پیناستر و ریشه ماکا یا Lepidium meyenii مزایای مثبت اولیه ای را نشان داد. سایر گیاهان، یعنی زعفران و Tribulus terrestris، نتایج روشنی نشان ندادند. قبل از امتحان کردن داروهای گیاهی، با پزشک صحبت کنید. سازمان های رسمی مکمل های گیاهی را تایید نمی کنند زیرا می توانند عوارض جانبی داشته باشند و یا با داروهای دیگر در تداخل باشند. دیدن یک پزشک معالج بهداشتی که از مکمل ها آگاهی داشته و می تواند بر پیشرفت علائم نظارت داشته باشد بسیار مهم است.

انزال دیررس

مشاوره را در نظر داشته باشید

اختلال در نعوظ غالباً ناشی از عوامل روانشناختی است. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب و افسردگی
 • مشکلات روابط
 • ننگ اجتماعی همراه با پیری یا اندازه آلت تناسلی مرد
 • شرایط بهداشت روان درمان نشده
 • سابقه تروما

مشاوره فردی می تواند به مرد در پرداختن به نقش این و سایر عوامل در رضایت جنسی کمک کند. مشاوره در رابطه می تواند به شرکا کمک کند تا در مورد رابطه جنسی بدون شرم صحبت کنند. به عنوان مثال، هنگامی که یک مرد دارای یک مسئله اساسی بهداشتی است، مشاوره می تواند در هنگام برقراری ارتباط با  شریک زندگی، او را در مقابله با استرس اختلال نعوظ کمک کند.

۱۲- با پزشک صحبت کنید

پزشک ممکن است برای کمک به عملکرد جنسی، داروهای تجویز کند. چندین داروی می توانند به عملکرد جنسی کمک کنند، از جمله داروهای محبوب مانند ویاگرا و سیالیس. داروها می تواند سریع ترین گزینه درمانی برای برخی از مردان باشد. اگر مردی که برای اختلال در نعوظ دارویی مصرف می کند نیز باتغییر در سبک زندگی و مشارکت در درمانش، در نهایت ممکن است بتواند جلوی مصرف دارو را بگیرد. تعداد انگشت شماری از داروها می توانند بر رضایت جنسی، میل جنسی و توانایی داشتن یا حفظ نعوظ تأثیر بگذارند.

برای مثال، داروهای ضد افسردگی می توانند شیوه انزال مرد را کاهش داده و میل جنسی را کاهش دهند. مهارکننده های انتخاب مجدد سروتونین، یا SSRI ها، به ویژه ممکن است باعث اختلال عملکرد جنسی شوند. مردی که داروهای دارای عوارض جانبی جنسی مصرف می کند، باید در مورد تغییر دارو، متوقف کردن درمان یا پایین آوردن دوز با پزشک بحث کند.

انزال دیررس

۱۳- مشکلات بهداشتی مزمن را مدیریت کنید

اختلال در نعوظ می تواند یک نشانه هشدار دهنده در مورد مشکلات بهداشتی باشد. مراقبت از بدن با خوردن یک رژیم متعادل، فعال بودن از نظر جسمی و مدیریت استرس بسیار مهم است. درمان مسائل بهداشتی مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی نیز ضروری است. داروها را طبق توصیه پزشک مصرف کنید و تغییرات شیوه زندگی را امتحان کنید که می تواند سلامت کلی را بهبود بخشد. اگر علائم این شرایط بدتر شد، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چشم انداز

اختلال عملکرد جنسی می تواند نگران کننده و شرم آور باشد، اما این نوع مسائل متداول و قابل درمان است. یک شخص می تواند با کار کردن با یک متخصص روانپزشک معتبر، برقراری ارتباط آزادانه با شریک جنسی، و تلاش برای ایجاد تغییر در شیوه زندگی خود در مورد روابط جنسی خود احساس خوبی داشته باشد.

منبع: دکتـــرســــلام

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود