زخم معده را با این روش درمان کنید

0 3,740

زخم معده اگر به مراحل نهایی خود نرسیده باشد، با روش های خانگی و طب سنتی قابل درمان می باشد. درمان زخم معده با مصرف بسیاری از گیاهان دارویی امکان پذیر است.

زخم معده با ویژگی سوزش مشخص می شود. این سوزش در هر بار رخداد بین چند دقیقه تا چند ساعت زمان می برد و با جذب غذا در بدن آغاز و در زمان پایان جذب و یا خوردن ضد اسیدها کم یا قطع می شود. در واقع زخم معده با تناول و مصرف غذا در ارتباط است. یکی از راه های موثر برای درمان زخم معده استفاده از رژیم غذایی مناسب و فیبردار است.

عسل

عسل با خواص میکروبی خود کنترل خوبی بر روی هلیکوباکتری دارد و می تواند به عنوان ماده ای برای بهبود زخم معده به کار رود. مانوکا ماده موجود در عسل است که برای بهبود تمام زخم ها، جراحت ها و سوختگی ها به کار می رود.

درمان زخم معده

بابونه

دمنوش بابونه نیز قادر به کنترل زخم و درمان آن است. از این دمنوش برای کاهش استرس استفاده می شود. استرس اسید معده را افزایش و زخم معده را تشدید می کند. بابونه از این طریق نیز می تواند درمان گر خوبی برای پیشگیری و درمان زخم معده باشد.

زردچوبه

کورکومین موجود در خواص زردچوبه با نقش آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی خود درمان خوبی برای زخم معده است. چنین نقشی در این ادویه زخم معده را کم و به درمان  آن کمک می کند. زردچوبه خواص درمانی خوبی برای درمان جوش، زخم های پوستی و دیگر زخم ها دارد.

درمان زخم معده با زردچوبه

زنجبیل

از داروهای موثر برای کنترل و رفع زخم معده است. به طور کلی زنجبیل نقش مثبتی بر عملکرد گوارش دارد. در چنین مواردی منشا بروز زخم معده اهمیت ندارد. زنجبیل جهت بیماری های معده چون گاستریت، ورم و … نیز به کار می رود. ضمن اینکه تاثیر مستقیمی بر دفع دارد و از راه های درمان یبوست به حساب می آید.

پروبیوتیک ها

مکمل های پروبیوتیک، ماست و مواد تخمیری خوراکی دارای موجودات زنده ای به نام پروبیوتیک هستند. این موجودات برای افزایش باکتری های مفید دستگاه گوارش فواید زیادی دارند. با بهبود عملکرد روده، درمان زخم معده نیز روند بهتری می یابد. پروبیوتیک ها هر چند قادر نیستند هلیکوباکتر پیلوری را به طور کامل ریشه کن کنند اما روند درمان را تسریع و تعداد باکتری ها را کم می کنند.

پروبیوتیک

موز سبز یا رسیده

در موز سبز ماده ای فلاونوئیدی با نام لوکوسیانیدین وجود دارد. با خوردن موز سبز، مخاط معده زیاد می گردد. با افزایش مخاط معده از تکثیر و زیاد شدن هیلکوباکتر پیلوری جلوگیری می شود. با بیشتر شدن مخاط، اسید معده نیز کم می شود.

فلاونوئیدها

فلاونوئیدها درمان موثری برای زخم معده است و در خوراک هایی چون آجیل، لیمو، سیب، پرتغال، گیلاس و بلوبری وجود دارد. این فلاونوئیدها در گروه پلی فنول قرار می گیرند. این ماده علاوه بر بهبود زخم معده, اسهال و انقباض گوارشی را نیز درمان می کند. خواص آنتی اکسیدانی فلاونوئیدها سبب زیاد شدن مخاط معده و پوشش لازم برای جلوگیری از زخم معده می گردد. کلم از موادی که دارای پلی فنول می باشد. بهتر است روزانه یک لیوان آب کلم میل کنید تا ثاثیر آن را در درمان زخم معده ببینید. ۲ تکه کلم را با یک لیوان و چند قطره لیمو در میکسر ریخته و آن گاه برای بهبود زخم معده نوش جان کنید.

بهبود زخم معده با کلم

روغن نارگیل

 شما می توانید یک دوم قاشق چای خوری روغن نارگیل را دو بار در روز میل کنید(یک بار در صبح گاه و یک بار قبل از خواب). همچنین می توانید شیر نارگیل را سه مرتبه در روز جایگزین آن کنید.

روغن نارگیل برای زخم معده

فلفل قرمز

یک دوم قاشق چای خوری فلفل قرمز را با آب داغ ترکیب نمایید و میل بفرمایید. این ماده برای تسکین و درمان خانگی زخم معده نوشیدنی موثر می باشد.

فلفل قرمز و آب جوش برای زخم معده

درمان زخم معده با فلفل قرمز

آلوئه ورا

آلوئه ورا اثر درمانی فوق العاده در زخم ها دارد. به همین دلیل برای زخم و آکنه های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات انجام شده بر روی موش های صحرایی نشان می دهد که آلوئه ورا اثر قابل توجهی بر زخم های معده دارد و می توان آن را به عنوان درمان زخم معده با قدرت تاثیر بالا به کار بست.

درمان زخم معده با آلوئه ورا

آلوئه ورا و زخم معده

سرکه سیب

سرکه سیب به علت خواص ضد باکتری که دارد، در بسیاری از مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. درمان عفونت و زخم ها از جمله ویژگی های سرکه سیب می باشد. این ماده می تواند به خوبی با هلیکو باکتری مبارزه کند و از رشد و تکثیر آن ها جلوگیری نماید.

سرکه سیب و زخم معده

سرکه سیب و بهبود زخم معده

شیرین بیان

بسیاری از ناراحتی های معده با شیرین بیان بهبود می یابند. این ماده شفابخش در کشورهای آسیایی و مدیترانه مورد استفاده قرار می گیرد. یک لیوان آب را بجوشانید و بعد از جوشیدن، ریشه شیرین بیان را در آن بیندازید.

کنترل زخم معده با شیرین بیان

حالا بگذارید ۱۰ دقیقه آب با ریشه بجوشد. در ادامه ظرف را از روی شعله برداشته و از صافی رد کنید. بعد از خنک شدن می توانید روزی ۲ تا ۳ بار از این نوشیدنی بخورید.

آشنایی با زخم معده

هلیکو باکتری به سختی از بین می رود. پزشکان برای معالجه زخم معده مهار کننده های پمپ پروتون را به کار می برند. این مهار کننده ها اسید معده را کاهش می دهند.

رانیتیدین و فاموتیدین از افزایش اسید جلوگیری می کنند. زمانی که هلیکوباکترپیلوری سبب زخم می گردد، در این صورت آنتی بیوتیک ها مورد مصرف قرار می گیرند. در حین مصرف آنتی بیوتیک باید دوره درمان را تا بهبودی کامل طی کنید.

برای اثر گذاری داروهای پزشکی و گیاهی بهبود زخم معده بهتر است آن ها را تا کامل شدن دوره ادامه دهید. در این صورت متوجه تغییر در وضعیت خود خواهید شد و درمان شما نتیجه بخش می گردد.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود