نشانه های کمبود ویتامین a و مواد غذایی حاوی این ویتامین

0 3,926

 بدن به مواد معدنی و انواع ویتامین ها نیاز دارد اما گاهی اوقات ویتامین های مورد نیاز را دریافت نمی کند، زمانی که بدن با کمبود ویتامین مواجهه می شود مشکلاتی را به وجود می آورد بنابراین بهتر است که با علائم کمبود انواع ویتامین ها آشنا شوید، در ادامه مطلب به علائم کمبود ویتامین a می پردازیم.

مواد غذایی که دارای ویتامین a می باشند.

علائم کمبود ویتامین a در بدن

زمانی که بدن با کمبود ویتامین a مواجهه می شود علائمی را از خود بروز می دهد که در ادامه با این علائم آشنا می شوید :

پوست خشک

یکی از علائم کمبود ویتامین a در بدن خشکی پوست می باشد زیرا، این ویتامین به بازسازی و تولید سلول های پوستی و کنترل التهاب در بدن کمک می کند، در صورتی که بدن این ویتامین را دریافت نکند باعث ایجاد اگزما و مشکلات پوستی دیگر می شود اما به خاطر داشته باشید خشکی پوست ممکن است علت های دیگری نیز داشته باشد.

خشکی پوست از نشانه ها کمبود ویتامین a می باشد

خشکی چشم

یکی دیگر از علائم شناخته شده مربوط به کمبود ویتامین a خشکی چشم و یا عدم تولید اشک توسط چشم می باشد که در واقع در شرایط شدید کمبود این ویتامین باعث آسیب به قرنیه چشم و یا کوری می شود.

علائم کمبود ویتامین a

ناباروری

ویتامین a برای زنان و مردان به منظور تولید مثل امری حیاتی می باشد که کمبود این ویتامین علاوه بر ناباروری باعث سقط جنین نیز می شود.

عفونت گلو و سینه

یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین a عفونت های زیاد در ناحیه گلو و سینه می باشد همچنین تحقیقات نشان داده است که ویتامین a باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت دستگاه تنفسی می شود.

نشانه های کم بودن ویتامین a

عدم بهبود زخم‌ها

زمانی که زخم ها پس از جراحی یا جراحت به خوبی بهبود نمی یابند ممکن است به دلیل کمبود ویتامین a در بدن باشد زیرا این ویتامین به سرعت کلاژن سازی پوست کمک می کند.

جوش پوستی و آکنه

از دیگر علائم کمبود ویتامین a ایجاد جوش بر روی صورت می باشد زیرا ویتامین a به بهبود شرایط پوست و مبارزه با التهاب کمک می کند در نتیجه از بروز آکنه جلوگیری می کند.

بروز جوش و آکنه از نشانه های کمبود ویتامین a می باشد.

کاهش سرعت رشد در کودکان

ویتامین a یکی از انواع ویتامین ضروری برای رشد بدن می باشد بنابراین کودکانی که با کمبود این ویتامین مواجهه هستند روند رشدشان نیز کند می باشد بنابراین به منظور رشد کودک تان باید از مواد غذایی که دارای ویتامین a  می باشند استفاده کنید.

عوارض مصرف زیاد ویتامین A

همانطور که گفته شد ویتامین a به منظور سلامتی بدن امری ضروری می باشد اما مصرف زیاد آن می تواند خطرناک باشد زیرا مصرف زیاد این ویتامین در کبد ذخیره می شود و باعث ایجاد مسومیت و نشانه هایی مانند : باد کردن استخوان ها، گیجی، زخم دهان، تغییر در بینایی می شود به خصوص زنان باردار باید در مورد مصرف زیاد این ویتامین احتیاط کنند و قبل از مصرف این ویتامین با پزشک مشورت کنند که در واقع اغلب بزرگسالان سالم به مصرف روزانه ۷۰۰-۹۰۰ میکرو گرم ویتامین A نیاز دارند.

 مواد غذایی حاوی ویتامین A، عبارتند از:

  • هویج
  • طالبی
  • انبه
  • سبزیجات با برگ های سبز
  • سیب زمینی شیرین
  • ماهی تن

علائم کمبود ویتامین a

 

منبع:آرگــــــامـــــگ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود