علائم ابتلا به کرونای جهش یافته در کودکان

0 4,032

یک متخصص کودکان درباره تاثیر کرونای جهش یافته در کودکان می گوید: اگر کودک تب بالا یا اسهال شدید و یا سرفه دارد، حتما به مراکز درمانی مراجعه شود. وقتی بیماری در فاز ویروسی و التهابی است یک سری دارو ها داریم که در بیمارستان تجویز می شوند ولی اگر حال عمومی کودک خوب است درمان خاصی ندارد و استفاده از مایعات بیشتر باشد تا آب بدنش کم نشود.

شفقنا: دکتر علی‌اصغر حلیمی در گفت وگویی در خصوص اینکه آیا می توان توصیه هایی برای جلوگیری از ابتلای کودکان به ویروس جهش یافته داشت؟ اظهار داشت: در مورد ویروس جهش یافته بیشتر سرعت انتشار مهم است که نسبت به ویروس قبلی ۱۳ برابر قابلیت انتشار بالاتری دارد به همین دلیل حتی سنین پایین تر و کودکان را درگیر می کند اما در مورد کودکان علایم گوارشی بیشتر است و اسهال های شدید و استفراغ و دل‌درد و حتی گاهی سردرد و تشنج نیز وجود دارد و بیشتر با علایم سرماخوردگی همراه است. برای بچه های زیر دو سال ماسک توصیه نشده است چون راه بینی باریکتر است و نمی توانند نفس بکشند و فقط باید خانواده مراقبت کنند و کودکان را به جاهای شلوغ نبرند. نباید کسانی که علائم سرماخوردگی دارند با کودکان در ارتباط باشند. فاصله باید در خانواده رعایت شود و دست های بچه ها مرتبا شسته شود.

کرونا هر سنی را مبتلا می کند

وی در مورد اینکه ابتلا به کرونا در چه سنی از کودکان شایعتر است؟ گفت: در نوع جهش یافته افراد بیشتری مبتلا می شوند و به همین دلیل در کودکان بیشتر دیده می شود وگرنه کرونا هر سنی را مبتلا می کند و از نوزادی تا کهنسالی همه گرفتار می شوند.

دکتر حلیمی درباره اینکه آمار مرگ و میر در مورد کودکان چطور است؟ تصریح کرد: آمار مرگ و میر در کودکان از کرونا کمتر است ولی درصد دقیقی نداریم. مادران باید دقت کنند وقتی بچه ای به کرونا مبتلا شد ممکن است پیش مادر و مادربزرگ بروند و این طیف از کودکان می گیرند.

در سیر کرونا بدن‌درد و اسهال و تب بالا وجود دارد

این متخصص کودکان در پاسخ به این سوال که خانواده ها چطور متوجه تفاوت سرماخوردگی و ابتلای کودک شان به کرونا شوند؟ گفت: سرماخوردگی معمولی اسهال ندارد و بیشتر کیپ شدن بینی و تب مختصر و عطسه است ولی در سیر کرونا بدن درد و اسهال و تب بالا وجود دارد و باید دقت داشت آیا در خانواده افرادی هستند که علایم کرونا داشته باشند یا نه؟ اگر هم زمان در خانواده کسی مبتلا است این بیماری را باید کرونا فرض کنیم ولی مراحل درمان یکسان است در کودکان حداکثر یک شربت سیتروئن می دهند و یک قطره بینی می دهند.

اگر کودک تب بالا یا اسهال شدید و یا سرفه دارد، حتما به مراکز درمانی مراجعه شود

وی در مورد اینکه چه زمانی باید به مراکز درمانی مراجعه شود؟ اظهار داشت: اگر کودک تب بالا یا اسهال شدید و یا سرفه دارد، حتما به مراکز درمانی مراجعه شود. وقتی بیماری در فاز ویروسی و التهابی است یک سری دارو ها داریم که در بیمارستان تجویز می شوند ولی اگر حال عمومی کودک خوب است درمان خاصی ندارد و استفاده از مایعات بیشتر باشد تا آب بدنش کم نشود و استفاده از قطره بینی و استامینوفن توصیه می شود ولی چنانچه علایم شدیدتر باشد قطعا نیاز به بستری وجود دارد و درمان ها در آن سطح انجام می شود ولی در خانه استراحت مایعات بیشتر و قطره بینی و شربت استامینوفن و شاید شربت آزیترومایسین و تحت نظر بودن و در صورت شدید شدن به درمان اختصاصی نیاز دارد.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود