کشف اسید چرب در ساختار کرونا ویروس

covid 19
0 3,768

بیماری “کووید-۱۹” سندرم حاد تنفسی ماه‌ها است که به یک بحران جهانی تبدیل شده است. ورود ویروس کرونا به سلول‌های میزبان از طریق گلیکوپروتیین تراپوسته‌ای میخ مانند که هموتریمر‌های خارج شده از سطح ویروس را تشکیل می‌دهد، انجام می‌شود.

ایسنا: به نقل از تک اکسپلوریست نوشت: این پروتیین میخ مانند به سطح سلول متصل می‌شود و ویروس را قادر می‌سازد تا وارد سلول و تکثیر شود و در نهایت باعث آسیب گسترده می‌شود. حال دانشمندان “دانشگاه بریستول” با استفاده از یک تکنیک قدرتمند تصویربرداری به نام میکروسکوپ الکترونی کرایو کشف مهمی انجام دادند.

آن‌ها پروتیین میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را در وضوح تقریباً اتمی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و ترکیب مولکولی آن را شناسایی کردند. آنچه آن‌ها دریافتند کاملاً تعجب آور بود. آن‌ها متوجه حضور یک مولکول کوچک به نام اسید لینولییک (LA) شدند که در یک ساختار داخلی جیب مانند پروتیین میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ قرار داشت.

اسید لینولییک یک اسید چرب آزاد است که برای بسیاری از عملکرد‌های سلولی ضروری است. بدن انسان نمی‌تواند اسید لینولییک تولید کند. در عوض بدن این مولکول اساسی را از طریق رژیم غذایی جذب می‌کند. اسید لینولییک به طرز قابل توجهی نقش مهمی در التهاب و تعدیل سیستم ایمنی بدن (دو عنصر اصلی پیشرفت بیماری کووید-۱۹) دارد. این کشف اولین ارتباط مستقیم بین اسید لینولییک، آشکارسازی آسیب شناسی کووید-۱۹ و خود ویروس ارایه می‌دهد.

پروفسور”ایمر برگر” (Imre Berger) از دانشگاه بریستول گفت: ما واقعاً از کشف و پیامد‌های آن متحیر شدیم. در این مطالعه ما اسید لینولییک را کشف کردیم که نقش مهمی در بیماری کووید-۱۹ ایفا می‌کند.

پروفسور “کریستین شافیتزل” (Christiane Schaffitzel) از دانشکده زیست شیمی دانشگاه بریستول گفت: با اطلاعاتی که از بیماری‌های دیگر در دست داریم می‌دانیم که ایجاد تغییراتی در مسیر‌های متابولیک اسید لینولییک می‌تواند باعث التهاب سیستمیک، سندرم زجر تنفسی حاد و ذات الریه شود. این آسیب شناسی‌ها همه در بیمارانی که از کووید-۱۹ شدید رنج می‌برند مشاهده می‌شود.

مطالعه اخیر بر روی بیماران کووید-۱۹ نشان داد که میزان اسید لینولییک به طور قابل توجهی در سرم‌های خون آن‌ها کاهش یافته است. کشف ما از یک جیب دارویی در داخل پروتیین میخ مانند می‌تواند به خاموش شدن و از بین بردن ویروس قبل از ورود ویروس به سلول‌های انسانی منجر شود و آن را متوقف کند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود