با تغییر رژیم غذایی خود فشار خون را کنترل کنید

0 3,772

کنترل فشار خون با رژیم غذایی 

اگر فشار خون بالا دارید، ممکن است به فکر مصرف دارو باشید تا فشار خونتان را کاهش دهید.سبک زندگی نقش مهمی در فشار خون بالا دارد. اگر بتوانید فشار خون خود را با سبک زندگی صحیح پایین بیاورید، دیگر هیچ نیازی به قرص و دارو نخواهید داشت.

پیش از آنکه وارد توضیحات این بخش از ورزش و تناسب اندام نصرینو شویم بد نیست بگوییم که مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشارخون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

توصیه هایی کاملا ساده و سالم برای کنترل فشار خون

۱٫ وزن خود را متعادل کنید

اغلب با افزایش وزن، فشار خون نیز افزایش می یابد علاوه بر این، اضافه وزن می تواند در هنگام خواب (آپنه خواب) باعث اختلال تنفس شود و فشار خون شما را افزایش می دهد.

کاهش وزن یکی از موثرترین تغییرات شیوه زندگی برای کنترل فشار خون است.در صورت داشتن اضافه وزن و چاقی با هر ۱و نیم کیلوگرم کاهش وزن، حدود ۱ میلی متر جیوه فشار خونتان کاهش پیداخواهد کرد.

علاوه بر این، اید حواصتان را به ظاهرتن جمع کنید تا در صورت چاقی شکم، فورا برای ار بین بردن آن کاری کنید، که در غیر اینصورت احتمال افزایش فشار خون خطرناک وجود خواهد داشت.

در کل، اگر اندازه کمر مردان بش از ۱۰۲ سانتی متر باشد، در معرض خطر قرار می گیرند. و بری زنان این اندازه به ۸۹ سانتی متر می رسد.

اما در کل این اندازه در بین قوم های مختلف متفاوت است که بهتر است درباره آن از پزشکتان مشورت بخواهید.شاخص متعادل (BMI) بدن خود را بین ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ تنظیم کنید.

برای کنترل فشار خون بالا چه کنیم؟

 مهم ترین راهکارها برای کنترل فشار خون

۲٫ ورزش و فعالیت منظم داشته باشید

فعالیت بدنی منظم – حداقل ۱۵۰ دقیقه و ۳۰ دقیقه در روز – فشار خون شما را تا حد زیادی کاهش می دهد و در حد نرمال نگاه خواهد داشت.

مهم این است که این کار را به صورت منظم انجام دهید، زیرا اگر ورزش را متوقف کنید فشار خونتان دوباره افزایش می یابد.

برخی از نمونه ورزش هایی که برای کاهش فشار خون مناسب هستند، شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و حرکات موزون می شود.

می توانید انجام ورزش های سنگین را هم امتحان کنید.اگر ورزش را رها کنید، فشار خون شما دوباره افزایش می یابد.البته حتما پیش از شروع با پزشک خود مشورت کنید.

۳٫یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

داشتن رژیم غذایی غنی از غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و تی چربی اشباع شده می تواند فشار خون شما را تا ۱۱ میلی متر جیوه کاهش دهد (البته اگر فشار خون بالا دارید)

بدین منظور رژیم غذایی که در ادامه آورده شده است را رعایت کنید:

  • از میوه، سبزیجات، لبنیات کم چرب و غذاهای کم کالری استفاده کنید.
  • مصرف سدیم را کاهش دهید؛ کمتر از ۱۵۰۰ گرم در روز.
  • رژیم غذایی خود را با حبوبات، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب و کم کالری پر کنید و فشار کمینه خود را به ۱۱ میلی متر جیوه کاهش دهید. نام این رژیم غذایی DASH است.

غذاهایی که میخورید را بنویسید

نوشتن غذاهایی که میخورید حتی برای یک هفته عادات صحیح و غلط غذایی تان را اشکار می کند. غذاهایتان را کنترل کنید؛ چه می خورید، چه قدر می خورید، کی و چرا.

استفاده از پتاسیم

پتاسیم اثر سدیم را کاهش می دهد و فشار خونتان را تنظیم می کند.بهترین منبع پتاسیم میوه ها (مانند موز، آووکادو، زردآلوی خشک، اسفناج و لوبیای پخته) و سبزیجات هستند. پیش از مصرف با پزشکتان در مورد مقدار پتاسیم مورد نیاز بدنتان مشورت کنید.

از غذاهای فرآوری شده دوری کنید

در هر غذایی حداقل مقدار کمی نمک وجود دارد؛ اما غذاهای فرآوری شده سرشار از نمک اند.

۴٫مصرف سدیم را کاهش دهید

حتی کاهش کمی در مصرف سدیم در رژیم غذایی شما می تواند سلامت قلب تان را بهبود بخشد و فشار خون شما را در حدود ۵ تا ۶ میلی متر جیوه کاهش دهد (اگر فشار خون بالا دارید.) تأثیر مصرف سدیم بر فشار خون در میان گروههای مختلف متفاوت است.

به طور کلی، محدود کردن سدیم به ۲۳۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در روز یا کمتر بسیار مناسب است.. با این حال، مصرف کمتر سدیم – ۱۵۰۰ میلی گرم در روز یا کمتر – ایده آل برای اکثر بزرگسالان است.

برای کاهش سدیم در رژیم غذایی، این نکات را در نظر بگیرید:

برچسب مواد غذایی را چک کنید

در صورت امکان، گزینه های کم سدیم غذاها و نوشیدنی هایی که معمولا خریداری می کنید را انتخاب کنید.

خوردن غذاهای فرآوری شده کمتر.

فقط مقدار کمی سدیم به طور طبیعی در غذاها ظاهر می شود. بیشتر سدیم در طول پردازش اضافه می شود.

نمک اضافه نکنید

فقط ۱ قاشق چای خوری نمک دارای ۲،۳۰۰ میلی گرم سدیم است. برای افزودن عطر و طعم به غذا از گیاهان یا ادویه جات استفاده کنید.

حذف نمک

تغذیه چه نقشی در کنترل فشار خون دارد؟

موثرترین عوامل برای کنترل فشار خون

۵٫ترک سیگار

بعد از هربار که سیگار می کشید، برای دقایق زیادی فشارتان بالا می رود.ترک سیگار باعث کاهش فشار خون و بازگشت به حالت عادی می شود. همچنین خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

کسانی که سیگار نمی کشند، از کسانی که سیگار می کشند بیشتر عمر می کنند.

۶٫حذف کافئین

استفاده مکرر از کافئین می تواند فشار کمینه شما را به ۱۰ میلی متر جیوه برساند اما برای کسانی که به مقدار کم کافئین مصرف می کنند، یا تاثیری ندارد یا بسیار کم است؛ اما به هر حال تاثیرات طولانی مدت کافئین روی فشار خون قابل انکار نیست.

کافئین، فشار خون را به آرامی بالا می برد به طوری که شما متوجه آن نمی شوید.برای اینکه بفهمید کافئین روی فشار خونتان تاثیر دارد، سی دقیقه پس از مصرف کافئین فشار خود را اندازه بگیرید. اگر فشار کمینه تان به ۱۰ رسیده باشد، نسبت به کافئین حساس هستید.

۷٫کاهش استرس

تحقیقات نشان می دهد استرس شدید باعث افزایش فشار خون می شود.همچنین استرس های گاه و بی گاه می تواند فشار خون شما را بالا ببرد، اگر هنگام استرس داشتن از غذاهای ناسالم استفاده کنید یا سیگار بکشید.

از اتفاقات و مسائلی که باعث می شوند استرس بگیرید دوری کنید؛ اگر بدانید دقیقا چه چیزی باعث استرستان می شود می توانید ان را کنترل کنید.از کار زیاد و یاد گرفتن زیاد خودداری کنید، چیزهایی هستند که تحت کنترل شما نیستند اما می توانید روی چگونگی موجهه با آن ها تمرکز کنید.

اگر ترافیک باعث می شود استرس بگیرید، صبح ها زودتر از خانه خارج شوید.از افرادی که باعث می شوند استرس بگیرید، در صورت امکان دوری کنید.زمانی از روز را به آرام شدن و نفس عمیق کشیدن اختصاص دهید. تفریحات و سرگرمی هایی که دوست دارید را انجام دهید.

۸٫از خانواده و دوستان کمک بگیرید

اگر احساس کردید برای بهتر شدن حالتان، یا کارهایی مانند رفتن به پزشک به کسی نیاز دارید، از خانواده و دوستان کمک بگیرید.بودن در کنار کسانی که دوستشان دارید و حس خوبی به شما منتقل می کنند، می تواند فشار خونتان را کاهش دهد.

۹٫توجه به فشار خون

فشار خون بالا و کنترل نشده می توانند سبب ایجاد بیماری های قلبی، کلیوی و حتی مرگ شود.اگر می خواهید فشار خون خود را بدون استفاده از دارو درمان کنید این مطلب را دنبال کنید.

۱۰٫فشار طبیعی خود را بدانید

بیشتر افرادی که فشار خون بالا دارند ، می خواهند فشارشان را به کمتر از ۸/۱۳ برسانند در صورتی که هرکس فشار خون مخصوص به خود را دارد.

 آموزش کنترل فشارخون

کنترل فشار خون با آگاهی بیشتر

برای کنترل فشار خون چه می توان کرد؟

۱۱٫با پزشک خود مشورت کنید

احتمالا تغییر در سبک زندگی اولین پیشنهاد پزشکتان خواهد بود.

۱۲٫مرتب فشار خود را چک کنید

در خانه یک دستگاه فشار خون داشته باشید و فشار خود را مرتبا کنترل کنید.

۱۳٫داروهایتان را سر وقت مصرف کنید

اگر از دارو استفاده می کنید، آن ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

۱۴٫تغییر سبک زندگی

فشار خون با افزایش وزن افزایش می یابد؛ همچنین اضافه وزن باعث می شود در خواب دچار اختلال تنفسی شوید که این مسئله موجب افزایش فشار خون می شود.کاهش وزن حتی به مقدار کم از بهترین راه های کنترل فشار خون است.

با کاهش وزن به اندازه یک کیلوگرم فشار شما یک میلی متر جیوه پایین می آید. چنانچه در نصرینو اشاره کرده ایم به طور کلی مردانی که دور شکم آن ها ۱۰۲ سانتی متر و زنانی که دور شکم آن ها ۸۹ سانتی متر است، در معرض خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا هستند.

 درمان فشار خون

چه کنیم فشار خون مان کنترل شده باشد؟

سایر موارد کنترل فشار خون

-مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی شما باعث می شود که بدن تان آب بیشتری را در خود نگهدارد، که فشار خون شما را افزایش می دهد و باعث فشار روی قلب و کلیه ها می شود.

-رژیم غذایی حاوی چربی های مضر می تواند در ایجاد بیماری های قلبی و یا افزایش فشار خون نقش داشته باشد.

مطمئنا مهم است که چه چیزی بخورید، اما غذای بیشماری از هر نوع می تواند سبب وزن شما شود، که همچنین می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

منبع: نـمـنــاک

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود