آیا شما هم فکر می کنید قیافه ای مناسب ندارید؟

0 3,742

 آمارها می‌گویند ایرانی‌ها از سال ۱۳۸۴ تا امروز، میل بیشتری به انجام جراحی‌های زیبایی پیدا کرده‌اند و این روزها حتی برخی نوجوانان هم از تجربه تیغ جراحی زیبایی هراسی ندارند.

به گزارش نصرینو به نقل از هفته نامه آتیه نو، گرچه آمار دقیق و رسمی از تعداد جراحی‌های زیبایی انجام‌شده در دست نیست، اما کارشناسان تردیدی ندارند که ایرانی‌ها هر روز میل بیشتری به زیباتر شدن با جراحی پیدا می‌کنند. اینکه میل روزافزون ما به زیبایی بیشتر، نتیجه تصویرهای دست‌به‌دست شده در شبکه‌های اجتماعی است یا معلول پیشرفت بیشتر متخصصان و تبلیغ‌هایشان در این زمینه است، هنوز مشخص نیست. اما کارشناسان می‌گویند نه‌تنها در کشور ما، بلکه در دیگر کشورهای جهان هم کاربران شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، نگران جا ماندن از موجی هستند که همه را به داشتن اندام متناسب و چهره زیبا تشویق می‌کند.

این عکس‌های بی‌عیب و نقص روانتان را بیمار می‌کنند
اینفلونسرهای آراسته، با خانه‌های رنگارنگ و وسایل لوکس که وقتشان را در باشگاه‌های ورزشی می‌گذرانند و پشت‌سر گذاشتن چالش‌های مربوط به تناسب‌اندام، دغدغه هر روزشان است، می‌توانند شما را افسرده کنند. محققان می‌گویند، اینستاگرام‌گردی اعتمادبه‌نفس شما را پایین می‌آورد و بر تصویری که از بدنتان دارید تاثیر منفی می‌گذارد. ۹۰درصد شرکت‌کنندگان زن در یک نظرسنجی گفته‌اند که از وضعیت بدنی‌شان ناراضی هستند و در مقایسه ناخودآگاه خود با کاربران دیگر، اعتمادبه‌نفسشان را از دست می‌دهند.این اولین پژوهشی نیست که در مورد تاثیر اینستاگرام‌گردی بر سلامت روان انجام شده است و جالب اینجاست که به‌دنبال منتشرشدن نتایج پژوهش‌های مختلف در این زمینه، مدتی پیش اینستاگرام اعلام کرده که قصد اعمال محدودیت‌های بیشتر در انتشار مطالب مربوط به رژیم‌های غذایی، لاغری و جراحی‌های زیبایی را دارد. مدیر سیاست‌‌های اجتماعی اینستاگرام می‌گوید، هدف از ایجاد چنین تغییری، کاهش فشار روانی بر کاربران این شبکه است. به گفته او، تنها افراد بالای هجده سال می‌توانند مطالبی که به رژیم غذایی و جراحی زیبایی مربوط می‌شوند را بخوانند و تبلیغات مربوط به این حوزه‌ها هم با اعمال محدودیت سنی به کاربران نمایش داده می‌شود. با توجه به این سیاست‌گذاری جدید، تبلیغات غیرواقعی مثل «سریع لاغر شوید» یا «درمان معجزه‌آسا» و… در اینستاگرام حذف می‌شوند و کاربران هم با گزارش‌کردن مطالب غیرواقعی در این حوزه، می‌توانند به توقف انتشارشان کمک کنند.

مشکل بزرگ‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید
آمارها می‌گویند جراحی زیبایی بینی، از محبوب‌ترین جراحی‌ها در ایران است و جراحی‌های ترمیمی با چربی، تزریق بوتاکس و جراحی سینه هم از دیگر روش‌های محبوب ایرانی‌ها برای زیباترشدن هستند. متخصصان معتقدند، تبلیغات بر ذهنیت افراد در مورد خود تاثیر گذاشته و میل آن‌ها به شبیه‌ترشدن به معیارهای زیبایی امروزی را بالا می‌برند، اما نمی‌توان تلاش کارشناسان تبلیغات و بازاریابی را تنها دلیل تمایل افراد به زیباترشدن با روش‌های جراحی دانست. روان‌پزشکان می‌گویند، ۱۰درصد کسانی که مصمم به انجام جراحی‌های زیبایی هستند، به‌ نوعی اختلال روانی دچارند و به درمان‌های تخصصی روان‌شناسی و روان‌پزشکی نیاز دارند. اختلال خودزشت‌انگاری، این افراد را نسبت به‌ظاهر خود ناراضی می‌کند و جالب اینجاست که مبتلایان به خودزشت‌انگاری، حتی با وجود انجام جراحی‌های زیبایی مکرر هم، از ظاهر خود راضی نمی‌شوند.

شما هم فکر می‌کنید زشت هستید؟
شما هم به فکر انجام جراحی زیبایی افتاده‌اید و دوست دارید مثل دوستان اینستاگرامی‌تان، اندامی متناسب، چهره‌ای بی‌نقص و لبخندی جذاب داشته باشید؟ طبیعی است که تحت‌تاثیر تماشای هر روزه این عکس‌ها، به زیبایی‌تان شک کنید و به فکر تغییر بیفتید و طبیعی است که با دیدن هر روزه تبلیغات متخصصان جراحی زیبایی، با دقت بیشتری ظاهرتان را در مقابل آینه ورانداز کنید، اما اگر قصد دارید زیر تیغ جراحی بروید، اول به این سوال‌ها پاسخ بدهید. اگر جواب شما به هفت سوال یا بیشتر، مثبت است، قبل از تن‌دادن به جراحی، سراغ یک روان‌شناس خبره بروید. شاید شما هم به اختلال بدریخت‌انگاری دچار شده‌اید و اگر روانتان را درمان کنید، نیازی به کمک‌گرفتن از جراحان زیبایی نداشته باشید. ۱٫مدام به ظاهرتان فکر می‌کنید و خودتان را با تیزبینی ورانداز می‌کنید؟ نقص‌های بسیار جزئی ظاهرتان در تمام روز ذهنتان را مشغول می‌کنند؟ ۲٫ می‌ترسید به‌خاطر ویژگی‌های ظاهری‌تان در مراحل مختلف زندگی شکست بخورید؟ ۳٫ایرادی را در ظاهرتان می‌بینید که از نظر دیگران اصلا ایراد به نظر نمی‌رسد؟ ۴٫ به‌خاطر ایراد‌هایی که به ظاهرتان می‌گیرید، در برخی از جمع‌ها حاضر نمی‌شوید؟ ۵٫ قبلا هم جراحی زیبایی کرده‌اید، اما فکر می‌کنید چیزی که می‌خواستید اتفاق نیفتاده و باید دوباره جراحی را تکرار کنید؟ ۵٫ مدام ظاهر خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید؟ ۷٫مدام جلو آینه می‌ایستید و خودتان را موشکافانه ورانداز می‌کنید؟ ۸٫ از دیگران در مورد ظاهرتان می‌پرسید، اما قانع نمی‌شوید و مدام سوالتان را تکرار می‌کنید؟ ۹٫با آرایش و خرید لباس‌های متعدد به‌دنبال پنهان‌کردن ایراد موردنظر هستید؟ ۱۰٫ برای برطرف‌کردن نقص ظاهری، در رژیم گرفتن یا ورزش‌کردن افراط می‌کنید؟

منبع: ســـــلامت نیـــوز

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود