آنچه باید درباره تک فرزندی بدانید

0 3,752
تک فرزندی چه ویژگی های مثبت و منفی دارد؟

امروزه با توجه به افزایش مشکلات زندگی افراد مختلف از لحاظ اقتصادی و … برخی از آنها زندگی تک فرزندی را ترجیح می دهند. اما این گونه زندگی کردن ویژگی های مثبت و منفی می تواند داشته باشد؟

با توجه به این که خانواده های فراوانی هستند که زندگی تک فرزندی را به داشتن زندگی با تعداد فرزندان بیشتر ترجیح می دهند. ما را بر آن داشت تا در این مقاله به بررسی نکات مثبت و منفی این نوع زندگی برای کودکان و والدین برآییم. تا پدر و مادر با دانستن این نکات بتوانند به درستی تصمیم گرفته که چه نوع زندگی را انتخاب کننده که در آینده بتوانند به داشتن چنین خانواده ای افتخار کنند و از آن لذت ببرند. پس شما نیز اگر قصد دارید زندگی تک فرزندی برای خود ایجاد کنید می توانید با دیگر خوانندگان این مطلب همراه شده تا به نکات مختلف آن آگاه شوید.

تک فرزندی و نکات خوب و بد آن

تک فرزندی

ما در زیر به بررسی زندگی با یک فرزند پرداخته ایم با ما همراه باشید.

فرزند سالاری در زندگی تک فرزندی

در چنین زندگی های اغلب والدین و اطرافیان به خواسته های فرزند بیش از اندازه توجه می کنند و همین امر سبب می شود فرزند سالاری در خانواده شکل بگیرد. هر چند این خواسته ها می توانند خارج از عرف محیط خانواده باشند. توجهات بیش از حد والدین به فرزندان می تواند اثرات سوئی بر شخصیت کودکان بگذارد. این کودکان معمولا پر توقع، کم صبر، زود رنج و … می باشند که در پذیرفتن مسئولیت اعمال خود دچار کم توجهی می شوند. این کودکان از جامعه اطراف خود نیز انتظار دارند همانند والدین با آنها رفتار کنند که عواقب نا خوشایندی می تواند در پی داشته باشد.

ویژگی های تک فرزندان

معمولا تک فرزندی باعث می شود کودکان کمتر با مشکلات مواجه شوند و از رسیدن در زمان مناسب به بلوغ روحی و روانی دور باشند. همچنین در فرزند سالاری بچه ها نمی توانند کارهای خود را مستقل و با اعتماد به نفس کامل انجام دهند که آن هم می تواند اثرات بدی در زندگی شخصی و اجتماعی فرد بگذارد.

عدم جامع پذیری و کم شدن روابط اجتماعی

گرایش به انزوا و گوشه نشینی و همچنین ترس و اضطراب در حضور داشتن در جمع های مختلف از ویژگی های تک فرزندی است. زندگی در کنار برادر یا خواهر باعث می شود روحیه زندگی کردن در اجتماع در فرد زنده شود و نوع ارتباط برقرار کردن با دیگران را بیاموزد. همچنین در زندگی با یک فرزند با به وجود آمدن کوچکترین مشکل برای فرزندان پدر و مادر آشفته می شوند و زندگی آنها دچار مختلف می شود.

ایجاد ضعف در روابط خویشاوندی

سیاست تک فرزندی می تواند تبعات مخربی را بر جای بگذارد. از جمله آنها می توان به ایجاد اختلال در زندگی خویشاوندی و نبود بسیاری از بستگان نظیر عمو، عمه، خاله و … اشاره کرد.

تک فرزندی

خانواده های که دارای فرزندان بیشتر هستند همانند یک سیستم عمل می کنند. و وجود برادر، خواهر، عمو، دایی، خاله و … می تواند باعث ایجاد نشاط در زندگی فردی و اجتماعی فرزندان شود.

نیازمندی و توقعات تک فرزندان از دیگران

معایب و مزایای تک فرزندی

تک فرزندان نیاز دارند که جامعه آنها را به عنوان فردی مفید و پرثمر قبول کنند. و به انواع نیاز های آنها روی خوش نشان داده و در جهت تامین آنها برآید. و همچنین آنها دوست دارند که دیگران ضعفها و کاستی های آنها را آشکار نکنند که موجب تحقیر آنها نشود.

در پایان شما می تواند با علت تقلید کودک و تاثر آن بر شخصیت وی نیز آشنا شوید.

 

منبع:آرگـــامـــگ

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود