خواص شگفت انگیز جینکو

0 3,803

خواص جینکو بسیار زیاد می باشد که در داروهای گیاهی این گیاه معجزه آسا بسیار کاربرد دارد در طب سنتی نیز از این گیاه شگفت انگیز استفاده می کنند.

بسیاری از گیاهان دارویی دارای خواص زیادی می باشند که یکی از قدیمی ترین گیاهان آسیایی که خواص بسیار زیادی دارد جینکو می باشد این گیاه شگفت انگیز دارای اثرات درمانی فراوانی می باشد برای آشنای با خواص جینکو با ما همراه باشید.

خواص شگفت انگیز جینکو

گیاه جینکو چه ویژگی هایی دارد؟

جینکو یکی از قدیمی ترین گونه ی گیاهی می باشد که در جهان وجود دارد، قدمت این گیاه شگفت انگیز به گفته بعضی ها بیش تر  از۲۰۰ میلیون سال است، ارتفاع این درخت ۳۷ متر و قطر آن یک متر می باشد برگ درخت جینکو به رنگ سبز روشن می باشد  که بسیار ظریف و به شکل بادبزن هستند این درخت بومی چین می باشد که در ژاپن نیز گسترش یافته است و در سال های اخیر در ایران نیز کشت جینکو معمول شده است رشد این درخت بسیار کند می باشد، جبنکو دارای میوه ای می باشد که قسمت های گوشتی این میوه، آب دار و  دارای بوی بد است در وسط میوه آن دانه ای شبیه به دانه بادام وجود دارد که در مناطق آسیایی برای خوراکی از آن استفاده می کنند.

شنایی با مهمترین خواص جینکو و فواید دارویی آن

خواص جینکو بسیار زیاد می باشد که در داروهای مختلف از آن استفاده می شود، بذرهای جینکو هزاران سال است که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد.

 جلوگیری از سکته قلبی و مغزی

جینکو دارای ترکیباتی می باشد که مانع از جمع شدن چربی ها در رگ می شود و همچنین به دلیل داشتن ترکیباتی که در این گیاه وجود دارد باعث افزایش قطر رگ ها می شود که این کار کمک زیادی به بهبود گردش خون می کند و در نهایت می توان گفت یکی از خواص جینکو این است که سکته های قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

خواص گیاهی جینکو

تقویت کننده حافظه

یکی دیگر از خواص جینکو این است که جریان خون در مویرگ ها و در رگ ها را تحریک می کند و باعث تقویت حافظه می شود، حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند یک قاشق برگ خشک گیاه جینکو را به مدت ده دقیقه با یک فنجان آب  جوش دم کنید و هرروز سه فنجان از این جوشانده را بنوشید اما اگر می خواهید می توانید نظر پزشک یا عطار را  بپرسید که روزانه چه مقدار باید مصرف کنید.

خواص جینکو در درمان بیماری ها

جینکو ضدافسردگی است

اکثر افراد برای درمان افسردگی از دارو های شیمیایی استفاده می کنند اما داروهای گیاهی مانند جینکو نیز اثربخشی فوق العاده ای دارد خواص جینکو در کاهش افسردگی در افراد بالای ۵۰ سال بسیار کاربرد دارد.

خواص زیاد جینکو

تسکین وز وز گوش

وز وز کردن گوش یک حالت آزار دهنده ای  می باشد که با جینکو می توانید با درمان وزوز گوش از شر وزوز کردن گوش هایتان خلاص شوید به دلیل اینکه جینکو جریان خون در مویرگ ها را تحریک می کند به همین دلیل باعث تسکین گوش می شود. به خصوص اگر کمتر از یک سال از شروع آن گذشته باشد بسیار موثر است. می توانید با نظر پزشک یا داروساز از کپسول های جینکو استفاده کنید.

خواص شگفت انگیز جینکو

ترکیبات مؤثر جینکو

قسمت برگ جینکو بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که در فصل پاییز ترکیبات مهمی در برگ آن وجود دارد.

فلاونوئیدها که بیشتر از ۴۰ فلاونوئیدهای مختلف در برگ این گیاه شگفت انگیز  وجود دارد.

ترپنوئیدها: که بیش تردی ترین هستند شامل بیلوبالید، و جینگولیدهای A، B، C،J و M می باشند.

اسیدهای آلی: اسید های مانند اسید شیکمیک، اسید وانیلیک، اسید آسکوربیک، اسید پاراکوماریک و مشتقات اسید بنزوئیک هستند.

ترکیبات دیگر: از جمله کربوهیدرات ها، الکل ها، کربورهای خطی و کتون های دانه که دارای حدود ۳۸ درصد کربوهیدرات، ۴ درصد پروتئین، ۲ درصد چربی، آلکالوئیدها، اسید آمینه، گلوکزیدهای سیانوژنیک و فنول ها است.

چه کسانی نباید از جینکو استفاده کنند؟

  • زنان باردار و شیرده
  • افرادی که عمل جراحی دارند، زیرا این گیاه خون را رقیق می کند.
  • افرادی که دچار بیماری هموفیلی هستند.
  • افرادی که داروهای ادارآور استفاده می کنند.
  • افراد قبل از ۱۸ سال قبل  از مصرف باید با پزشک مشورت کنند.
  • افرادی که داروهای مانند آسپرین مصرف می کنند.

همانطور که در مصرف دارو های دیگر باید احتیاط شود در مصرف این گیاه شگفت انگیز نیز باید احتیاط کرد.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود