با این ۸ روش، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید

0 3,783

بدن افراد با کمک سیستم دفاعی و ایمنی, در برابر عوامل بیماری زا مانند ویروس ها و باکتری ها محافظت می شود. روش های ساده زیادی برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد.

افراد در زندگی در محیط های قرار می گیرند که عاری از عوامل بیماری زا نیست. از طرف دیگر افراد نیز نمی توانند به تنهایی و به طور کامل این عوامل بیماری زا را نابود کنند. در این جاست که مسئله ی سیستم ایمنی بدن مطرح می شود و این سیستم باید انقدر قوی باشد که بتواند با میکروب، ویروس، انگل، قارچ و آلاینده‌های محیطی مقابله کند. در این مطلب با چند روش موثر تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا می شویم.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ورزش و سلامتی بدن

ورزش یکی از راهکارهای تقویت کل بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن است. تمرینات کافی،عملکرد دستگاه‌های تنفسی و گردش خون را بهبود می‌بخشند. به علاوه موجب تصفیه خون می شود و استرس را، که یکی از عوامل تشدید بیماری است، کاهش می‌دهد.  در ادامه ۸ روش ساده و طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن توضیح داده شده است.

۱- خواب کافی و مدیریت استرس

کمبود خواب و استرس بیش از حد, باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن می شود که ترشح طولانی مدت این هورمون موجب سرکوب عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. بنابراین به افراد توصیه می شود به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن خود, به اندازه کافی بخوابند و استرس ها و تنش های زندگی خود را مدیریت کنند.

۲- اجتناب از سیگار کشیدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیگار کشیدن سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند و خطر ابتلا به بیماری های برونشیت و ذات الریه را افزایش می دهد و در کودکان موجب عفونت در گوش میانی می شود. به همین دلیل به افراد توصیه می شود برای حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن خود, از سیگار کشیدن, اجتناب کنند.

۳- تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف برخی از مواد غذایی

تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف برخی از مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه ها و بعضی از دانه ها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. برخی مطالعات بر روی افراد مسن نشان داده است که افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات واکنش های آنتی بادی را به نسبت برخی از واکسن ها در برابر عوامل بیماری زا بهبود می دهد. دیگر مواد غذایی موثر جهت تقویت سیستم ایمنی بدن عبارت است از : مغز بادام, سیب, کلم بروکلی, عدس قرمز, ماهی آزاد, اسفناج, سیب زمینی و هویج که توصیه می شود با قرار دادن این مواد مغذی در رژیم غذایی خود, سیستم دفاعی بدن را تقویت کنید. یک مشت بادام می‌تواند از سیستم ایمنی بدن شما در مقابل تاثیر استرس پشتیبانی کند.

۴- مصرف پروبیوتیک ها

باکتری های بیماری زا

مطالعات نشان داده است مصرف برخی مکمل ها, موجب کاهش عفونت های دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی می شود. همچنین مصرف شیر و فرآورده های شیری در بزرگسالان و کودکان نشان داده است عفونت های تنفسی را کاهش می دهد که در واقع ناشی از تقویت سیستم ایمنی بدن است. پروبیوتیک ها جزء باکتری‌هایی هستند که  نقشی مهم در دفاع از بدن در برای عوامل نفوذی بازی می‌کنند و از طریق ترشح مواد شیمیایی که مانع رشد پاتوژن‌های هستند، به صورت سدی در برابر عفونت عمل می‌نمایند.

۵- دریافت برخی از اشعه ها

تقویت سیستم ایمنی بدن

محرک های نور خورشید باعث دریافت ویتامین D از طریق پوست می شود. این ویتامین تاثیرات مثبت و فوق العاده ایی بر سیستم ایمنی و دفاعی بدن دارد و خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را به طور چشمگیری کاهش می دهد. از آنجا که مقادیر این ویتامین در مواد غذایی بسیار کم است, توصیه می شود از نورخورشید جهت دریافت ویتامین D بهره گرفت.

۶- مصرف سیر

خاصیت های سیر

سیر یکی از مواد غذایی ضد میکروبی قوی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. از آن جایی که حرارت این ماده غذایی, ارزش غذایی آن را از بین می برد, توصیه می شود آن را به صورت خام سرو کنید. همچنین باکتری‌هایی که سیر آن‌ها را هدف قرار می‌دهد، هلیکوباکتر نام دارد که با برخی از زخم‌ها و سرطان معده مرتبط است.

۷- مصرف قارچ دلمه ایی

اثرات قارچ ها در بدن

برخی مطالعات نشان داده است که مصرف قارچ دلمه ایی در زنان مبتلا به سرطان پستان موجب تقویت سیستم ایمنی بدن آن ها شده است. همچنین طبق مطالعات انجام گرفته شده بر روی حیوانات، مشخص شده است که قارچ ها تاثیرات ضد توموری، ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارند و ویتامین‌های ب، ریبوفلاوین و نیاسین موجود در این قارچ‌ها نیز به سلامت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

۸- مصرف برخی از گیاهان

با مصرف برخی از گیاهان می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت و عفونت های مکرر بدن را از بین برد. یکی از این گیاهان بادرنجبویه است که مصرف دمنوش آن تاثیر بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. علاوه بر این گیاه, تحقیقات کنترل شده نشان داده است که گیاه جین‌سنگ دفعات ابتلا، طول مدت و شدت سرماخوردگی و آنفلوآنزا را در افراد کاهش می‌دهد. در واقع این گیاه باعث افزایش تولید “ایمیونوگلوبین”, که نوعی پروتئین خنثی‌کننده مواد خارجی نفوذی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها در بدن است، می‌شود.

علاوه بر موارد بیان شده, مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین E قادر است از بدن  در مقابل باکتری عامل بیماری سینه پهلو محافظت کند و در واقع موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

 

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود