با درد پاشنه پا چه کنیم؟

0 3,775

درد پاشنه پا یکی از دردهایی است که شما را در انجام فعالیت های روزمره از جمله راه رفتن دچار مشکل می سازد. ازاین رو بهتر است ریشه این دردها را در آغاز شناسایی و سپس به درمان آن بپردازیم. لطفاً با روش های درمان درد پاشنه پا در منزل ما را دنبال بفرمایید.

درد پاشنه پا می تواند علل متفاوتی داشته باشد. یکی از دلایل آن چاقی، بد راه رفتن و پوشیدن کفش نامناسب است. البته عوامل دیگری نیز مانند رماتیسم، نقرس و آرتروز سبب درد پاشنه می شوند. بسیاری از دردها به روش های طب سنتی و حتی در منزل قابل درمان می باشند. برای درمان درد پاشنه پا ابتدا بهتر است با روش های خانگی آشنا شوید.

روش های خانگی درمان درد پاشنه پا

درمان درد پاشنه پا را باید پیش از اینکه همیشگی شود، شروع کرد. برای شروع درمان کارهای زیر را انجام دهید.

علل درد پاشنه پا

کفش مناسب بپوشید

همیشه کفش هایی بپوشید که در آن راحت هستید. با این کار کمترین فشار به پا وارد خواهد شد. برای پیاده روی یا آهسته قدم زدن از کفش های اسپرت استفاده کنید. کفش پاشنه بلند نیز کمتر استفاده کنید. چون این کفش ها باعث کشیدگی ساق پا و درد می شوند.

کفش مناسب برای درمان درد پاشنه پا

یخ گذاشتن روی پاشنه

برای درمان درد پاشنه پا می توانید یخ بر روی آن قرار دهید. گذاشتن یخ بر روی پاشنه، باعث کاهش درد و تورم می شود. چون که ماهیچه ها را منقبض می کند. مقداری یخ خرد شده داخل پلاستیک یا کیسه بریزید. حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پاشنه بمالید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه دیگر ماساژ ندهید و بعد از اینکه پاشنه شما گرم شد، دوباره ۱۰ دقیقه دیگر ماساژ دهید. این کار را دو تا ۳ بار در روز انجام دهید.

یخ و درد پاشنه پا

ماساژ پاشنه پا

برای درمان درد پاشنه, ماساژ دادن را امتحان کنید. این کار باعث تحریک جریان خون می شود و کشیدگی ماهیچه را در ناحیه پا تسکین می دهد. ماساژ منظم می تواند درد پاشنه پا را به طور دائم برطرف سازد.

ماساژ پاشنه پا

تمرین های کششی

تمرینات کششی نیز گزینه مناسبی برای درمان درد پاشنه پا می باشد. برای این کار روی یک صندلی با پشت صاف یا یک تشک سفت بنشینید. یک پا را از زانو خم کنید و آن را روی پای دیگرتان بگذارید. آن گاه انگشت شصت تان را با دست نگه دارید و پای خود را تا آن جایی که می توانید به جلو و عقب خم کنید. برای هر پا ۲۰ مرتبه این کار را انجام دهید.

تمرینات کششی برای درد پاشنه پا

تنظیم وزن

همان طورر که می دانید ریشه بسیاری از دردها در چاقی است. این مسئله حتی اگر منجر به بیماری نشود، همیشه از عوامل تشدید کننده آن محسوب می شود. برای درمان درد پاشنه پا, وزن خود را تا حد ممکن پایین بیاورید. برای این کار بهتر است از رژیم غذایی مناسب کمک بگیرید. این مسئله فشار روی پاشنه پا را کاهش می دهد.

طب سوزنی

برای درمان درد پاشنه می توانید از طب سوزنی نیز استفاه کنید. با این کار رکود خون از بین می رود و خون رسانی به منطقه درد افزایش می یابد.

درمان درد پاشنه پا با طب سوزنی

چند نکته لازم برای درمان بهتر درد پاشنه

توجه داشته باشید بسیاری از بیماری ها می توانند منجر به درد پاشنه شوند. به عنوان مثال کمر درد و مشکلات مربوط به آن، ضعف کلیه ها و… می تواند منجر به درد پاشنه پا شود.

  • اگر شما فعالیت زیادی دارید، بهتر است میزان  فعالیت خود را کاهش دهید.
  • از ایستادن طولانی اجتناب کنید.
  • کفش های راحت و مناسب بپوشید.
  • از انجام کارهای سنگین خودداری کنید و فشار اضافی بر پا وارد نکنید.
  • از کارهایی که درد شما را در ناحیه پا افزایش می دهند، بپرهیزید.
  • تا زمانی که درد دارید هر روز پاهایتان را به مدت ۲۰ دقیقه در آب گرم قرار دهید و با فوت بس(پودر حمام پا) به همراه آب داغ ماساژ و شست و شو دهید. این کار نیز برای تسکین درد پاشنه پا بسیار موثر است.

از اینکه با روش های درمانی درد پاشنه پا به روش خانگی همراه ما بودید، سپاس گذاریم و امیدواریم این روش ها برای شما عزیزان مفید و موثر واقع شده باشد.

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود