تشخیص سرد مزاجی

0 3,835

به طور کلی آدمی می تواند یکی از چهار طبع صفرا، بلغم، سودا و دم داشته باشد. البته طبع پنجمی نیز وجود دارد که به آن معتدل می گویند. اغلب افراد قادر نیستند مزاج خود را تشیخص دهند و اینکه طبع شان جزو کدام دسته قرار می گیرد. به همین منظور در این مقاله می خواهیم به بررسی یک طبع یعنی مزاج سرد(بلغمی مزاج) بپردازیم و شما را با علائم طبع سرد آشنا کنیم.

علائم طبع گرم و طبع سرد

علائم طبع سرد

از علائم طبع سرد این است که:

۱. احساس سرما می کنند و شوق به گرما دارند(غالب افراد مزاج سرد دارند).

۲. رنگ پوست اکثر آن ها سفید می باشد.

۳. فرد میل زیادی به خواب دارد و بدنش سست می گردد. معمولا این افراد دچار ضعف و کمبود انرژی می باشند.

۴. موی سرشان زودتر شروع به سفید شدن می کند.

۵. اغلب سرد مزاجان درونگرا می باشند و کمتر عصبانی می شوند و همچنین کمتر احساسات خود را بروز می دهند.

۶. یک دیگر از علائم طبع سرد در افراد این است که رگ های باریکی دارند و نبض فرد سرد مزاج، آرام می زند.

۷. همچنین با خوردن آب یخ ، ماست، دوغ، خیار، ترشیجات و … کسل و بی رمق می شوند و دچار افت فشار می گرددند و نیاز شدید به خوابیدن و استراحت کردن پیدا می کنند.

۸. خطر ابتلا به بیماری های همچون پارکینسون و ام اس معمولا در این افراد بیشتر است.

۹. مشکلاتی از قبیل ناتوانی در هضم غذا،ترش کردن، نفخ، یبوست و چاقی موضعی دارند.

علائم طبع سرد

افراد با طبع سرد به دو گروه تقسیم می شوند، که شامل این دو گروه می باشند: ۱. افراد بلغمی مزاج، ۲. افراد با مزاج سوداوی

۱. افراد بلغمی مزاج

هر انسان سالمی در بدن به میزان ۱% بلغم دارد، که از دم و سودا سبک تر می باشد. مانند سفیده تخم مرغ و یا کشک است و به سیستم ایمنی و لنفاوی ارتباط پیدا می کند. همچنین بلغم تر و سرد و از جنس آب می باشد. این افراد در چهار فصل سال به خصوص در فصل زمستان احساس سرما می کنند و از لباس های بیشتری برای گرم نگه داشتن خود استفاده می کنند. افراد بلغمی مزاج معمولا دارای مشکلاتی مثل سردی سر دل و نفخ معده می باشند. افراد با طبع سرد و تر، چاق می باشند و چربی زیادی دارند، به دلیل اینکه دهان مرطوبی دارند کمتر احساس تشنگی می کنند .همچنین  انعطاف پذیری کمتری دارند.

افراد بلغمی مزاج بهتر است از برنج، سیب زمینی، ترشی، سرکه، عدس، مواد لبنی، قهوه ،چای، نسکافه، میوه کال و ترش، لیمو شیرین، کره گیاهی، سوسیس، کالباس، نارنگی، کیوی، گوشت سفید همچنین گوشت گاو و گوساله کمتر استفاده نماید.

غذای مناسب برای طبع سرد

در عوض از ادویه ها«زنجبیل، دارچین، زعفران، خردل، زنیان، سیر، موسیر، زیره، هل» و سبزیجات«نعناع، کرفس، جعفری، ترخون، مرزه، ریحان » و گوشت« گوسفند، شتر، گنجشک، کبوتر، سار»،  نخود، مارچوبه، گردو هندی، کدو حلوای، لیو ترش، کلم، گندم  و میوه های گرم مزاج  استفاده کنند.

۲. افراد با مزاج سوداوی

افراد با طبع سرد و خشک لاغر می باشند، معمولا بینی آن ها خشک می باشد، این افراد فصل بهار و هوای گرم را نسبت به هوای سرد بیشتر ترجیح می دهند. همچنین بسیار منظم، دور اندیش و دقیق می باشند. این افراد برخلاف بلغمی مزاج ها خیلی احساس سردی نمی کنند، تنها در در فصل پاییز و زمستان نیاز به لباس گرم دارند.

راه های شناخت طبع سرد

برای داشتن برنامه غذایی مناسب مزاج سرد و بلغمی مزاج و همچنین از بین بردن علائم طبع سرد و گرم حتما با متخصص تغذیه و یا کارشناس طب سنتی مشورت داشته باشد و راهکارهای مناسب را در جهت درمان خانگی و طب سنتی، طبع گرم یا سرد انجام دهند.

 

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود