آیا داروی جدید به نام hrsACE2 می تواند بیماری کرونا را درمان کند؟

covid 19
0 3,778

دانشمندان علوم آزمایشگاهی موفق به کشف دارویی شدند که می تواند از آلوده شدن سلول های سالم بدن انسان در برابر تهاجم ویروس کرونا محافظت کند.

به گزارش نصرینو به نقل از فرارو، دانشمندان متوجه شدند که آنزیم‌های تبدیل کننده آنژیوتانسین نوترکیب (ACE2) با عمل به عنوان طعمه‌ای برای ویروس SARS-CoV-2 باعث کاهش عفونت و رشد ویروسی در کشت سلولی و ارگانوئید‌ها می‌شود.
به گزارش فرارو به نقل از خبرگزاری سلامت drugtargetreview، در این تحقیقات مشترک، یک داروی احتمالی کشف شده است که می‌تواند ویروس SARS-CoV-2 و سلول‌های آلوده به همه گیرنده COVID-19 از طریق پروتئین‌های تاج دار (S) متصل به آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین انسانی (ACE2) مهار کند.
محققان موسسه Karolinska در سوئد و دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) در کانادا با استفاده از کشت سلول و ارگانوئید‌ها نشان دادند که با افزودن یک نوع اصلاح شده ژنتیکی ACE2 به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین محلول در انسان نوترکیب ۲(hrsACE2)، می‌توان مانع ورود و اتصال ویروس کرونا به سلول‌های سالم شود.
این تحقیق که در مقاله‌ای در نشریه معتبر Cell به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که hrsACE2 دارای اثر بازدارندگی در رشد ویروس SARS-CoV-2 است و قادر به کاهش ویروس به میزان ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ برابر حالت عادی در کشت سلولی بود. محققان همچنین از ارگانوئید‌های رگ‌های خونی و کلیه استفاده کردند تا نشان دهند که SARS-CoV-2 می‌تواند به طور مستقیم این بافت‌ها را آلوده و در آن‌ها تکثیر شود که این می‌تواند یک دلیل احتمالی برای نارسایی برخی اندام‌ها و آسیب قلبی عروقی در موارد شدید COVID-19 است. بر این اساس hrsACE2 همچنین قادر است عفونت SARS-CoV-2 را در این ارگانوئید‌ها کاهش می‌دهد.
علی میرعظیمی، استادیار گروه آزمایشگاه پزشکی انستیتو کارولینسکا و یکی از نویسندگان این مقاله گفت: «مطالعه ما، بینش جدیدی در مورد چگونگی عفونت SARS-CoV-2 در سلول‌های بدن، از جمله در رگ‌های خونی و کلیه‌ها را نشان می‌دهد. ما اعتقاد داریم که اضافه کردن این نسخه آنزیمی یعنی hrsACE2، ویروس را مجبور می‌کند که به جای سلول‌های واقعی به نسخه بدل متصل شود. در واقع ویروس را از آلوده کردن سلول‌های سالم منحرف می‌کند که منجر به کاهش رشد ویروس در ریه‌ها و اندام‌های دیگر شود».
در حالی که این تحقیقات تاکنون به کشت سلولی و ارگانوئید‌ها محدود بوده است، شرکت Aperion Biologics اعلام کرده است که قصد دارد با داروی APN001 خود که حاوی hrsACE2 به عنوان یک ماده فعال است، یک مطالعه آزمایشی بالینی را در مورد بیماران آلوده COVID-19 در چین انجام دهد. داروی APN001 طراحی شده و در مرحله دوم آزمایش بر روی ریه آلوده قرار دارد. با این حال محققان خاطرنشان کردند که آزمایشات این گروه و میزان اثر این دارو، فقط در مراحل اولیه عفونت SARS-CoV-2 مورد بررسی قرار گرفته است و نیاز به تحقیقات بیشتری جهت مشخص کردن میزان اثر این دارو در مراحل حاد‌تر بیماری COVID-19 دارد.
البته هنوز هیچ سازمان رسمی این خبر را تایید نکرده است و ممکن که ماند ۴۰ دارویی که از آن‌ها به عنوان درمان کرونا نام برده شده است hrsace2 نیز ذر زمزه این داروها باشد.

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود