آشنایی با داروی معروف سرماخوردگی کلداکس

0 3,813

سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان

سرماخوردگی نوعی عفونت ویروسی یا باکتریایی است که دستگاه تنفسی را دچار مشکل می‌کند. سرماخوردگی بیماری خطرناکی نیست اما ممکن است در صورت عدم درمان در افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی، آسم یا مشکلات تنفسی، به بیماری‌های جدی‌تری همچون برونشیت یا پنومونی منجر شود. بسیاری از انواع ویروس‌ها می‌توانند عامل سرماخوردگی باشند. کودکان زیر شش سال با احتمال بیشتری به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند در حالی که افراد بزرگسال به طور سالانه، دو یا سه بار در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. اکثر افرادی که دچار سرماخوردگی می‌شوند، احساس ناخوشایندی همچون درد، ضعف و خستگی را تجربه می‌کنند و با افزایش علائم بیماری، فرد از انجام فعالیت‌های روزانه خود باز می‌ماند. در صورت تشدید علائم سرماخوردگی بایستی به پزشک مراجعه کرد.

علائم و نشانه‌های سرماخوردگی

یک تا سه روز پس از ابتلا به ویروس، علائم سرماخوردگی در فرد ظاهر می‌شود. علائمی که ممکن است در فرد بروز کنند عبارتند از:

  • آبریزش بینی
  • سرفه
  • عطسه
  • تب
  • گلو درد و سردرد
  • احتقان و گرفتگی بینی
  • احساس درد خفیف در بدن و حالت ضعف

درمان سرماخوردگی

قرص کلداکس یکی از مؤثرترین داروهای درمان سرماخوردگی است که با توجه به شدت و نوع سرماخوردگی، در افراد مختلف قدرت اثر متفاوتی دارد. در واقع قرص کلداکس انواع مختلفی دارد و هر نوع آن با توجه به شرایط بیمار تجویز می‌شود. هر نوع قرص کلداکس از درصدهای متفاوتی از استامینوفن، فنیل افرین و دیگر ترکیبات دارویی تشکیل شده است. با تجویز نوع مناسب قرص کلداکس، بیمار دوزهای کافی و مناسبی را جهت درمان خود دریافت می‌کند و در نتیجه، مصرف قرص کلداکس عوارضی برای بیمار نخواهد داشت. در ادامه، به موارد مصرف انواع قرص‌های کلداکس می‌پردازیم.

انواع قرص‌ کلداکس و موارد مصرف آن

کلداکس سینوس و آلرژی: این نوع از کلداکس جهت درمان علائم سینوزیت، آلرژی و رفع حساسیت و آبریزش بینی مؤثر است. چنانچه فرد هنگام سرماخوردگی علائم آلرژی و علائمی همچون گرفتگی بینی، آبریزش بینی و عطسه را دارد، پیشنهاد می‌کنیم که قرص کلداکس سینوس و آلرژی را مصرف نماید. انواع قرص کلداکس

کلداکس روز و کلداکس شب: در صورت داشتن سرفه‌های زیاد هنگام بیماری، پیشنهاد می‌شود که بیمار از این نوع قرص کلداکس استفاده نماید. به دلیل ترکیبات دارویی موجود در این نوع قرص کلداکس، مصرف آن علاوه بر اینکه موجب راحتی خواب در شب می‌شود، سرفه را نیز بهبود می‌بخشد.

کلداکس آنفولانزا: این نوع قرص کلداکس هیچگونه احساس خواب آلودگی در فرد ایجاد نمی‌کند به گونه‌ای که فرد می‌تواند کارهای روزانه خود را به راحتی انجام دهد. کلداکس آنفولانزا جهت رفع گرفتگی و احتقان بینی نیز بسیار مؤثر است.

مصرف کلداکس

توصیه می‌شود که افراد بزرگسال و کودکان بالای ۱۲ سال هر شش ساعت، یک عدد قرص مصرف نمایند.

عوارض قرص‌های کلداکس

قرص کلداکس همانند بسیاری از داروهای دیگر، بدون تجویز پزشک قابل تهیه است اما بهتر است بیمار قبل از مصرف هر نوع از قرص کلداکس، با پزشک خود مشورت نماید. با اینکه هیچ گونه عوارض جانبی خطرناکی برای قرص کلداکس شناخته نشده است اما ممکن است فرد به ترکیبات دارویی حساسیت نشان دهد. توجه نمایید که در دوران بارداری و شیردهی بایستی تحت نظر پزشک قرص کلداکس را مصرف نمایید و از مصرف خودسرانه آن به طور جدی خودداری کنید.

 

منبع: آرگــامــگ

 

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود