معرفی و عوارض قرص سیپرالکس

0 7,274

سیپرالکس از جمله داروهای ضد افسردگی می باشد. برای آشنایی با اطلاعات دارویی قرص سیپرالکس می توانید، با این مطلب از نصرینو همراه شوید.

اشکال دارویی سیپرالکس (Cipralex) به صورت قرص سیپرالکس می باشد و با دوزهای دارویی ۱۰mg و ۲۰mg در بازار دارویی عرضه می گردد. نام دیگر این دارو اس سیتالوپرام (escitalopram) است.

تداخل دارویی سیپرالکس

اطلاعات دارویی قرص سیپرالکس

این دارو برای درمان افسردگی، سندروم قبل از قاعدگی، گر گرفتی بعد از یائسگی، اضطراب و استرس، بی اشتهایی و یا پرخوری، فوبیا(ترس) از اجتماع، همچنین درمان وسواس از سوی پزشک برای بیماران تجویز می گردد. این قرص با افزایش ترشح ماده سروتونین موجب درمان افسردگی و اختلالات روحی روانی می شود.

میزان مصرف:

قرص سیپرالکس روزانه یک مرتبه(صبح یا بعداز ظهر) مورد مصرف قرار می گیرد. بیشترین مصرف این دارو  در طول روز ۴۰mg می باشد، که این مقدار باید از سوی پزشک معالج و با توجه به میزان پیشرفت بیماری، سن فرد بیمار، وزن فرد بیمار و واکنش فرد بیمار تجویز گردد. البته در ابتدای درمان با این قرص، مقدار دوز مصرفی آن کم می باشد، سپس به مرور و با تشخیص پزشک ممکن است، این مقدار افزایش یابد.

عوارض مصرف:

با شروع مصرف این قرص ممکن عوارضی همچون خشکی دهان، لرزش بدن، تهوع، خواب آلودگی، سرگیجه، تعریق، تاری دید، افزایش بزاق دهان، کاهش اشتها، آب ریزش بینی، درد شکم، تب، سینوزیت، اسهال، کاهش میل جنسی، کاهش فشار خون در بیمار ایجاد شود.

توصیه های مهم برای مصرف این دارو:

  • پیش از مصرف این دارو در صورت هرگونه مشکل و سابقه بیماری شخصی و یا خانوادگی نظیر اقدام به خودکشی، ابتلا به افسردگی دو قطبی، گلوکوم، همچنین ابتلا بیمار به مشکلات کبدی، مشکلات گوارشی(خونریزی یا زخم معده و روده)، کاهش سدیم خون، تشنج و خونریزی، موضوع به پزشک معالج اطلاع داده شود.
  • از مصرف این دارو با داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی و آسپرین پرهیز شود.
  • این دارو در دوران بارداری، بدون تجویز پزشک نباید مورد مصرف قرار گیرد، زیرا باعث ایجاد مشکلات جدی برای جنین می گردد. همچنین مصرف داروی سیپرالکس در دوران شیردهی ممنوع می باشد.
  • مصرف سیپرالکس را خودسرانه قطع نکنید و خودسرانه میزان دوز آن را کم و زیاد نکنید.
  • در صورت مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر برای پیش گیری از تداخل دارویی، موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.
  • تحت نظر پزشک دارو را مصرف نمایید، زیرا در هفته های ابتدای مصرف قرص سیپرالکس ممکن است، موجب تقویت افکار منفی در بیمار شود.
  • بیماران مبتلا به دیابت باید، با احتیاط این دارو را مصرف نمایند، زیرا مصرف این دارو ممکن است، باعث افت قند خون گردد.
  • مصرف این دارو برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال ممنوع می باشد.
  • دارو را در جای خنک و خشک و به دور از تابش خورشید نگهداری نمایید.

قرص سیپرالکس

اسامی تجاری داروی اس سیتالوپرام:

اس سیتالوپرام نیز از جمله داروهاتی ضدافسردگی است، که دارای نام های تجاری همچون اس سیتالوپرام ۱۰mg(داروسازی تهران دارو)، اس سیتالوپرام جابر ۱۰mg(جابربن حیان)، اس سیتالوپرام جابر ۲۰mg(جابربن حیان)، اس سیتالوپرام جابر ۵mg(جابربن حیان)، ازیپم ۱۰mg(عبیدی)، لگزوپرام ۱۰mg(تدبیر کالای جم)، اس سیتاور ۱۰mg(اکتوورکو)، سیتاکالم ۱۰mg(کیش مدیفارم)، سیپرالکس ۱۰mg(دانمارک)، اس ستالوپرام  آوه سینا ۱۰mg(اوه سینا) و اس سیتالوپرام راموز ۱۰mg(پرتغال) می باشد.

منبع: آرگــامــگ

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود