آشنایی با موارد مصرف اسپری استنشاقی اومکلیدینیوم

0 3,987

موارد مصرف اسپری استنشاقی اومکلیدینیوم

اومکلیدینیوم (Umeclidinium) متعلق به گروهی از داروها به نام گشاد کننده‌های برونش ضد موسکارینی است. این دارو جریان هوا در ریه‌های شما را بهبود می‌دهد. در واقع راه‌های هوایی ریه‌های شما را باز می‌کند، به طوری که هوا می‌تواند در ریه‌های شما آزادانه‌تر جریان پیدا کند.

اومکلیدینیوم در تسکین علائم بیماری‌های مزمن انسداد ریه (COPD) مفید است. در این بیماری‌ها، جریان هوا در ریه‌ها محدود شده و این باعث علائمی مانند سرفه، خس خس و تنگی نفس می‌شود.

اومکلیدینیوم برای کمک به کاهش این علائم تجویز می‌شود، اما این دارو برای درمان تنگی نفس ناگهانی نمی‌باشد. اومکلیدینیوم باید به طور منظم و روزانه استفاده شود.

مقدار و روش مصرف اومکلیدینیوم

قبل از شروع درمان با اومکلیدینیوم ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی اومکلیدینیوم ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دستگاه استنشاقی اومکلیدینیوم را باید معمولاً یک بار در روز استفاده کنید.

دستگاه اومکلیدینیوم حاوی ۳۰ دوز از داروی اومکلیدینیوم است، روزی یک پاف از دستگاه اومکلیدینیوم استفاده کنید.

قبل از استفاده از اسپری استنشاقی اومکلیدینیوم طرز استفاده از دستگاه استنشاقی اومکلیدینیوم را از پزشک خود یاد بگیرید تا بتوانید از این دارو استفاده نمایید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی اومکلیدینیوم روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر نزدیک به دوز بعدی، به یاد آوردید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف اومکلیدینیوم

 • به تاریخ انقضای داروی اومکلیدینیوم توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز اومکلیدینیوم را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی اومکلیدینیوم را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف اومکلیدینیوم در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر اومکلیدینیوم بر رانندگی و کار با ماشین آلات

ممکن است اومکلیدینیوم موجب سردرد در شما شود، بهتر است قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات، از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی اومکلیدینیوم

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

اومکلیدینیوم ممکن است با داروهای آنتی کولینرژیک مانند ایپراتروپیوم و تیوتروپیوم و داروهای LABA (مانند فورموترول، سالمترول) تداخل دارویی داشته باشد.

هشدارها برای مصرف اومکلیدینیوم

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردارید یا تصمیم به بچه‌ دار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکلات قلبی-عروقی و یا تپش قلب نامنظم دارید.
 • اگر به بیماری چشمی به نام گلوکوم دچار هستید.
 • اگر مشکل پروستات یا دفع ادرار دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی اومکلیدینیوم

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سرفه، تحریک یا عفونت بینی یا گلو ، ضربان قلب سریع، عفونت ادراری: در صورتی که این موارد تداوم یافت با پزشک خود مشورت نمایید.
 • سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب تجویز نماید.
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد اومکلیدینیوم

اسپری استنشاقی اومکلیدینیوم را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر متوجه علائمی مانند لرز، درد قفسه سینه، ضریان قلب سریع، تشنج، از حال رفتن و تنگی نفس در خود یا فرد دیگری شدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری اومکلیدینیوم

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود