آشنایی با موارد مصرف و تداخلات دارویی لیمسایکلین

0 3,792

موارد مصرف لیمسایکلین | لیمسیکلین

لیمسایکلین (Lymecycline) برای درمان عفونت‌های باکتریایی مثل عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های منتقله از راه جنسی، عفونت‌های دهانی و عفونت‌ سینوس تجویز می‌شود.

لیمسایکلین باکتری عامل عفونت را از بین می‌برد. همچنین این دارو برای برخی بیماری‌های پوستی طولانی مدت مانند آکنه تجویز می‌شود.

مقدار و روش مصرف داروی لیمسایکلین

قبل از شروع درمان با داروی لیمسایکلین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی لیمسایکلین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

شاید پزشک از شما بخواهد که کپسول لیمسایکلین ۲-۱ بار در روز استفاده نمایید یا در مواقعی که این دارو برای درمان جوش تجویز می‌شود، معمولاً ۱ کپسول در روز تجویز می‌شود.

کپسول لیمسایکلین می‌تواند باعث تحریک گلو شود. برای جلوگیری از این، آن را با مقدار زیادی آب بخورید. کپسول را باز نکنید و یا آن‌ها را نجوید.

سعی کنید از مصرف کپسول لیمسایکلین ‌قبل از خواب یا قبل از اینکه دراز بکشید، جلوگیری کنید. لیمسایکلین را می‌توانید با یا بدون غذا مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی لیمسیکلین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی لیمسایکلین

 • به تاریخ انقضای داروی لیمسایکلین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی لیمسایکلین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • مصرف لیمسیکلین برای زنان باردار و کودکان زیر ۱۲ سال قابل استفاده نیست.
 • تداخل دارویی لیمسایکلین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف لیمسایکلین در دوران بارداری و شیردهی

نباید در دوران بارداری و شیردهی، آنتی بیوتیک لیمسایکلین را استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر لیمسیکلین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

لیمسیکلین ممکن است شما را گیج یا بی حال کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی لیمسایکلین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

اگر چه بیشتر آنتی بیوتیک‌ها بعید است که کنترل بارداری را تحت تأثیر قرار دهند اما آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل ریفامپین (rifampin) و ریفابوتین (rifabutin)، اثر بخشی کنترل بارداری هورمونی از قبیل قرص، پچ، یا حلقه را کاهش می‌دهند. قبل از استفاده از آنتی بیوتیک‌ ها با پزشک خود مشورت کنید.

داروی لیمسایکلین ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص تداخل کند و موجب شود نتایج آزمایش، اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پزشک یا پرستار خود بگویید که این دارو را استفاده کرده‌اید.

هشدار ها برای مصرف داروی لیمسایکلین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی لیمسایکلین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورت تصمیم به بچه دار شدن، در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر دچار مشکلات کلیوی و یا کبدی هستید.
 • اگر تا به حال به داروی خاصی حساسیت داشته‌اید.
 • اگر این دارو را برای کودکتان می‌خواهید و کودک شما زیر ۱۲ سال سن دارد، نباید از لیمسایکلین را برای او استفاده کنید.
 • اگر مبتلا به بیماری‌های بافت‌های پیوندی بدن نظیر لوپوس اریتمای سیستمیک هستید (بیماری التهابی که لوپوس یا SLE هم نامیده می‌شود).

اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی داروی لیمسایکلین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوء هاضمه، درد معده ، مشکلات گوارشی: به یاد داشته باشید که دارو را به همراه غذا و یا همراه با یک لیوان شیر میل نمایید. اگر اینگونه مشکلات تداوم پیدا کردند با پزشکتان صحبت کنید.

 • احساس بیماری: غذاهای ساده و بدون ادویه مصرف کنید.
 • سردرد: مقدار زیادی آب و مایعات بخورید و از پزشک بخواهید تا مسکن مناسبی برایتان تجویز نماید.
 • اسهال : مقدار زیادی آب بنوشید تا آب از دست رفته تأمین شود.

نکته مهم: اگر بعد از استفاده از داروی لیمسایکلین ( لیمسیکلین ) متوجه علائم آلرژیکی در خودتان شدید، به مصرف دارو ادامه نداده و به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی لیمسایکلین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی لیمسایکلین

لیمسایکلین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی لیمسایکلین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود