شناخت اطلاعات دارویی قرص تربینافین/ عوارض جانبی آن

0 3,923

معرفی قرص تربینافین

تربینافین (Terbinafine) برای درمان عفونت قارچی ناخن و گاهی اوقات عفونت قارچی پوست تجویز می‌شود، این دارو با کشتن قارچ عامل عفونت ، علائم عفونت را از بین می‌برد.

تربینافین در درمان عفونت های قارچی ناخن و پوست که به دلیل شدت بیماری یا محل عفونت، درمان خوراکی ضروری باشد، مصرف می گردد. این دارو به صورت موضعی نیز مصرف می شود.

نام تجاری: Lamisil

مکانیسم اثر تربینافین

به نظر می رسد تربینافین از طریق مهار استرول های قارچی اثر خود را اعمال می کند . این دارو بر علیه درماتوفیت ها و برخی از مخمرها اثر کشنده دارد.

فارماکوکینتیک تربینافین

تربینافین به خوبی از راه گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی این دارو به دلیل متابولیسم عبور اول از کبد حدود ۴۰% می باشد . اوج غلظت سرمی دارو ۲ ساعت بعد از یک دوز خوراکی به دست می آید. این دارو به خوبی در پوست، ناخن و مو انتشار می یابد.

دارو در کبد متابولیزه و عمدتاً از طریق کلیه دفع می گردد. نیمه عمر دارو ۳۶-۱۱ ساعت گزارش شده است. بخشی از دارو از طریق پوست ، ناخن و بافت چربی دفع می شود.

مقدار و روش مصرف تربینافین

قبل از شروع درمان با تربینافین بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

 • دوز و مقدار داروی تربینافین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • معمولاً روزانه یک قرص ۲۵۰ میلی گرمی باید مصرف شود. تربینافین باید قبل از یا بعد از غذا مصرف شود.
 • تربینافین را باید یک دوره کامل (۲ هفته تا ۳ ماه) مصرف کنید. بدون اجازه پزشک مصرف دارو را قطع نکنید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی تربینافین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف قرص تربینافین

 • به تاریخ انقضای قرص تربینافین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز قرص تربینافین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی تربینافین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف تربینافین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تربینافین در دوران بارداری باید با احتیاط مصرف شود. این دارو در شیر مادر ترشح می شود ، بنابراین باید بین تجویز این دارو و تغذیه با شیر مادر یکی را انتخاب نمود. زنانی که به کودکان خود شیر می دهند ، باید از مالیدن کرم موضعی بر روی سینه ها خودداری نمایند.

تاثیر قرص تربینافین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

تربینافین می‌تواند باعث سردرد یا کسالت در شما شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی قرص تربینافین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. تربینافین ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد، این داروها عبارتند از:

وارفارین، داروهایی که بر آنزیم‌های کبدی اثر می‌گذارند و تربینافین را از بدن شما حذف می‌کنند (مانند آمیودارون، سایمتیدین، ریفامپین، ضد قارچ‌های فسفونازول مانند فلوکونازول / کتوکونازول)، داروهای خاصی که با آنزیم‌های کبدی از بدن حذف می‌شوند (مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، ضد افسردگی‌های SSRI، مسدود کننده‌های بتا، تیوریدازین، دکسترومتورفان، داروهایی برای درمان مشکلات ریتم قلب، مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز نوع B مانند رازاگیلین).

هشدار ها برای مصرف قرص تربینافین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر به بیماری پسوریازیس مبتلا هستید.
 • اگر مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
 • در صورتی که به بیماری خود ایمنی لوپوس اریتروماتوس دچار هستید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی قرص تربینافین

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر ،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

 • CNS: سردرد
 • Derm: سندرم استیون-جانسون ، تحریک ، سوزش ، خارش ، خشکی
 • EENT: اختلال درحس چشایی، اختلال در بینایی
 • GI: اسهال ، سوءهاضمه ، درد شکم ، تهوع ، نفخ
 • Hema: کاهش تعداد لنفوسیت ها
 • Hepatic: افزایش سطح آنزیم های کبدی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قرص تربینافین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد قرص تربینافین

تربینافین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری قرص تربینافین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود