آشنایی با موارد مصرف و عوارض جانبی ایپیلیمومب

0 3,839

اطلاعات دارویی ایپیلیمومب | ایپیلیموماب

ایپیلیمومب (Ipilimumab) یا ایپیلیموماب یک آنتی بادی مونوکلونال است که برای درمان ملانوم (سرطان پوست) و سرطان کلیه مورد استفاده قرار می‎گیرد. ایپیلیمومب با تغییر عملکرد سیستم ایمنی بدن و هدایت آن به حمله به سلول‌های سرطانی کار می‌کند البته متاسفانه ممکن است سایر قسمت‌های بدن نیز آسیب ببینند.

مقدار و روش درست مصرف داروی ایپیلیمومب

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی ایپیلیمومب از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز این دارو بر اساس وزن و وضعیت بیماری تجویز می‌شود.

ویال تزریقی ایپیلیمومب زیر نظر پزشک و به صورت وریدی (طی ۳۰ یا ۹۰ دقیقه) تزریق می‌شود. سعی کنید دوزی از داروی ایپیلیمومب را از دست ندهید.

موارد منع مصرف ایپیلیمومب | ایپیلیموماب

 • به تاریخ انقضای داروی ایپیلیموماب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی ایپیلیمومب را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی ایپیلیمومب را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ایپیلیموماب در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی ایپیلیمومب در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی ایپیلیمومب بر رانندگی

داروی ایپیلیمومب می‌تواند موجب خستگی در شما شود، اگر این علامت را داشتید از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی ایپیلیمومب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروی ایپیلیموماب با داروهای زیر ممکن است تداخل داشته باشد: ومورافنیب .

هشدار درباره مصرف ایپیلیمومب

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ایپیلیموماب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که سابقه پیوند عضو دارید.
 • در صورتی که سابقه بیماری سرطان دارید.
 • اگر مشکل مربوط به سیستم ایمنی (مانند لوپوس، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون) داشته‌اید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف ایپیلیمومب

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • حالت تهوع
 • خستگی
 • استفراغ

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Ipilimumab می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد ایپیلیمومب

ایپیلیمومب را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی ایپیلیمومب

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود