موارد مصرف و عوارض جانبی آمپول دوپیلوماب

0 3,997

اطلاعات دارویی آمپول دوپیلوماب

دوپیلوماب (Dupilumab) نوعی آنتی‌بادی مونوکلونال و عامل بیولوژیک جدیدی است که هم اینترلوکین ۴ و هم اینترلوکین ۱۳ را هدف قرار می‌دهد. این دارو برای بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت (درماتیت آتوپیک) استفاده می‌شود. این دارو همره با و یا بدون استروئید‌های موضعی تجویز می‌شود.

دوپیلوماب التهاب، خارش و ورم را تسکین می‌دهد و از این راه عود علائم را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که این دارو برای درمان بیماران مبتلا به آسم شدید نیز مفید است.

نام تجاری: Dupixent

مقدار و روش درست مصرف داروی دوپیلوماب

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی دوپیلوماب از فردی به فرد دیگر و بسته به بیماری هر فرد متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.

دوپیلوماب به صورت زیر پوستی (شکم (۲ سانتی متر اطراف ناف، بازو و ران) تجویز می‌شود. ۴۵ دقیقه قبل از تزریق دوپیلوماب را از یخچال در آورید تا یا دمای اتاق هم دما شود.

آمپول دوپیلوماب را نباید به ناحیه‌ای از پوست که دچار زخم یا جراحت شده است، تزریق کنید. قبل از تزریق این دارو، محل مورد نظر را تمیز کرده و الکل بزنید. سعی کنید دوزی از داروی دوپیلوماب را از دست ندهید و سر موقع آنرا تزریق کنید.

موارد منع مصرف دوپیلوماب

 • به تاریخ انقضای داروی دوپیلوماب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی دوپیلوماب را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دوپیلوماب را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف دوپیلوماب در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی دوپیلوماب در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد. در صورت نیاز جدی به این دارو پزشک می‌تواند آن را برای بیمار در دوران بارداری تجویز کند.

تاثیر مصرف داروی دوپیلوماب بر رانندگی

دوپیلوماب می‌تواند باعث مشکلات بینایی در شما شود، اگر چنین علائمی داشتید، از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی دوپیلوماب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

هشدار درباره مصرف دوپیلوماب

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دوپیلوماب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر شما هر گونه عفونت پوستی دارید.
 • اگر شما آسم دارید.
 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که سابقه عفونت خاصی دارید.
 • اگر شما سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری داشته‌اید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف دوپیلوماب

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • ورم،خارش یا قرمزی چشم و پلک
 • مشکلات بینایی مانند تغییر دید
 • خشکی چشم
 • کراتیت
 • خارش چشم
 • خارش،تورم، قرمزی و درد در محل تزریق
 • علائم آلرژیک مانند تنگی نفس، جوش و خارش

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی دوپیلوماب می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد دوپیلوماب

دوپیلوماب را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی دوپیلوماب

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود