آشنایی با قطره چشم اولوپاتادین/مقدار و روش و موارد منع مصرف

0 4,127

موارد مصرف قطره چشم اولوپاتادین

قطره چشم اولوپاتادین (olopatadine eye drops) یک آنتی هیستامین است که با مهار کردن ماده‌ای به نام هیستامین که در واکنش‌های آلرژیک نقش دارد باعث کاهش علائم ملتحمه می‌شود.

تب یونجه در اثر آلرژی به گرده گیاهان ایجاد می‌شود. علائم تب یونجه در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به گرده گیاهان ایجاد می‌شود. ورم ملتحمه آلرژیک به صورت فصلی (در فصل‌هایی که گرده گل و گیاهان بیشتر است) و در زمان‌های به خصوصی در طول سال که تب یونجه نیز شایع‌تر است روی می‌دهد.

سلول‌‌های پوششی چشم شما ، ماده شیمیایی به نام هیستامین منتشر می‌کند که باعث التهاب چشم (ملتحمه) می‌شود. ورم ملتحمه باعث خارش، قرمزی و سوزش چشم‌ها می‌شود.

نام تجاری: اولانتین

روش مصرف قطره چشم اولوپاتادین

قبل از شروع درمان با قطره چشم اولوپاتادین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

معمولاً باید قطره چشم اولوپاتادین ، ۲ بار در روز استفاده نمایید. البته برای میزان مصرف این قطره چشم اولوپاتادین به تجویز پزشک خود توجه نمایید.

قبل از استفاده از قطره چشم اولوپاتادین دست‌های خود را خوب بشویید درب بطری را باز کنید.کمی سر خود را به عقب بچرخانید و پلک پایین چشم خود را به سمت پایین بکشید، قطره چشم اولوپاتادین را نزدیک چشمتان بیاورید و با فشار دادن بطری یک قطره از دارو را در چشمتان بچکانید.

چشم خود را برای یک یا دو دقیقه بسته و چشم‌هایتان را به آرامی بچرخانید. اگر به شما گفته شده است که قطره چشم اولوپاتادین را برای در هر دو چشم استفاده کنید، فرآیند را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید. درب قطره چشم را ببندید.

مقدار مصرف قطره چشم اولوپاتادین

کودکان بزرگتر از ۳ سال و بزرگسالان: یک قطره دو بار در روز به فاصله حداقل ۶ تا ۸ ساعت در چشم مبتلا چکانده می شود.

کودکان زیر ۳ سال: بی خطری و اثر بخشی این دارو ثابت نشده است.

موارد منع مصرف قطره چشم اولوپاتادین

 • به تاریخ انقضای قطره چشم اولوپاتادین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز قطره چشم اولوپاتادین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی قطره چشم اولوپاتادین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
 • این قطره چشم برای کودکان زیر ۳ سال مناسب نیست.

مصرف قطره چشم اولوپاتادین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارو یا قطره چشمی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر قطره چشم اولوپاتادین بر رانندگی

قطره چشم اولوپاتادین ممکن است باعث تاری دید شما شود، حتماً قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری و دید کامل خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی قطره چشم اولوپاتادین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها و قطره‌های چشمی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

هشدار ها در رابطه با مصرف قطره چشم اولوپاتادین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر از لنز چشمی استفاده می‌کنید.
 • اگر باردار یا شیرده هستید. شما باید در صورت تجویز پزشک، از این قطره استفاده کنید.
 • اگر قطره را برای کودک زیر ۳ سال می‌خواهید زیرا ممکن است این قطره برای این سنین مناسب نباشد.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به قطره چشمی دیگری دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی قطره چشم اولوپاتادین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • قرمزی، سوزش یا ناراحتی چشم (مانند خشکی یا خارش): این علائم بعد از استفاده از قطره چشم، معمولاً خفیف و گذرا است.
 • تاری دید: اگر این عارضه برای شما اتفاق افتاد، تا بازگشت دید کاملتان، از رانندگی بپرهیزید.
 • سردرد، احساس خستگی، خشکی بینی و طعم ناخوشایند در دهان

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قطره چشم اولوپاتادین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

شرایط نگهداری قطره چشم اولوپاتادین

 • قطره چشم اولوپاتادین را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

قطره چشم اولوپاتادین فقط چهار هفته بعد از اولین باری که در بطری آن را باز کرده‌اید، قابل نگهداری می‌باشد. اگر بطری قطره چشم بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلول آن نیز باقی‌ مانده است، از آن استفاده نکنید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود