موارد مصرف و منع مصرف المزارتان

0 3,859

اطلاعات دارویی المزارتان | المسارتان

المزارتان (Olmesartan) مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین است. این دارو بنام‌های دیگری مثل آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II و یا AIIRA نیز نامیده می‌شود.این دارو برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود. ممکن است فردی با فشار خون بالا احساس ناخوشی نکند ، اما فشار خون بالا اگر درمان نشده باقی بماند به رگ‌های خونی آسیب خواهد زد.

المزارتان ممکن است برای درمان فشارخون بالا تجویز شود. معمولاً برای کاهش فشار خون به بیش از یک دارو نیاز است. به همین دلیل مارک‌هایی از داروی المسارتان ، به صورت ترکیب با دیگر داروهای درمان فشار خون هستند و به کاهش فشار خون کمک می‌کنند که در بالا نام برده شدند.

نام‌های تجاری: بنیکار (Benicar) ، المتک (Olmetec) ، الزار (Olsar)، اراستاپکس (Erastapex)

مکانیسم اثر المزارتان

المزارتان یا المسارتان اثر یک ماده شیمیایی به نام آنژیوتانسین II را مسدود می‌کند. آنژیوتانسین II ، عروق خونی را باریک یا مسدود می‌کند. داروی المزارتان باعث می‌شود که رگ‌های خونی شل و عریض شوند و درنتیجه فشار در رگ‌های خونی کاهش می‌یابد و پمپ کردن خون توسط قلب نیز آسان‌تر می‌شود.

مقدار و روش مصرف داروی المزارتان

قبل از شروع درمان با داروی المزارتان ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی المزارتان ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو معمولا یک بار در روز برای شما تجویز می‌شود.

داروی المزارتان ، دوزهای مختلفی (۱۰ ،۲۰ و ۴۰ میلی گرم) دارد که معمولا با توجه وضعیت بیماری شما پزشک دوز مناسب دارو را برایتان تجویز می‌کند.

دوز مصرفی بزرگسالان، برای درمان فشار خون بالا: ۲۰ میلی گرم به صورت خوراکی در هر روز مصرف شود که در دو هفته بعد، اگر نیاز باشد می‌تواند تا ۴۰ میلی گرم نیز افزایش پیدا کند.

مصرف این دارو به صورت دو بار در روز، تاثیر بهتری نسبت به مصرف یک بار در روز نخواهد داشت. این دارو را می‌توانید قبل یا بعد از غذا با مقداری آب بخورید. سعی کنید المزارتان را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید، بهتر است این دارو را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی المزارتان روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Olmesartan

موارد منع مصرف داروی المزارتان

 • به تاریخ انقضای داروی المسارتان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی المزارتان را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی المزارتان را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف المزارتان در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو می‌تواند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشد، هرگز بدون تجویز پزشک المزارتان را استفاده نکنید.

تاثیر المزارتان بر رانندگی و کار با ماشین آلات

این دارو ممکن است موجب سرگیجه شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی المزارتان

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل کنند عبارتند از: آلیسکیرن (aliskiren) ، لیتیوم، داروهای که موجب افزایش سطح پتاسیم خون می‌شوند (مانند مهارکننده‌های ACE مانند بنازپریل / لیزینوپریل، قرص‌های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون (drospirenone)).

برچسب روی تمام داروهایتان را (مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، داروهای مکمل غذایی، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید. زیرا آن‌ها ممکن است،مواد تشکیل‌دهنده‌ای داشته باشند که فشار خون را افزایش دهد و یا نارسایی قلبی را بدتر کند. راجع به مصرف داروی المزارتان با داروساز خود مشورت کنید.

هشدارها در مورد المزارتان

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی المسارتان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مشکل صفراوی دارید.
 • اگر شما مشکل کلیوی دارید، به‌خصوص اگر دچار انسداد سرخرگ‌های کلیوی هستید.
 • اگر هرگونه مشکلی مرتبط با دریچه‌های قلب و یا عضله قلب دارید.
 • اگر شما مشکل کبدی و یا بیماری بنام کلستاز (انسداد جریان صفرا از کبد) دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Olmesartan قرص

عوارض جانبی داروی المزارتان

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس سرگیجه
 • دل درد، سوء هاضمه، حالت تهوع و احساس کسالت
 • اسهال .احساس خستگی . درد
 • عفونت و نشانه‌های آنفولانزا و سرفه: در صورتی که این موارد تداوم یافت با پزشک خود مشورت نمایید.
 • تغییر نتایج برخی تست‌های خونی

نکته مهم: المزارتان در تعداد کمی از افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کند. اگر چه این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد ، اما اگر دچار هر گونه تورم دهان و یا صورت شدید، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی المسارتان می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی المزارتان

المزارتان را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند سرگیجه شدید، خستگی، ضربان قلب تند، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی المزارتان

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع: دل.گرم

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود