دلایل خارش گلو و راه های درمان آن

0 3,769

 خارش گلو ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند آلرژی، بیماری های عفونی و یا علل دیگر بوجود آید که  اغلب با گلو درد نیز همراه است. برای درمان باید به علت بروز آن توجه داشت و درمان مناسب صورت گیرد. گاهی در اثر بعضی بیماری ها فرد مجبور است از دهان نفس بکشد که در این حالت آب دهان خشک شده و ممکن است خشک شدن گلو و خارش اتفاق بیفتد.

علتهای خارش گلو

علت خارش گلو

همانطور که گفته شد بعضی بیماری ها ممکن است باعث خارش گلو شوند. به طور مثال بیماری رفلاکس معده که باعث برگشتن محتویات معده و اسید معده به مری می شود باعث خارش و سوزش گلو می شود. اغلب با درمان این بیماری می توان از بروز خارش در گلو نیز جلوگیری کرد. از دیگر بیماری های که باعث این عارضه می شوند می توان به برونشیت ریه، پنومونی و یا سرطان حنجره اشاره کرد.

آلرژی

آلرژی ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. به طور مثال حساسیت های فصلی در فصل بهار افراد زیادی را درگیر می کند. حساسیت فصلی غالبا با آبریزش بینی، عطسه، قرمز شدن چشم ها و خارش گلو همراه است. علاوه بر حساسیت های فصلی بعضی افراد ممکن است به غذا یا دارو نیز آلرژی داشته باشند. زمانی که خارش گلو به دلیل حساسیت باشد معمولا مدت بیشتری ادامه دارد و با سایر علائم گفته شده همراه است.

عفونت

همانطور که گفته شد عفونت در یکی از قسمت های دستگاه تنفسی مانند حلق، بینی، حنجره و دهان ممکن است یکی از علل خارش گلو باشد. این عفونتها اغلب ممکن است عامل ویروسی، قارچی یا باکتریایی داشته باشند. بیماری های سرما خوردگی یا آنفولانزا در اثر این ویروس ها بوجود می آید و روی دستگاه تنفسی اثر دارد.

علت خارش گلو

کم آبی

خشک شدن گلو باعث کاهش ترشحات موکوس می شود. این ترشحات وظیفه حفاظت از گلو را بر عهده دارند. بنابراین یکی از علتهای خارش گلو محسوب می شود. نوشیدن آب بویژه آب گرم می تواند یک راه درمانی موثر باشد.

فعالیت زیاد حنجره

افرادی که از حنجره شان کار زیادی می کشند نیز دچار گلو درد می شوند. آواز خواندن یکی از کارهایی است که اگر به روش غلط، به مدت طولانی و با صدای خیلی بلند انجام شود باعث خشک شدن گلو و خارش آن می شود. همچنین فریاد زدن و حتی حرف زدن به مدت طولانی نیز باعث خارش گلو می شوند.

آواز خواندن علت خارش گلو

عامل روانی

سرفه های مداوم ممکن است علت عصبی داشته باشد و تیک محسوب شود. در این شرایط محرک خارجی وجود ندارد و با این حال فرد مدام سرفه کرده و حس خارش گلو دارد. برای درمان این عارضه عموما از ورزش های آرامش دهنده استفاده می کنند. دوره درمان ممکن است طولانی باشد و مراقبت های ویژه و همچنین مراجعه به مشاور و روانپزشک نیز باید انجام شود.

کافئین

علاوه برحساسیت های غذایی، مصرف مواد حاوی کافئین نیز یکی از علتهای خارش گلو محسوب می شود. کافئین باعث کم آبی در بدن می شود و کم آبی بدن در ترشح موکوس که عامل محافظت از گلو بود تاثیر گذاشته و خشک شدن گلو را در پی دارد. بنابراین با کاهش مصرف نوشابه، چای و قهوه می توان تا حد زیادی سلامت گلو را تامین کرد.

درمان خارش گلو

داروها و مواد محرک

مصرف بعضی دارو ها مانند قرص های ضد افسردگی باعث کم آبی بدن و خشک شدن گلو می شوند. همچنین افرادی که در مراکزی کار می کنند که با مواد شیمیایی سر و کار دارند مانند محیط آزمایشگاه ممکن است دچار عوارض تنفسی و خارش گلو شوند. از دیگر عوامل می توان به مصرف دخانیات و دود سیگار اشاره کرد.

روش های درمان خارش گلو

همانطور که گفته شد مشخص شدن علت این بیماری در درمان آن تاثیر بهتری دارد. با دو روش خانگی و یا درمان دارویی می توان برای درمان خارش گلو اقدام کرد. در مواردی که خارش گلو ناشی از حساسیت های فصلی یا بیماری سرماخوردگی باشد با غر غره کردن آب نمک گرم می توان تا حد زیادی آن را درمان کرد. نمک باعث ضد عفونی کردن مجرای گلو شده و از رشد ویروس ها و عامل بیماری جلوگیری می کند.
افرادی که کم آبی دارند با مصرف آب فراوان می توانند از خارش گلو جلوگیری کنند زیرا مرطوب بودن محیط گلو یک عامل محافظت کننده به شمار می رود.

درمان خانگی خارش گلو
افرادی که بیماری هایی مانند رفلاکس معده دارند نیز با درمان این بیماری های می توانند از خارش گلو در امان بمانند. به افرادی که از حنجره شان استفاده می کنند نیز توصیه می شود که مراقبت های ویژه را انجام دهند.
دور ماندن از محیط هایی که مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از ماسک ضخیم توصیه می شود.

درمان های دارویی

در صورتی که این بیماری در اثر حساسیت فصلی رخ دهد با استفاه از داروهایی مانند آنتی هیستامین ها، ستیریزین می توان تا حد زیادی خارش گلو را درمان کرد. استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز در درمان خارش گلو ناشی از آنفولانزا و بیماری سرماخوردگی موثر است. همچنین باید از سایر داروها مانند بروفن و استامینوفن نیز برای درمان گلو درد استفاده شود. در مواردی که خارش در گلو با سرفه همراه باشد استفاده از شربت ضد سرفه نیز در کنار سایر درمان ها لازم است.
در داروخانه ها آب نبات مخصوص برای درمان گلو درد به فروش می رسد که با استفاده از آن می توان به درمان خارش گلو نیز کمک کرد.

 

 

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود