چگونه می توان از سکته مغزی و قلبی جلوگیری کرد؟

0 3,833

همانطور که می دانید سکته قلبی و سکته مغزی از شایع ترین بیماری ها در جهان هستند که متاسفانه این بیماری پیر و جوان نمی شناسد و می تواند همه افراد را درگیر خود کند. باید گفت که بیشترین عواملی که انسان را به این بیماری های کشنده دچار می کند چاقی و دیابت است که هر ساله جان چندین هزار نفر را می گیرد، امروزه سبک زندگی می تواند برای جلوگیری از سکته راه های مناسبی را پیش رویمان قرار دهد .

راه های جلوگیری از سکته قلبی و مغزی

سکته هنگامی اتفاق می افتد که یکی از رگ های خون رسان بدن آسیب ببیند و نتواند عملکرد خود را به خوبی انجام دهد که باعث می شود  خون در آن قسمت دچار لختگی شود این اتفاق زمانی که در قلب  و مغز اتفاق بیفتد خطر مرگ را به همراه دارد زیرا باعث می شود اکسیژن به بافت مورد نظر نرسد و در نتیجه فرد دچار سکته خواهد شد.

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از سکته ورزش کردن  است ، تحقیقات زیادی روی این موضوع صورت گرفته که نشان داده ورزش های منظم و مداوم  همراه با یک برنامه رژیمی سالم می تواند از بسته شدن رگ های قلبی و مغزی جلوگیری کند.

راه ای جلوگیری از سکته

روش های جلوگیری از سکته مغزی و قلبی

روزانه ۲۰ دقیقه ورزش کنید : این ورزش می تواند هر نوع ورزشی باشد پیاده روی، دوچرخه سواری ، ورزش های هوازی و … طوری که ریتم  قلب تند تر شود . تحقیقاتی فراوانی که روی این موضوع مصورت گرفته نشان داده که روزانه ۲۰ دقیقه ورزش باعث جلوگیری از سکته  و بروز نشانه های آن شود.

شکلات تلخ مصرف کنید : شکلات تلخ منبع فراوانی از منیزیم و فیبر است و برای قلب و همچنین مغز بسیار سودمند و مفید است. شکلات تلخ به دلیل دارا بودن ماده ای به نام فلاونوئید به عملکرد صحیح قلب کمک می کند مصرف آن باعث می شود شریان های قلب انعطاف پذیر تر شوند و همچنین از لخته شدن خون در قلب هم جلوگیری می کند. دقت داشته باشید که اگر شکلات تلخ را همراه شیر میل کنید دیگر این خواص با ارزش را ندارد. 

غذا های فیبر دار مصرف کنید : مصرف روزانه ۲۳ گرم فیبر در طول روز باعث کاهش خطر سکته می شود  به همین علت کسانی که فیبر مصرف می کنند کمتر دچار مشکلات قلبی و عروقی می شوند. سبزیجات و میوه ها سرشار از فیبر هستند پس از مصرف آنها غافل نشوید.

نکات مهم برای جلوگیری از سکته

هفته ای یکبار ماهی مصرف کنید : سعی کنید هفته ای یکبار ماهی را در برنامه غذایی خود جای دهید چه به صورت کباب شده و چه به صورت سرخ شده زیرا مصرف ماهی  ضربان قلب را تنظیم و به تقویت و سالم ماندن مغز کمک فراوانی می کند به همین دلیل استفاده از ماهی کمک شایانی به جلوگیری از سکته می کند .

ارتباط زناشویی برقرار کنید : افرادی که در طول هفته  دسته کم دو مرتبه روابط زناشویی دارند، کمتر به سکته قلبی و مغزی و دیگر مشکلات قلب و عروق دچار می‌شوند. البته لازم به گفتن است که این گزینه برای افراد میان‌سال، در کنار رعایت نکات دیگر به گزینه‌ای کاربردی تبدیل می‌شود که به تنهایی مفید نخواهد بود.

قرص آسپرین مصرف کنید : برای استفاده از این قرص ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و درصورت نبود مشکل روزانه یک عدد مصرف کنید . قرص آسپرین بچه شما را در برابر خطرات سکته مغزی و قلبی حفظ می کند و از تجمع  پلاکت های خون جلوگیری می کند .

نخود و لوبیا مصرف کنید : مصرف لوبیا و نخود در طول هفته خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش و باعث جلوگیری از سکته می شود و همچنین  باعث تقویت قلب و مغز می شود.

 روزی یک بار ماءالشعیر بنوشید : مصرف ماءالشعیر باعث بالا رفتن آنتی اکسیدان های مفید در خون می شود  و باعث می شود تا لختگی خون و مسدود شدن عروق کمتر اتفاق بیفتد که خودش منجر به جلوگیری از سکته می شود. منظور از ماءالشعیر مالتی است که پس از عصاره گیری سرد می شود و فاقد هر گونه مواد افزودنی و شکر است.

پیشگیری از سکته قلبی و مغزی

مصرف معجون جادویی برای جلوگیری از سکته : با مصرف این معجون معجزه آسا  دیگر دچار سکته های قلبی و مغزی نمی شوید. مواد تشکیل دهنده این معجون  ۱لیتر آب ، ۶ عدد لیمو پوست کنده شده و برش خورده و ۳۰ عدد حبه سیر خرد شده  است که باید تمامی این مواد را به وسیله مخلوط  کن باهم مخلوط کرده  سپس پوره بدست آمده را در یک قابلمه ریخته و روی حرارت  بگذارید تا به جوش آید، سپس از روی حرارت برداشته و اجازه دهید سرد شده و مخلوط را در یک شیشه بریزید. سپس روزانه به اندازه یک قاشق چای خوری این معجون را مصرف کنید.

به اصول اولیه توجه کنید : بسیاری از افرادی که قربانی سکته قلبی و مغزی شده‌اند، عوامل خطر مشخصی مانند سابقه‌ی خانوادگی، دیابت، سیگار، فشار خون بالا و کلسترول و …داشته‌اند. این موارد بسیار رایج را همیشه کنترل کنید و سعی کنید از عوامل اصلی ابتلا دور بمانید.

منبع:آرگـــــــامـــــــگ

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود