شروع ماه رمضان ۱۴۰۱ چه تاریخی است؟

0 4,044

تاریخ ماه رمضان ۱۴۰۱ به همراه روز شروع ماه رمضان امسال به تاریخ شمسی، را در این مطلب بخوانید.

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان ۱۴۰۱

تاریخ شروع ماه رمضان ۱۴۰۱ مصادف است با شنبه 13 فروردین 1400 و 01 رمضان 1442 هجری قمری (در صورتی که ماه شعبان 29 روزه باشد) و در صورتی که ماه شعبان 30 روزه باشد تاریخ شروع ماه رمضان مصادف است با یکشنبه 14 فروردین 1401

و پایان ماه رمضان 1401 مصادف است با دوشنبه 12 اردیبهشت 1400 عید سعید فطر [ ١ شوال ] 1443 هجری قمری

چرا تاریخ شروع ماه رمضان هر سال تغییر می‌کند؟

به علت قمری بودن این ماه، در ایران شروع ماه رمضان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این ماه در تقویم شمسی ما در حال گردش است.
این اتفاق به این خاطر می‌افتد که تعداد روز‌های ماه قمری ۳۵۴ روز است و تعداد روز‌های شمسی ۳۶۵ روز که در سال کبیسه به ۳۶۶ روز نیز تغییر پیدا می‌کند.

کدام سال دو ماه رمضان داریم؟

سال ١۴٠٢ دو ماه رمضان خواهیم داشت یعنی مثل سال ٩۵ که در تقویم دو بار روز زن داشتیم، ماه رمضان در این سال یک بار در بهار و بار دیگر در زمستان همان سال رخ می‌دهد، تاریخ شروع آن را می‌توانید در ادامه این مطلب مشاهده کنید.
184618 180 - شروع ماه رمضان ۱۴۰۱ چه تاریخی است؟

فضیلت ماه مبارک رمضان

پیامبر اکرم (ص) در این باره می‌فرماید:
“ انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می‌سوزاند. “
یا پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره ماه رمضان می‌فرماید:
”‌ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه‌ها برتر و روزهایش بر همه روز‌ها و شب هایش بر همه شب‌ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته اید، نفس‌های شما در آن تسبیح و خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است… بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می‌کند… “
امام صادق (ع) در درباره ماه مبارک رمضان نقل شده است:
هرگاه روزه گرفتی، گوش و چشمت را از حرام، روزه بدار و همه اعضا و اندامت را از زشتی و پرگویی و اذیت کردن خدمتکارت باز دار. باید وقار روزه در تو باشد، تا می‌توانی، خاموش باش، مگر از ذکر خدا، و روزی که روزه داری با روزی که روزه نداری، یکسان نباشد، از خندیدن با صدای بلند، دوری کن؛ زیرا خداوند این کار‌ها را دشمن داند. (بحار/۹۳/۲۹۲)
-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود