سمنو پزی و نذرکردن آن

0 3,727

خصوص تقدّس سمنو و طبخ و نذر آن، فاقد منبع روایی است اما اصل نذر کردن و اطعام و هدیه نمودن ثواب اطعام (اعم از سمنو و غیر سمنو)به ائمه اطهار (علیهم السلام) داری ریشه روایی است.

سوال

با سلام نذر سمنو به نیت حضرت زهرا ریشه ی اسلامی دینی دارد؟

پاسخ

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما

درباره اصل سمنو پزی و نذرکردن آن، که یک مسئله تاریخی است، اظهار نظر قطعی نمی‌توانیم داشته باشیم، گرچه برخی قائلند که اصل طبخ آن به دوره ایران باستان و جشن‌های نوروزی و نذر کردن آن به دوره صفوی بر می‌گردد.
اما درباره اینکه این عمل ریشه روایی و شرعی دارد یا نه، باید بگوییم که این عمل مشتمل بر چند بخش است که برخی از آنها ریشه روایی دارد و برخی از آنها فاقد ریشه روایی است .
خصوص تقدّس سمنو و طبخ و نذر آن، فاقد منبع روایی است اما اصل نذر کردن و اطعام و هدیه نمودن ثواب اطعام (اعم از سمنو و غیر سمنو)به ائمه اطهار (علیهم السلام) همچنین خواندن حدیث کسا و زیارت نامه اهل بیت(علیهم السلام) که غالبا در این مراسم انجام می‌گیرد، داری ریشه روایی است. همین عوامل هم در استجابت دعاها و برآورده شدن نذرها و ثواب داشتن این عمل نقش دارند . سمنویی که نذر حضرت زهرا (س) می‌شود ،به عنوان مصداقی برای این اعمال صالحه مطلوب است، نه اینکه خصوص سمنو در این راستا نقشی باشد.
فاضل فراتی قصه ای نقل می کند که ظاهرا رواج آن و مانند آن مایه گسترش این سنت به نام حضرت زهرا شده باشد . قصه چنین است :
در سال ۱۹۹۳ میلادی در یکی از خانواده های ساکن تهران زنی دچار سنگ مثانه شد . به پزشکان متخصص مراجعه کرد. معلوم شد نیاز به عمل جراحی با هزینه سنگین دارد. اومی گوید: مدتی طولانی این درد را تحمل کردم .چون از نظر مالی عمل جراحی برایم ممکن نبود، تا روزی به دیدار یکی از همسایگان رفتم که درحال پختن سمنو بودند. از آنها خواستم مرا در کار پختن آن سهیم سازند .پس برخاستم و چند بار دیگ سمنو را با اخلاص کامل هم زدم و از فاطمه زهرا خواستم مرا از این درد جانکاه خلاصی بخشد. شب آن روز احساس کردم گویی بنا ست چیز سنگینی از من خارج شود. به دستشویی رفتم .سنگ درشتی با اندکی درد از من خارج شد. شگفت زده و مدهوش گشتم .پس از آن خانواده و آشنایان را برای دیدن آن سنگ فراخواندم و سنگ را به آنان نشان دادم و گفتم: به فضل توسل به حضرت زهرا نجات یافتم.
دیدن این گونه کرامت ها سبب شد کم کم سمنو حالت تقدس یافته و نوعی ارتباط با حضرت فاطمه پیداکند. بعضی از پیرایه ها هم بر آن افزوده شد . نیاز به دقت است تا خرافات جای حقیقت را نگیرد.

منبع:مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

 

-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود