القاب امام علی علیه السلام

0 3,709

برخی از این القاب چنین ‏اند: «أعلمُ الأمّه»، «أقضَی الأمّه»، «أوّلُ مَن أسلَمَ»، «أوّلُ مَن صلّی»، «خیر البشر»، «أمیر المؤمنین»، «امام المتّقین»، «سیّد المسلمین»، «یعسوب المؤمنین»، «عمود الدین»، «سیّد الشهداء»، «سیّد العرب»، «رایه الهدی»، «باب الهدی»، «المرتضی»، «الولیّ» و «الوصیّ»

سوال

۱۰مورد از لقب های امام علی (ع) را نام ببرید؟

پاسخ

لقب‏ها ی امام علی(ع):
ژرفای اقیانوس شخصیت علی‏ علیه السلام را دسترس نیست و ابعاد عظیم شخصیت آن چهره بی بدیل تاریخ، یافتنی ‏نیست. مولا علی علیه السلام القاب[۱] و اوصاف بسیاری دارد که هر کدام، اشاره ‏ای دارند به بُعدی از ابعاد والای علمی، عملی، فرهنگی، اجتماعی، معنوی و سیاسی شخصیت او. بسیاری از این القاب، به روزگار پیامبر خدا شناخته شده بود و امام را بدان ها خطاب می‏ کردند.
برخی از این القاب چنین ‏اند: «أعلمُ الأمّه»، «أقضَی الأمّه»، «أوّلُ مَن أسلَمَ»، «أوّلُ مَن صلّی»، «خیر البشر»، «أمیر المؤمنین»، «امام المتّقین»، «سیّد المسلمین»، «یعسوب المؤمنین»، «عمود الدین»، «سیّد الشهداء»، «سیّد العرب»، «رایه الهدی»، «باب الهدی»، «المرتضی»، «الولیّ» و «الوصیّ».[۲]
پیامبر خدا، امام را با این القاب یاد می‏ کرد و به واقع، با توجه به آینده امّت اسلامی و مسئولیت بزرگ علی‏ علیه السلام در آینده امّت، با این القاب، ابعاد شخصیت او را می شناسانْد و به جایگاه والای او در رهبری ره می‏ نمود و برای آن، زمینه سازی می ‏کرد.
در میان القاب علی علیه السلام، دو لقب از بقیه مشهورتر است: «امیر المؤمنین و وصی»[۳]
موفق باشید.

[۱] . ر. ک: ج ۲، ص ۱۱۴ (وصایت امام علی در ادبیات صدر اسلام).
[۲] . تاریخ دمشق: ۸۸۳۷/۳۰۳/۴۲.
[۳] . به نقل از انجمن شهید مطهری http://www.mortazamotahari.com/forum

منبع: پایگاه حوزه، شماره ۱۹۲۰۴

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود