روایت و نقل خطبه غدیر

0 3,712

اسناد حدیث غدیر نیز بر سایر احادیث نبوی برتری و امتیاز دارد. بیش از صد و ده تن از اصحاب پیغمبر و هشتاد و چهار تن از تابعین و سیصد و شصت تن از ثقات محدثین آن را روایت کرده اند

سوال

خطبه غدیر توسط کدام امام به دست ما رسیده است؟

پاسخ

خطبه غدیر در حجة الوداع از سوی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در موضوع امامت و جانشنی خود ایراد شده است که در آن خطبه، مسئله امامت امام علی علیه السلام را از طرف خداوند به مردم ابلاغ فرمود. این موضوع به عنوان یکی از رویدادهای مهم تاریخ اسلام در تمام منابع معتبر اهل سنت و شیعه ثبت شده است و تمام ائمه علیهم السلام نیز در مقاطع مختلف به آن استناد کرده اند.

« اسناد حدیث غدیر نیز بر سایر احادیث نبوی برتری و امتیاز دارد. بیش از صد و ده تن از اصحاب پیغمبر و هشتاد و چهار تن از تابعین و سیصد و شصت تن از ثقات محدثین آن را روایت کرده اند. راویان مشهور غدیر از صحابه: امام علی علیه السلام، فاطمه زهرا علیها السلام ، امام حسن علیه السلام، امام حسین علیه السلام، عباس بن عبدالمطلب، عبدالله بن عباس، عایشه و ام سلمه همسران پیغمبر، اسماء بنت عمیس، ابوبکر، عمر، عثمان، طلحه، زبیر، سعد بن ابی وقاص، عبدالرحمن بن عوف(عشرة مبشرة بر اساس نقل اهل سنت) ابوهریره، اسامة بن زید، ابی بن کعب، جابر بن عبدالله، ابوذر غفاری، سلمان فارسی، خالد بن الولید، عمار بن یاسر و عمر بن العاص… بودند»( علامه امینی، تفسیر الغدیر، ج 1، ص14)

نام تمامی ایشان و نام تابعین و راویانی که حدیث غدیر را روایت کرده اند با ترجمه احوال و روایات ایشان در دو جلد کتاب عبقات الانوار، تألیف محققانه میر حامد حسین لکنهویی نیشابوری در 1008 صفحه همراه با صد و پنجاه تن از محدثین و علمای مشهور که این حدیث را روایت کرده اند؛ مسطور است.

بنابر این، این یک مسئله تاریخی است که در منابع تاریخی به تواتر نقل شده و تا به امروز نیز موجود است و امام خاصی در رساندن آن به ما موضوعیت ندارد.

منبع: پایگاه حوزه، شماره 28121

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود