علت مخفی بودن قبر حضرت زهرا و دفن شبانه ایشان

0 3,721

مقابله حضرت صدیقه طاهره با این جریان جاهلی مراحل مختلفی دارد که حتی این مقابله بعد شهادت آن حضرت با وصیت به کفن و دفن شبانه خودش ادامه داشت

سوال

چرا قبر حضرت زهرا س مخفی است و چرا ایشان شبانه دفن شدند؟

پاسخ

آن چه پیامبر ص در طول دوران عمر مبارک خود با آن مبارزه می کرد در یک کلمه مبارزه با جاهلیت بود که مظاهر آن در شرک و بت پرستی و آداب و رسوم خرافی و سنت های غیر انسانی و ارزشهای مادی تجلی یافته بود از جمله این ارزشها تعصبات قبیلگی بود و به خاطر همین تعصبات رقابت های شدید بین قبایل مختلف وجود داشت رقابت برای کسب افتخارات مختلف و قدرت و ثروت و تعداد و …

زمانی که پیامبر دعوت خود را آشکار کرد دیگر تیره های قریش دیدند که اگر پیامبری ایشان را بپذیرند دیگر نمی توان با بنی هاشم در افتخارات رقابت کرد و بنی هاشم گوی سبقت را از دیگر تیره ها و قبایل خواهد ربود بدان سبب تا آخرین توان سعی کردند دعوت پیامبر گسترش نیابد گاهی با وعده و گاهی با وعید و تهدید و …

اما اراده خداوند محقق شد و دعوت پیامبر گسترش یافت و تمام نقشه های آنان در تقابل با پیامبر به شکست انجامید اما اینان از پای ننشستند و نقشه کشیدند تا جانشینی پیامبر را در اختیار بگیرند و اجازه ندهند جانشین پیامبر نیز از بنی هاشم باشد به عبارت دیگر اینان به پیامبر نه به دید پیامبر بلکه به دید یک حاکم می نگریستند و نگاه الهی و هدایتی به پیامبر نداشتند برای همین به خود اجازه دادند و خود را لایق آن دانستند که بر جای پیامبر تکیه زنند. برای همین وقتی حضرت علی ع مشغول کفن و دفن پیامبر بود اینان در سقیفه بنی ساعده جمع شدند تا نقشه خود را برای جانشینی پیامبر عملی کنند.

در چنین شرایطی عده ای از اصحاب با اجتناب از بیعت مخالفت خود را با این توطئه نشان دادند. دختر پیامبر علی رغم تمام احتجاج ها و مخالفت های عملی که به شهادت ایشان منجر شد در آخرین اقدام خود برای مخالفت وصیت کرد که قبر ایشان مخفی باشد و شبانه به خاک سپرده شوند و به جز عده ای معدود کسی در تشییع ایشان حضور پیدا نکند. برای همین علی رغم تمام تلاشهای اصحاب سقیفه برای روشن شدن مکان قبر ایشان که در تاریخ ثبت شده است. قبر ایشان مخفی ماند و این مخفی ماندن قبر خود بزرگترین رسوایی برای اصحاب سقیفه است چرا که دال بر عدم رضایت و مخالفت حضرت زهرا تنها یادگار پیامبر از غاصبان خلافت است آیت الله جاودان در کتاب دختر پیامبر در این باره می نویسد:

در حادثه سقیفه اصلی ترین اصول جاهلیت در عرب یعنی تعصب قبیلگی حیات دوباره یافت در سقیفه چهار قبیله حضور داشتند و همه آنها به کسب قدرت فکر می‌کردند هر شخصی قبیله و شعار خودش را فریاد میزد و خواهان قدرت و ریاست قبیله خودش بود سرانجام قبیله‌ای پیروز شد که شعارهای موثر تری نسبت به شعار های قبائل دیگر داده بود.
آنچه که صدیقه طاهره در این دوران کوتاه انجام داد کاملا در مقابله با این جاهلیت بود و هدفی به غیر از محکوم کردن وضع موجود نداشت و اینکه ایشان برای خویش قبری مخفی در خانه خودش برگزید یکی از جریانات مهم این مقابله بر شمرده می شود.
مقابله حضرت صدیقه طاهره با این جریان جاهلی مراحل مختلفی دارد که حتی این مقابله بعد شهادت آن حضرت با وصیت به کفن و دفن شبانه خودش ادامه داشت.

منبع: اختصاصی حوزه نت

-
- -
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود