پیامبر اسلام، پیامبر عرب یا پیامبر همه جهانیان

0 3,716

آیا پیامبر اسلام، فقط پیامبر قوم عرب بود؟

سوال

آیا پیامبر اسلام، فقط پیامبر قوم عرب بود؟

پاسخ

از آیات متعدد قرآن صریحا استفاده می شود که پیامبر اسلام (ص) برای عموم بشر فرستاده شده است. از جمله: یا محمّد (ص) “ما تو را نفرستادیم مگر برای عموم مردم”.

یا محمّد (ص) “بگو: ای مردم! یقینا من به سوی کلیه شما فرستاده شده ام. و آیات دیگری که نقل آنها به طول می انجامد.

پس عمومیت و جهانی بودن دین اسلام امری مسلم است، اما این که هر پیامبری به زبان قوم خود سخن می گوید چون مبنا بر این است که ادراک هر موضوع و مطلبی موقوف به این است که گوینده و شنونده لغت و زبان یکدیگر را به طور کامل بدانند و در آنچه گوینده بیان می کند کوچک ترین ابهامی برای شنونده باقی نماند، از این رو خداوند در قرآن می فرماید: “ما هیچ پیامبری را نفرستادیم، مگر به لغت و زبان بومی و معمولی قوم و امت او.

بهترین گواه زنده و گویا برای معنایی که گفته شد جمله ذیل است که می فرماید: “لِیُبَیِّنَ لَهُمْ”؛ تا آن پیامبر حقایق دینی و مذهبی را به نحو کاملی برای قوم خود بیان و روشن کند، و کوچک ترین ابهامی برای ایشان باقی نگذارد. و بتواند با اذن خداوند مردم را از تاریکی ها به سوی نور راهنمایی نماید و هدف از بعثت محقق شود.

پیامبر نیز اگر چه برای همه مردم مبعوث شده است، ولی لازم است به زبان قوم خود تکلم کند؛ زیرا گسترش دین باید از طریق اسباب و وسایل عادی باشد و با توجه به این که عمر پیامبر محدود است این قوم مؤمن به او هستند که رسالت او را به سوی دیگر جهانیان و نسل های آینده حمل می کنند، از این رو ابتدا خواسته جزیرة العرب را با اسلام آشنا و بدان مؤمن کند، تا از آن جا گروه های تبلیغ به سوی سایر نقاط فرستاده شود.

از این رو بین فرستاده شدنش برای همه مردم و فرستاده شدنش به زبان قومش هیچ تعارض و تنافی وجود ندارد.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود