مجله اینترنتی

تغذیه مناسب زمستان بر اساس طب سنتی (بخش دوم)

0 2

5 دقیقه

تغذیه مناسب زمستان بر اساس طب سنتی (بخش دوم)

دارچین یکی از بهترین ادویه هایی است که بهتر است در فصل زمستان در بیشتر غذاها مورد استفاده قرار بگیرد. غیر از دارچین، آویشن، زنجبیل و ادویه هایی که طبع گرمی دارند مصرف شان پیشنهاد می‌شود. در این مطلب به بیان تغذیه مناسب فصل زمستان بر اساس طب سنتی پرداخته ایم.

تغذیه مناسب زمستان بر اساس طب سنتی (بخش دوم)
تغذیه مناسب زمستان بر اساس طب سنتی (بخش دوم)

باید بین آخرین وعده غذایی که خورده‌اید، با خواب سه ساعت فاصله باشد تا هضم غذا کامل شود.


تغذیه مناسب زمستان بر اساس طب سنتی

با این ادویه‌ها غذاها را طعم‌دار کنید
دارچین یکی از بهترین ادویه‌هایی است که بهتر است در فصل زمستان در بیشتر غذاها مورد استفاده قرار بگیرد. غیر از دارچین، آویشن، زنجبیل و ادویه‌هایی که طبع گرمی دارند مصرف‌شان پیشنهاد می‌شود.
 
خیار و گوجه قدغن!
سبزی‌هایی مثل  کلم، گل‌کلم، چغندر و کرفس مصرف‌شان در فصل زمستان می‌تواند بسیار مفید باشد چراکه در بدن حرارت خوبی را ایجاد می‌کنند و هضم‌شان راحت است. سبزی‌هایی که مزه تند دارند، مثل شاهی، ترخون و… هم خوردن‌شان در این فصل مناسب است. اما باید از مصرف صیفی‌جاتی ازجمله خیار، گوجه، کاسنی و…. پرهیز کنید.
 
نکاتی که باید آویزه گوش کنید
اگر ماست استفاده می‌کنید باید از مصلحاتش مثل پونه ‌و نعناع هم استفاده کنید، چراکه سردی ماست را ازبین می‌برد. همچنین ماست نباید همراه با غذاهای گوشتی به‌خصوص گوشت مرغ مصرف شود.

ماست و سالاد در همه فصل‌ها از نظر طب سنتی توصیه می‌شود همراه غذا مصرف نشوند و هر کدام از آنها را بهتر است به‌ عنوان یک میان‌وعده مجزا میل کنید. به این دلیل که روی هم خوری در طب سنتی توصیه نمی‌شود چراکه هضم هر غذا متفاوت است و ممکن است فرد را با مشکلات گوارشی مواجه کند. بهتر است همراه با غذا مایعات مصرف نشود و اگر تمایل به مصرف مایعات دارید یک الی دو ساعت بعد از غذا یا قبل از غذا آب یا مایعات دیگر نوشیده شود. مایعات هضم غذا را برهم می‌زنند. همچنین بعد از خوردن میوه هم نباید آب مصرف شود.

در هر وعده باید یک نوع غذا میل شود. حتی باید درمورد خوردن میوه‌ها این نکته را رعایت کنید. پنیر جزء گروه لبنیات است که بیشتر در وعده‌های صبحانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. درصورتی که در طب سنتی توصیه می‌شود بیشتر اوقات پنیر به‌همراه گردو به‌عنوان شام مورد استفاده قرار بگیرد نه در وعده صبحانه، چراکه اگر پنیر صبح خورده شود بلغم و رطوبت بدن بالا می‌رود و در طولانی‌ مدت ممکن است باعث کم‌کار شدن حافظه شود. اما  اگر در وعده شام و به‌همراه گردو خورده شود این عارضه کاهش پیدا می‌کند.

ماهی غذای مناسبی برای فصل زمستان نیست، اما اگر قصد داشتید در این فصل ماهی میل کنید، بهتر است آن را با روغن کنجد سرخ کنید. همچنین بعد از مصرف ماهی یک یا دو عدد خرما خورده شود. خوردن ترشی و ماست همراه با ماهی در همه فصول ممنوع است.
 

خواب زمستانی
باید بین آخرین وعده غذایی که خورده‌اید، با خواب سه ساعت فاصله باشد تا هضم غذا کامل شود. توصیه می‌شود بعد از غذا بلافاصله فرد نخوابد چون باعث تحلیل بدن می‌شود. در طب سنتی خواب روز توصیه نمی‌شود مگر در موارد خاص، اما در فصل زمستان توصیه می‌شود به هیچ عنوان  در روز نخوابید چون فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های فصلی می‌کند.
 
شلغم درمانی کنید
شلغم غذایی است که اکثر اساتید طب سنتی توصیه می‌کنند از زمانی که وارد بازار می‌شود تا آخرین روزی که در بازار میوه‌فروشی حضور دارد، روزانه بین دو تا سه عدد به هر طریق بخارپز، آبپز و… مصرف شود چراکه شلغم ضدبلغم و ضدسرماخوردگی است و از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری می‌کند.

لبو هم خیلی مفید است. البته در کنار مصرف خود چغندر بیشتر توصیه می‌شود که برگش هم استفاده شود، چراکه خواص بیشتری دارد. میزان قند چغندر زیاد است اما میزان کالری‌اش کم است و چاق‌کننده نیست و برای رفع یبوست و تقویت بدن مفید است. اما به‌دلیل قند بالایی که دارد توصیه می‌شود افرادی که مشکل دیابت یا ناراحتی معدوی دارند از مصرف آن خودداری کنند.
 

مصلح چیست؟

در کنار بعضی غذاها بهتر است از ماده دیگری استفاده کنیم تا مزاج غذا را معتدل کند. مثلا ماست را با نعناع، و باقلا را با گلپر  توصیه می‌کنیم تا سردی و تری آنها را خنثی کند. اما کلمه مصلح درباره همه موادغذایی به‌کار برده نمی‌شود و مصلح زمانی به کار می‌رود که دارویی داشته باشیم، اما مصرف آن دارو باعث ایجاد عارضه در بدن شود. به‌همین دلیل در مقابل یک ماده دیگری را پزشک تجویز می‌کند تا عارضه آن دارو کاهش پیدا کند.

همان‌طور که گفته شد غذاهایی که طبع گرمی دارند بهتر است در فصل زمستان بیشتر مورد استقبال قرار بگیرند. درباره غذاها باید به خورش‌های گرم مثل فسنجان و انواع ته‌چین‌ها و  هویج پلو به‌خصوص اگر با دارچین مزه‌دار شده باشد اشاره کرد که می‌توانند مفید باشند.

منبع: مجله سیب سبز – رزیتا اشتری

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود