نقش مهم زنان در مدیریت خانواده (بخش دوم)

0 262

نقش مهم زنان در مدیریت خانواده (بخش دوم)

وظیفه زن مدیریت اموال همسرش در داخل خانواده است زن در جایگاه مدیر خانه و در مقام مشاور پدر با تدبیر صحیح و به موقع خویش می‌تواند نقش بسزایی در برنامه ریزی و تدبیر جهت اولویت بندی نیازهای خانواده و صرف درآمدها در بهترین مصارف ایفا نماید. ما در این مطلب به نقش مهم زنان در مدیریت خانواده اشاره خواهیم کرد.

نقش مهم زنان در مدیریت خانواده (بخش دوم)
نقش مهم زنان در مدیریت خانواده (بخش دوم)

بی‌سوادی زن خانواده، باعث می‌شود که او توانایی درک بسیاری از نیازهای اجتماعی، عاطفی و مذهبی اعضای خانواده را نداشته و در پی تأمین آنها نباشد. 

مدیریت زن در اقتصاد خانواده

وظیفه زن مدیریت اموال همسرش در داخل خانواده است زن در جایگاه مدیر خانه و در مقام مشاور پدر با تدبیر صحیح و به موقع خویش می‌تواند نقش بسزایی در برنامه ریزی و تدبیر جهت اولویت بندی نیازهای خانواده و صرف درآمدها در بهترین مصارف ایفا نماید و از این طریق آرامش و رشد مادی و معنوی را برای خانواده خود به ارمغان آورد. 

در واقع الگوی اسلامی از یک سو به مرد که نان آور خانواده است دائماً توصیه به گشاده دستی و کسب رفاه برای اعضای خانواده شده است و از سوی دیگر به سایر اعضای خانواده به ویژه زن توصیه می‌نماید که تعادل و میانه روی در مصرف را رویه خویش سازد و از زیاده خواهی در امور غیر ضروری و چشم و هم چشمی و تجمل گرایی بپرهیزند و با پدر خانواده همکاری کنند. 
 

آثار و تبعات تجمل گرایی مدیران خانه

۱- دور شدن زنان از نقش والای مادری و همسری
۲- اخلال در مدیریت خانواده
۳- از دست  دادن آرامش خانواده و از هم پاشیدگی خانواده
۴- عدم تربیت صحیح فرزندان
 

راهکارهای رفع تجمل گرایی از زنان

نقش زنان و مادران در کاهش تجمل گرایی و مدیریت صحیح اقتصاد خانواده در خصوص این موضوع می‌بایست گفت مهم ترین نقش بر عهده زنان و مادران جامعه است بنابراین بنای زندگی را بر اقتصاد و اعتدال پایه ریزی می‌نماید و ضمن الگو دهی مناسب به فرزندان در قناعت ورزی از همسرش بیش از توان مالی اش توقع نداشته باشد. 

جهت صحیح اقتصاد خانواده زنان می‌توانند کمک شایانی به خانواده بکنند از جمله:
۱- در امور تمامی اعضای خانواده و خصوصاً پدر و مادر با هم صداقت داشته و در تصمیم گیری ها مشارکت کنند. 
۲- واقع بینی و هماهنگی میان دخل و خرج خانه
۳- شرکت در جلسات اخلاقی
۴- حقوق و درآمد براساس اولویت بندی نیازها خرج شوند
۵- برنامه ریزی مناسب اقتصادی
۶- تربیت صحیح فرزندان و آشنا نمودن آنها با مدیریت صحیح اقتصاد خانواده
۷- آموزش فرزندان به گونه‌ای که بیاموزند تفاوت‌های مادی ملاک ارزش گذاری انسانها نیستند. 

در نتیجه می‌توان گفت در شرایط سخت اقتصادی رفتار مادر خانواده است که در نقش مادر و همسر می‌تواند برای سایرین الگو سازی کند و آرامش و راحتی را برای خانواده به ارمغان بیاورد در نظام هستی اسلام تنها تمکن مالی و اقتصادی نیست که آرامش را برای خانواده فراهم می‌سازد بلکه خصایص نیکی مانند: قناعت و ایثار بسیار توصیه شده است. 
 

موانع مدیریت در خانواده

۱- عدم ارج گذاری مناسب اعضای خانواده:
به عنوان مثال در بعضی از خانواده ها دیده می‌شود که پدر خانواده بدون فکر در نتیجه عملکردش در مقابل کودکان یا دیگر اعضای خانواده رفتارهای ناشایست که شخصیت خانم خانه را زیر سوال می‌برد را مرتکب می‌شود و دیگر اعضای خانواده به مدیر خانه بی‌احترامی می‌کنند. 
 
۲- نداشتن فرصت:
این امر اغلب به دلیل نداشتن مشاور آگاه در خانواده است چرا که یک حامی می‌تواند مانند یک پشتیبان و یا معلم همواره در کنار زن مدیر خانواده باشد اما زمانی که هیچ کدام از اعضای خانواده در انجام بهتر امور با او همکاری نداشته باشد بلکه همواره نقاط ضعف مدیر خانواده را یادآوری نماید زن اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و هیچ نقشی را به عهده نمی‌گیرد. 
 
۳- کم سوادی یا بی‌سوادی زن خانواده:
باعث می‌شود که او توانایی درک بسیاری از نیازهای فرهنگی، اجتماعی، عاطفی و مذهبی اعضای خانواده را نداشته و در پی تأمین آنها نباشد. 
 
۴- مداخلات اطرافیان:
دخالت‌های زنان نزدیک باعث می‌شود زن نقش خوبی را مدیریت نکند از جمله عیب جویی و بهانه گیری بر مدیر خانه از جانب زنان اقارب ، زدن لقب‌های زننده با زن مدیر و نداشتن حامی در خانواده.
 

راهکارهای رفع موانع مدیریت زنان در خانواده

۱- آموزش:
مطالعه کردن زنان برای مدیریت خوب در خانواده هم چنین مهارت‌های لازم یعنی خودباوری یا پایداری در مقابل سختی‌ها، داشتن اهداف بلند، تفکر روشنگرانه، ایمان و اخلاص و محبت و صداقت در کار می‌باشد.
 
۲- حمایت خانواده:
در این مورد مردان می‌توانند زن را از هر جهت حمات کنند.
 
۴- اطلاع رسانی:
زنان می‌توانند از طریق رسانه‌ها اطلاع رسانی کنند با شرکت در سمینارهای مدیریت خانوده و مطالعه و کسب آگاهی کنند.
 
۵- افزایش اعتماد به نفس در زنان
قطعا یکی از مهم‌ترین دلایل عدم اعتماد به نفس در خانم‌ها آموزش نادرست است. حتی شاید منبع کاربردی برای آن وجود نداشته باشد که خانم‌های علاقه‌مند به این زمینه با تلاش خود بتوانند راه‌های کسب اعتماد به نفس را بیابند.
 
۶- حمایت دولت:
اگر دولت از مدیران زن شایسته حمایت نماید و تلاش کند با توجه به قوانین دولتی جایگاه شایسته را در خانواده با آنها تفویض نماید زنان نیز با استفاده از نیرو و استعدادهای خود، می‌توانند نقش بسیار مهمی در توسعه و کمال اعضای خانواده و سازندگی جامعه داشته باشند. به عنوان مثال اگر نهاد قانون گذار از یک سو مشکلات زنان مدیر خانواده را شناسایی کند و از سوی دیگر میزان تاثیرگذاری خدمات آنان را در خانواده و جامعه مدنظر داشته باشد از قبیل مزایای بازنشستگی، تأمین اجتماعی و بیمه تأمین آتیه برخوردار شوند. 
 

ویژگی‌های زن به عنوان مدیر خوب در خانواده

۱- مهارت انسانی:
مهارت انسانی یعنی داشتن توانایی و قدرت تشخیص در زمینه ایجاد تفاهم و همکاری و انجام کارها بوسیله دیگران و فعالیت مؤثر به عنوان عضو گروه.
 
۲- مهارت هدایت گری:
یکی از ویژگی‌های زن مدیر خوب این است که برای اهداف درازمدت و یا اهداف کوتاه مدت خانواده برنامه منسجم و کامل با در نظر گرفتن امکانات موقعیت و اعضای خانواده و نتیجه تلاش‌های آنان ارائه نماید. 
 
۳- مهارت ارتباطی:
رمز ارتباط برقرار کردن با اعضای خانواده را دریافته باشد و تلاش کند فاصله ها و حجاب ها که بین او و دیگر اعضای خانواده بوجود آمده را از بین ببرد و در کشف نیازهای مادی – معنوی و عاطفی اعضای خانواده اش باشد و با همکاری اعضای خانواده رفاه و آسایش و محیطی مناسب زندگی برای خانواده فراهم نماید. 
 
۴- فصاحت بیان:
همان نیکو سخن گفتن می‌باشد. سخن وسیله‌ای است که مدیر خانواده را با افراد مرتبط می‌کند.
 
۵- مهارت کنترل زمان:
یکی از ویژگی‌های مدیر این است که توانایی کنترل زمان را برای انجام وظایف و کارهایش داشته باشد.
 
۶- مهارت برنامه ریزی اقتصادی:
درآمد خانواده را طبق برنامه ریزی مناسب برای همه احتیاجات خانواده در نظر گرفته و تقسیم بندی می‌کند. 

منابع :
۱- یوسفیان، نعمت الله، مدیریت زن در خانواده
۲- مجموعه مقالات و همایش زنان، سایت موسسه فرهنگی بشارت، مدیریت زن در خانواده
۳- زنان و مدیریت اقتصاد خانواده
۴- ۷ راز مدیریت در اداره اقتصاد خانواده، بررسی مشکلات زنان سرپرست خانواده
۵- محمودی، امیر ملک، راهنمای خانواده

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود