ادویه و گیاهان دارویی برای کاهش وزن را بشناسید (بخش اول)

0 10

ادویه و گیاهان دارویی برای کاهش وزن را بشناسید (بخش اول)

عصاره‌ی جینسینگ به آرامش، افزایش سطح انرژی و میزان سوخت و ساز، کاهش کلسترول، و تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. دارچین نیز با کاهش سطح کلسترول بدن و کاهش فشار خون به کاهش وزن کمک می‌کند. آب لیمو هم سرشار از ویتامین C است که باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود؛ این دمنوش غنی از فیبر است و به کاهش اشتها نیز کمک می‌کند. با مطالعه این مطلب با ادویه و گیاه دارویی برای لاغری و کاهش وزن سریع که اثبات شده اند، بیشتر آشنا شوید.

ادویه و گیاهان دارویی برای کاهش وزن را بشناسید (بخش اول)
ادویه و گیاهان دارویی برای کاهش وزن را بشناسید (بخش اول)

بدون شک،‌ همواره چای سبز به عنوان بهترین دمنوش گیاهی برای کاهش وزن شناخته می‌شود.

 

مقدمه

آیا شما هم مدت‌ها است از یک رژیم غذایی پیروی می‌کنید، ولی عقربه‌ی ترازوی‌تان ذره‌ای تکان نخورده است؟ آیا طبق رژیم غذایی‌تان باید دور کیک، پیتزا، چیزبرگر، و چیپس را خط قرمز بکشید؟ صادقانه باید گفت، بیش‌تر آدم‌ها با این مشکلات مواجه هستند. بسیاری از آدم‌ها حتی بعد از پیروی از یک رژیم غذایی سخت نیز لاغر نمی‌شوند.

ما دلیل اصلی لاغر نشدن را پیدا کرده‌ایم. نخست این‌که، تقریبا هیچ کس به طور کامل و به درستی رژیم غذایی‌اش را رعایت نمی‌کند. ثانیا، برای از بین بردن چربی‌ها باید متابولیسم (سوخت و ساز) و گوارش را بهبود ببخشید. در این خصوص، متخصصان طب آیورودا استفاده از گیاهان دارویی و ادویه‌ها را توصیه می‌کنند.

بنابراین، ما نیز در این مورد پژوهشی به عمل آوردیم و آن را آزمایش کردیم. باور کردنی نبود؛ سه کیلوگرم کاهش وزن، فقط ظرف یک ماه! بهترین قسمت ماجرا هم این است که این ادویه‌ و گیاهان دارویی عارضه‌ی جانبی ندارند و تقریبا به آسانی قابل تهیه هستند. بنابراین، بانوان گرامی! اگر هیچ روشی برای‌تان کارساز نشده است، این مقاله را که حاوی ۲۵ ادویه و گیاه دارویی برای لاغری و کاهش وزن سریع که اثبات شده است، تا انتها بخوانید، و خودتان تغییر را تجربه کنید.
 

بهترین ادویه و گیاه دارویی برای کاهش وزن

۱. جینسینگ
جینسینگ گیاهی است چند ساله، که به آهستگی رشد می‌کند و ریشه‌هایی گوشتی دارد. این گیاه عمدتا در نواحی سردسیر واقع در چین، بوتان، آمریکای شمالی، کره، و شرق سیبری رشد می‌کند. قرن‌ها است از این گیاه به عنوان دارو در کشور چین استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، از جینسینگ می‌توان برای درمان استرس، دیابت، کلسترول بالا، و هم‌چنین تنظیم سطح قند خون استفاده کرد. استرس، به هم خوردن تنظیم قند خون، و کلسترول بالا، همگی به از دست رفتن سلامتی و افزایش وزن منجر می‌شوند. هم‌چنین، جینسینگ به افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) و میزان انرژی مورد نیاز در طول روز نیز کمک می‌کند. از این رو، نوشیدن دمنوش (چای) جینسینگ عوامل بروز افزایش وزن را از شما دور می‌کند.
 
نحوه‌ی خرید جینسینگ :
جینسینگ را می‌توانید به صورت آنلاین، یا از طریق داروخانه‌ها، عطاری‌ها، و مراکز تخصصی آیورودا تهیه کنید.
 
میزان مصرف جینسینگ برای کاهش وزن :
الف. روزی دو بار، ۵ گرم عصاره‌ی جینسینگ مصرف کنید. بعد از دو هفته، می‌توانید میزان مصرف جینسینگ را به ۲ گرم کاهش دهید.
ب. روزی دو مرتبه، ۱۵ الی ۲۵ قطره عصاره‌ی جینسینگ را در چای یا آب معمولی بچکانید و بنوشید.
 
نحوه‌ی تهیه دمنوش جینسینگ برای کاهش وزن :
مواد مورد نیاز 
الف. ۳ قاشق غذاخوری عصاره‌ی جینسینگ
ب. ۵۰۰ میلی لیتر آب
پ. یک قاشق غذاخوری آب لیمو
ت. نصف قاشق چای خوری پودر دارچین
 
دستورالعمل :
الف. آب را در یک ظرف بجوشانید و ۵ دقیقه کنار بگذارید تا خنک شود.
ب. عصاره‌ی جینسینگ را داخل آب بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
پ. آب را از صافی عبور دهید و آب لیمو و پودر دارچین را نیز به آن بیفزایید.
ت. قبل از مصرف،‌ این دمنوش را خوب به هم بزنید.
 
فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری :
عصاره‌ی جینسینگ به آرامش، افزایش سطح انرژی و میزان متابولیسم (سوخت و ساز)، کاهش کلسترول، و تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. دارچین نیز با کاهش سطح کلسترول بدن و کاهش فشار خون به کاهش وزن کمک می‌کند. آب لیمو هم سرشار از ویتامین C است که باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود؛ این دمنوش غنی از فیبر است و به کاهش اشتها نیز کمک می‌کند.
 
موارد احتیاط :
هرگز در مصرف جینسینگ زیاده‌روی نکنید؛ و در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک (حساسیتی) فورا به پزشک مراجعه کنید.
 
۲. چای سبز
بدون شک،‌ همواره چای سبز به عنوان بهترین دمنوش گیاهی برای کاهش وزن شناخته می‌شود. چای سبز غنی از آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام کاتچین است. یکی از انواع کاتچین‌ها، به نام اپی‌گالوکاتچین گالات، به عنوان عاملی برای افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) شناخته می‌شود. هم‌چنین، با این‌که چای سبز در مقایسه با قهوه از کافئین کم‌تری برخوردار است، ولی کافئین موجود در آن نیز به چربی سوزی و بهبود عملکرد ماهیچه‌ها کمک می‌کند. به علاوه، چای سبز عامل بسیار خوبی برای سرکوب اشتها است؛ اگر ۳۰ دقیقه قبل از غذا مقداری چای سبز بنوشید، اشتهای‌تان کم می‌شود و غذای کم‌تری نوش جان خواهید کرد.
 
نحوه‌ی خرید چای سبز :
چای سبز را می‌توانید از فروشگاه‌های محلی، عطاری‌ها، و فروشگاه‌های اینترنتی خریداری کنید.
 
میزان مصرف چای سبز برای کاهش وزن :
برای تهیه‌ی یک فنجان چای سبز، بهتر است مستقیما از برگ‌های این چای استفاده کنید. می‌توانید در طول روز به اندازه‌ی ۴ فنجان چای سبز بنوشید. بهترین راه این است که ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از غذا، یک فنجان چای سبز بنوشید.
 
نحوه‌ی تهیه‌ی چای سبز برای کاهش وزن :
مواد مورد نیاز 
الف. ۲ قاشق چای خوری برگ چای سبز
ب. یک فنجان آب
پ. یک چهارم قاشق چای خوری دارچین
 
دستورالعمل :
الف. آب را بجوشانید.
ب. پودر دارچین را به آب اضافه کنید و ۲ دقیقه حرارت دهید.
پ. شعله را خاموش کنید و برگ‌های چای سبز را به آب بیفزایید.
ت. اجازه دهید چای سبز به مدت ۵ الی ۷ دقیقه دم بکشد.
ث. دمنوش را صاف کنید و پیش از مصرف به خوبی به هم بزنید.
 
فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری :
چای سبز و دارچین از جمله عواملی قدرتمند برای کاهش وزن به شمار می‌روند. چای سبز متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش می‌دهد و چربی‌ها را آب می‌کند. دارچین نیز با تنظیم قند خون، تنظیم سطح انسولین بدن، کاهش کلسترول، و سرکوب اشتها به کاهش وزن کمک می‌کند.
 
موارد احتیاط :
مصرف بیش از اندازه‌ی چای سبز ممکن است به بی خوابی، اسهال، استفراغ، سوزش سر معده، و سرگیجه منجر شود.
 
۳. آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا گیاهی بدون ریشه است که برگ‌هایی گوشتی دارد. برگ‌های آلوئه‌ورا حاوی ماده‌ای ژله‌ای شکل هستند و برای درمان مشکلات پوست و مو، روده، و هم‌چنین برای کمک به کاهش وزن کاربرد دارند. آلوئه‌ورا حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به سم‌زدایی و پاکسازی بدن، بهبود متابولیسم (سوخت و ساز)، و تامین ویتامین‌هایی برای بهبود کارکرد بدن کمک می‌کنند.
 
نحوه‌ی خرید :
عصاره‌ی آلوئه‌ورا را می‌توانید از داروخانه‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی، مراکز تخصصی آیورودا، و عطاری‌ها خریداری کنید. هم‌چنین برای استفاده موضعی از آلوئه‌ورا، می‌توانید این گیاه را در خانه نیز پرورش دهید.
 
میزان مصرف :
هر روز می‌توانید یک تا دو قاشق چای خوری عصاره‌ی آلوئه‌ورا میل کنید. یا این‌که می‌توانید ژل داخل برگ‌های آلوئه‌ورا را خارج کنید و آن را با اسموتی یا آب میوه‌ی صبحانه‌تان نوش جان کنید.
 
نحوه‌ی استفاده از آلوئه‌ورا برای کاهش وزن :
مواد مورد نیاز 
الف. یک قاشق چای خوری ژل آلوئه‌ورا
ب. یک فنجان آب
 
دستورالعمل :
الف. ژل آلوئه‌ورا را با استفاده از پشت قاشق، به خوبی له کنید.
ب. مقداری آب به آن بیفزایید و خوب به هم بزنید.
 
فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری :
مصرف ترکیب آب و آلوئه‌ورا هنگام صبح،‌ از سلامت پوست و موی‌تان محافظت می‌کند. این نوشیدنی به حفظ سلامتی دستگاه گوارش و تسریع در کاهش وزن نیز کمک می‌کند.
 
موارد احتیاط :
از ژل آلوئه‌ورا وحشی (غیر پرورشی) برای مصارف خوراکی یا موضعی استفاده نکنید.

ادامه دارد…

منبع: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر مصطفایی

-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود