مجله اینترنتی

غذا ریختن کودک روی زمین

0 4

5 دقیقه

غذا ریختن کودک روی زمین

درگیری با کودک در هنگام غذا خوردن آسیب های بسیاری دارد که از جمله این موارد می توان به زمین ریختن غذا توسط کودک باشد. علت این اتفاق چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید و راه کار کنار آمدن با این مشکل را بیابید.

غذا ریختن کودک روی زمین
غذا ریختن کودک روی زمین

گاه غذا ریختن کودک روی زمین به خاطر سیری است.
 
چکیده: درگیری با کودک در هنگام غذا خوردن آسیب های بسیاری دارد که از جمله این موارد می توان به زمین ریختن غذا توسط کودک باشد. علت این اتفاق چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید و راه کار کنار آمدن با این مشکل را بیابید.

تعداد کلمات ۸۳۳ / تخمین زمان مطالعه ۴ دقیقه


غذا ریختن کودک روی زمین

غذا ریختن کودک

معمولا وقتی بچه های کوچک غذا می خورند، خیلی ریخت و پاش می کنند، وقتی آنها روی صندلیشان می نشینند تا غذا بخورند، غذایشان را به دستان شان می مالند، آن را همه جا پخش می کنند و روی زمین می ریزند. گاهی اوقات ذره ذره غذایشان را روی زمین می ریزند و گاهی کل محتویات بشقابشان را روی زمین پخش می کنند. پدر و مادرها نمی دانند که چرا کودکشان این گونه غذا می خورد. آنها از خودشان می پرسند که آیا کودکشان لوس شده و می خواهد با این کارش پدر و مادرش را اذیت کند، اما این طور نیست.
 

چرا کودک غذا را می ریزد؟

 کودک وقتی سیر باشد یا وقتی او غذایش را دوست نداشته باشد، این کار را می کند. گاهی اوقات هم خسته است و نمی تواند سر میز غذا بنشیند، گاهی اوقات نیز بچه ها دوست دارند با غذایشان بازی کنند و ببینند که با پخش کردن غذایشان، چه اتفاقی می افتد. بچه ها نه تنها از طعم غذا، بلکه از رنگ و بوی آن نیز لذت می برند و دوست دارند که غذایشان را پخش کنند. وقتی فرزندتان غذایش را روی زمین پخش می کند، دوست دارد با این کارش بگوید که می تواند کاری را انجام دهد و کنترل چیزهای اطراف او در دستش است. آنها این کار را تکرار می کنند، چون از تکرار کردن یک کار لذت می برند.
 

آثار برخورد نادرست با غذا ریختن کودک

وقتی کودک غذایش را روی زمین می ریزد، لذت می برد و به دنبال این می گردد که غذایش کجا می افتند و از دیدن آن لذت می برد. شاید پدر و مادران بتوانند به زور غذای جدیدی را به کودکشان بدهند، ولی این کار آنها نتیجه ی خوبی ندارد:
اول اینکه دیگر بچه ها به خوردن آن غذا علاقه ای نشان نمی دهند و ممکن است هیچ گاه خودشان به سمت خوردن آن غذا نروند. تازه اگر آن غذا در اماکن عمومی یا جلوی میهمان ها سرو شود، بچه ها فقط یک لقمه از آن را بخورند و بقیه ی غذا را کنار بگذارند و بگویند که از آن غذا متنفرند. وقتی بچه تصمیم می گیرد غذایی را نخورد سر تصمیم خودش می ایستد و بعدا نیز همین کار را ادامه میدهد. دوم این که این کار شما ممکن است باعث شود کودک برای همیشه از آن غذا بیزار شود. بسیاری از بزرگترها هنوز از غذاهایی که در کودکی مجبور بودند بخورند، متنفرند.

معمولا وقتی والدین کودکان را مجبور به خوردن غذایی می کنند و آنها مخالفت می کنند، مشکل سر خود غذا نیست، مشکل اینجاست که کودکان احساس ناتوانی می کنند و نمی توانند بگویند، آن غذا را دوست ندارند، وقتی هم که آن غذا را بی اشتهایی می خورند، احساس می کنند مجبورند برای خوشحال کردن والدین شان این کار را بکنند و یا این که اگر آن غذا را نخورند، دسری در کار نخواهد بود.
اگر فرزندتان غذایی که به او می دهید، نمی خورد، این کارش نشان دهنده ی لجبازی او نیست. شاید او از طعم آن غذا خوشش نمی آید و نمی تواند آن را بخورد.
او وقتی به غذا و محتویات آن نگاه می کند، یا از آن خوشش می آید و یا متنفر می شود. بنابراین در اولین نگاه به غذا، به شما می گوید که آیا آن غذا را می خورد یا نه، گاهی اوقات هم کودک از خوردن یک غذا می ترسد چون می داند که اگر یکبار آن غذا را بخورد، مجبور است همیشه این کار را بکند.

علی رغم همه ی تأثیرات بد غذا دادن اجباری به کودک، بسیاری از والدین این کار را انجام می دهند، آنها می خواهند مواد مغذی لازم به بدن کودک شان برسد. البته آنها می توانند بدون بحث و دعوا کردن با کودک به این هدفشان برسند. شما می توانید با متخصص کودکتان درباره مواد غذایی جایگزین مشورت کنید و از نظرات او استفاده نمایید. همچنین می توانید از دستور غذاهای متنوعی استفاده کنید که طبق سلیقه ی کودک تان باشد. از غذاهایی استفاده کنید که معمولا بچه ها دوست دارند. کودک تان از شما الگوبرداری می کند، بنابراین غذاهایی را که دوست دارید او بخورد، خودتان نیز بخورید.
غذاهای مفیدی برای کودکتان آماده کنید و به او اجازه ی انتخاب بدهید. خواهید دید که وقتی زور و اجبار در غذا خوردن به کار نباشد، کودک خودش به سمت خوردن غذاهای مختلف می رود. وقتی کودک بزرگتر می شود، ذائقه ی او نیز تغییر می کند و غذاهای مختلفی را می خورد. بنابراین برای این که فرزندتان رژیم غذایی خوب و سالمی داشته باشد، غذاهای مختلفی برای او درست کنید ولی او را مجبور به خوردن چیزی نکنید.
 
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک (از تولد تا نوجوانی)
نویسنده: رابین گلدستاین

بیشتر بخوانید :
اصول غذا دادن به نوزاد
غذا تو بخور بچه

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود