تخلیه مستاجر با ترازو!

0 3,712

بیشتر اوقات ما بدون آنکه از قوانین اراضی و املاک اطلاعات کافی داشته باشیم، اقدام به امضا کردن قراردادهایی در آن زمینه می‌کنیم؛ در حالی که یکی از مشکلاتی که در دادخواست های شکایت مربوط به اجاره مطرح می‌شود مربوط به همین عدم آگاهی می‌باشد.

چرا وکیل ملکی؟

آگاهی از قوانین حقوقی موجب می‌شود تا افراد با بینش بازتری اقدام به عمل کنند و از پایمال شدن حقوقشان جلوگیری کنند. بنابراین استفاده از وکیل یا مشاوری که در این خصوص بتواند ما را راهنمایی کند از اهمیت بسیاری برخوردار است.

خدمات ملکی پلتفرم حقوقی ترازو

پلتفرم حقوقی ترازو متشکل از زبده ترین کارشناسان و وکلای حقوقی است که خدمات متنوع خود را به صورت آنلاین ارائه می کند. مجموعه حقوقی ترازو با برداشتن موانع فیزیکی به سادگی در دسترس است و خدمات اراضی و املاک خود را در قالب مشاوره حقوقی آنلاین و وکالت مجازی ارائه می دهد. همچنین اگر پرسشی در خصوص مسائل ملکی دارید می توانید به سایت ترازو به آدرس https://etarazoo.com/ مراجعه کنید و سوال خود را مطرح کنید. کارشناسان حقوقی ترازو در کمترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

پیشنهادات ترازو برای تنظیم قراردادهای ملکی

برای تنظیم قراردادهای ملکی باید نکات حقوقی را بدانید که می توانید از مطالب پلتفرم حقوقی ترازو etarazoo.com استفاده کنید. در ادامه می توانید نکات کلیدی را مطالعه کنید:

تمامی مشخصات هویتی و شناسنامه‌ای طرفین قرارداد باید به طور کامل و دقیق در اجاره‌نامه قید شود . اگر یکی از دو طرف به صورت وکالتی بخواهد قرارداد را امضا کند باید تمام مشخصات وکیل و موکل در اجاره نامه ذکر شود .دقت کنید اطلاعاتی را که مربوط به موجر و مستاجر است، در قولنامه به طور کامل وارد کنید .همچنین از صحت مدارک ارائه شده از طرف موجر و مستاجر اطمینان حاصل کنید .

قرارداد اجاره

وقتی شخصی ملکی را اجاره می کند، مالک و مستاجر توافق خود را در قالب قرارداد اجاره یا اجاره­نامه تنظیم می­ کنند.

اجاره‌بها بر اساس امکانات، دسترسی ها به امور مورد نیاز روزمره، آسانسور، منطقه و ناحیه دسترسی به مترو و اتوبوس، تاکسی و غیره، موقعیت فرهنگی و اجتماعی محل ملک، سن بنا و غیره مشخص می‌شود .

مستأجر وظیفه دارد مبلغ اجاره‌بها را در موردی که مقرر شده پرداخت نماید و در صورت عدم پرداخت آن مالک می‌تواند مبلغ اجاره‌های پرداخت نشده را از مبلغ ودیعه کسر کرده و مابقی را به مستاجر برگرداند.

 در مورد مالکیت ملک اطمینان حاصل کنید و مدارک مالکیت را به طور کامل بررسی نمایید. در قسمت دیگر از اجاره‌نامه مدت اجاره باید به طور مشخص و واضح قید شود .مدت زمان اجاره، تاریخ تحویل و تاریخ پایان قولنامه اجاره باید مشخص باشد .قراردادی که در آن تاریخ شروع قرارداد و پایان قولنامه ذکر نشود فاقد اعتبار خواهد بود .

 اگر مالک، مورد اجاره را دیرتر به مستاجر تحویل دهد و ودیعه را از موعد معین شده دیرتر برگرداند، باید به ازای هر روز، مبلغ خسارتی را که در متن قرارداد ذکر شده نماید. مستاجر نیز تا یک هفته بعد از زمان تعیین شده در اجاره نامه، فرصت دارد تا ملک را تخلیه کند .

 اگر بنا به دلایلی ملک را دیرتر از موعد به مالک بازگرداند، باید به ازای هر روز مبلغ خسارت را که در قولنامه ذکر شده بپردازد.

تعدیل اجاره‌بها

تعدیل اجاره ­بها یعنی شرایطی که مالک و مستاجر بر سر مبلغ اجاره­بها اختلاف دارند که عموما این اختلاف در افزایش اجاره­بها صورت می­گیرد. مالک می‌تواند در صورتیکه اجاره­نامه منقضی شده باشد و همچنین سه سال از تاریخ آخرین تعدیل گدشته باشد، از دادگاه درخواست تعدیل اجاره ­بها به نرخ عادلانه روز را بنماید.

طبق ماده ۴ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶ موجر یا مستاجر با استناد به ترقی یا تنزل هزینه زندگی می‌تواند درخواست تجدید نظر کند. البته این امر مشروط بر این است که مدت اجاره تمام شده باشد و از تاریخ استفاده مستاجر از ملک یا تاریخی که در حکم قطعی بر تعدیل اجاره‌بها صادر شده، سه سال تمام گذشته باشد. در این صورت دادگاه با نظر کارشناس، اجاره بها را به نرخ عادله روز تعدیل می‌نماید و این حکم قطعی محسوب می‌شود.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور در سال‌های اخیر معمولاً تعدیل در امر اجاره‌بها به صورت افزایش اجاره‌بها از طرف موجر که خواهان دعوی است، انجام می‌شود. این حکم که در مورد تعدیل و افزایش اجاره‌بها صادر می شود، یک حکم اعلامی است و نیاز به صدور اجراییه ندارد.

دعوای تعدیل اجاره‌بها یک دعوای مالی است، زیرا پس از اینکه در دادگاه، میزان و مبلغ اجاره‌بها پس از رسیدگی مشخص شد، طبق ماده ۵ قانون روابط موجر و مستاجر از تاریخ دادخواست قابل اجرا می‌باشد.

 وکیل تخلیه ملک

در تنظیم قراردادهای ملکی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بهتر است بصورت اصولی و قانونی اقدام کنید، در غیر اینصورت برای گرفتن حکم تخلیه باید به وکیل تخلیه ملک مراجعه کنید.

در قراردادهای اجاره مخصوصا در حوزه‌ی املاک و اراضی ممکن است پیش یا پس از اتمام قرارداد بین طرفین اختلاف پیش بیاید که در این صورت مراجع قانونی برای گرفتن حکم تخلیه نسبت به تخلیه مستأجر اقدام خواهند کرد.

در کشور ما اراضی و املاک با توجه به نوع زمین و ملک و نوع کاربری آن دارای قواعد حقوقی متفاوتی هستند. به دلیل ضعف، نارسایی و ناآگاهی از این قوانین، مشکلات بسیاری در این خصوص پیش آمده که مردم را مجبور به طرح شکایت برای حل اختلاف می‌نماید. به دلیل زیاد بودن این نوع دعاوی رسیدگی به آنها به دلیل عدم تجربه و تخصص کافی افراد بسیار کند صورت می‌گیرد.

در این راستا یک وکیل حرفه ­ای و یک وکیل تخلیه ملک که در دعاوی ملکی متخصص بوده و در امور مربوط به دعاوی حقوقی کیفری ثبتی خبره است در حل این نوع اختلافات و دعاوی کمک بسیاری می‌کند و باعث می‌شود زودتر به نتیجه مطلوب برسیم.

سخن آخر

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه قرارداد اجاره، تعدیل اجاره و تخلیه­ی مستاجر می­توانید از خدمات رایگان پلتفرم حقوقی ترازو (https://etarazoo.com/) استفاده کنید.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود