پیشگیری از دعواهای نوروزی میان همسران

0 3,711

مهمانی رفتن در ایام عید یکی از موضوعاتی است که ممکن است باعث اوقات تلخی و تیره شدن روابط بین همسران شود. ممکن است در طول سال همسرتان به خاطر موضوعی از دست یکی از اقوام خودش یا شما ناراحت و دلگیر شده باشد. از یکی دو هفته قبل از فرارسیدن ایام نوروز حتما با او صحبت کنید تا کدورت‌ها را کنار بگذارد. خودتان اگر با کسی مشکل دارید پیشقدم شوید و آشتی کنید. در این مطلب به راهکارهای برای پیشگیری از دعواهای نوروزی میان همسران اشاره خواهیم کرد.

حتما برای بازدیدهای عید، بزرگان خانواده خود و همسرتان را در اولویت قرار دهید.

مقدمه

یکی می‌گوید من خانه خواهرت نمی‌آیم و دیگری می‌گوید من جایی که شوهرخواهرت باشد عمرا پایم را نمی‌گذارم. آقا می‌گوید ۱۰۰ ساعت طول می‌کشد تا حاضر شوی و خانم می‌گوید آدرس هیچ جا را هم که بلد نیستی. زن می‌گوید اول باید برویم منزل پدر من و مرد می‌گوید فکر کردی من واقعا این کار را می‌کنم؟ مرد می‌گوید حق نداری شوهرخواهرت را دعوت کنی و زن می‌گوید از لج تو هم که شده این کار را می‌کنم و هزاران اما و اگر دیگر که همه اینها باعث بروز اختلافاتی بین زوجین می‌شود. برای پیشگیری از این قبیل اتفاقاتی که ممکن است شیرینی عید را به کامتان تلخ کند بهتر است به توصیه‌های دکتر طاهره همیز، استاد دانشگاه و مشاور خانواده توجه کنید. یادتان باشد این ایام بهترین فرصت برای در کنار یکدیگر بودن است پس به‌راحتی و به هربهانه‌ای این فرصت را از دست ندهید.
جرو بحث‌ها را کنار بگذارید

در فرهنگ دینی، زمانی به‌عنوان یک انسان توانمند، مؤثر و خلاق معرفی می‌شویم که ارتباط ما با دیگران، ارتباطی پر از معنویت و نورانیت باشد. برای همین در اسلام بارها بر ضرورت صله‌ارحام توجه شده است. ایام عید نوروز نیز زمان خوبی برای به‌جا آوردن این سنت حسنه است که باید خانواده‌ها توجه زیادی به آن داشته باشند. یکی از جروبحث‌هایی که عموما بین زن و شوهرها رخ می‌دهد این است که اول به دیدن مادر من برویم یا مادر تو؟ قطعا محبت به مادرشوهر و پدرشوهر یا مادرزن و پدرزن اثرات ماندگارتری دارد. زمانی که شما به پدر و مادر همسر خود توجه و محبت کنید و این محبت به‌صورت آگاهانه رخ دهد؛ موجب می‌شود که این رابطه به‌صورتی زیباتر جلوه‌گر شود. محبت ما به پدر و مادر خودمان بسیار طبیعی است مانند محبت پدر و مادر به فرزند است.

اما محبت خالصانه به پدر و مادر همسر همانگونه که به پدر و مادر خود محبت می‌کنیم، به‌اصطلاح روان شناسان یک نوع از‌خود بیرون آمدن و شکوفایی است. اگر با یک چنین نگاهی به قضیه بنگرید دیگر فقط به‌خاطر همسر خود به آنها محبت نمی‌کنید بلکه به‌خاطر خود آنها به ایشان محبت می‌کنید تا در راه پیشرفت خودتان قدمی برداشته باشید. البته اگر خانواده شما و همسرتان شرایط ویژه دارند و نیاز آنها به محبت بیشتر است، بدون اینکه بخواهید تأمل کنید باید نظر همسرتان را بپذیرید.

بزرگ‌ترها را در اولویت قرار دهید
حتما برای بازدیدهای عید، بزرگان خانواده خود و همسرتان را در اولویت قرار دهید. اینکه در روزهای پایانی به آنها سر بزنید نوعی بی‌احترامی به خانواده خودتان و همسرتان است. حتی اگر همسرتان به این موضوع اعتقادی ندارد سعی کنید او را به این موضوع پایبند کنید و روی آن با محبت و مهربانی، پافشاری کنید.
از خط قرمزها عبور کنید

ممکن است در طول سال همسرتان به‌خاطر موضوعی از دست یکی از اقوام خودش یا شما ناراحت و دلگیر شده باشد. از یکی دو هفته قبل از فرارسیدن ایام نوروز حتما با او صحبت کنید تا کدورت‌ها را کنار بگذارد. خودتان اگر با کسی مشکل دارید پیشقدم شوید و آشتی کنید. نگذارید کینه‌ها بین شما و دیگران فاصله بیندازد. به همسرتان بگویید که اگر کسی دور بستگان خود خط قرمز بکشد، دور رحمت خداوند خط کشیده است. اگر همسرتان مخالفت کرد بهتر است شرایطی را فراهم کنید که او با آن شخص روبه‌رو شود.

مثلا ۲برادر یا ۲خواهر یا ۲ جاری یا عروس و مادر شوهر و یا داماد و مادرزن با هم قهر هستند و می‌خواهید عید هر دو را به منزل تان دعوت کنید ولی باید از آنها مخفی کنید و کاری کنید که هیچ‌کدام از حضور یکدیگر باخبر نشوند. نیازی به فیلم بازی کردن نیست کاری کنید که با هم آشتی کنند. کسی که برای آشتی دادن قدم برمی‌دارد مورد توجه خاص خداوند قرار خواهد گرفت. یک چنین آدمی قدرت این را پیدا می‌کند که رابطه معنوی بین اینها را اصلاح کند.

با همسرتان پاسکاری کنید
شما باید به‌خاطر خدا به پدر و مادر همسرتان عاشقانه و بی‌ریا محبت کنید. چقدر زیباست روز اول عید که قرار است به دیدن بزرگ‌ترها بروید، آقای خانه پیشنهاد بدهد که من می‌خواهم به دیدن پدر و مادر همسرم بروم و خانم نیز بگوید که دل من می‌خواهد به دیدن پدر‌شوهر و مادر شوهرم بروم. نهایتا هرکدام توپ را به زمین فرد مقابل پاس می‌دهند نه برای اینکه برنده شوند بلکه برای اینکه عشق بین خود را به خدا نشان دهند.
زود آماده شوید
خانم‌های عزیز بهتر است برای مهمانی رفتن زودتر از معمول آماده شوند. برنامه‌ریزی کنید و سر ساعت حاضر باشید. یکی از دعواهای اساسی در ایام عید بر اثر همین موضوع پیش می‌آید. همیشه لباس‌های تان را مرتب نگه‌دارید و اگر همسرتان می‌گوید که فلان ساعت ‌می‌خواهیم جایی برویم راس ساعت حاضر شوید. حتی قبل از همسرتان نیز حاضر شوید تا او آزرده‌خاطر نشود.
اگر همسرتان راه را گم کرد سکوت کنید
یکی دیگر از موضوعاتی که باعث دعوا بین زن و شوهر می‌شود آدرس پرسیدن در خیابان است. بارها شده آقا آدرسی را بلد نبوده و خانم جلوی دیگران عنوان کرده است که آنقدر در خیابان‌ها چرخیدیم تا آدرس را پیدا کردیم. بهتر است در این مرحله سکوت کنید و اگر او آدرس را بلد نیست با او همراهی کنید و از ایجاد تنش در آن موقعیت جلوگیری کنید نه اینکه او را تحقیر کنید.
جزئی‌نگری همسرتان را درک کنید
معمولا خانم‌ها جزئی‌نگر و آقایان کلی‌نگر هستند و این موضوع باعث می‌شود بعد از اینکه از مهمانی می‌آیند صحبت‌هایی را مطرح کنند. مثلا بگویند فلانی این کار را کرد. دیدی برای عید چی خریده بودند. فلان وسیله‌ای که در خانه‌شان بود اصلا قشنگ نبود و حرف‌های دیگر که از سر جزئی‌نگری بیان می‌شود در این مواقع بهتر است آقا سکوت کند و با جمله «این چه حرف‌هایی است که می‌زنی» حرف همسرش را قطع نکند. فقط همه‌‌چیز را گوش کند و بگذارد همسرش روحیه جزئی‌نگری خود را بروز دهد.
به همسرتان احترام بگذارید
وقتی به مهمانی می‌روید یا مهمانی به خانه شما می‌آید به همسرتان احترام بگذارید و به او کمک کنید. بعضی اوقات آقایان و خانم‌ها در مهمانی‌های عید و به‌خاطر اینکه بیشتر از گذشته یکدیگر را می‌بینند و زمان‌های زیادی را کنار هم هستند ناخواسته حرف‌هایی می‌زنند که ممکن است به کام همسرشان تلخ باشد. بهتر است در طول این چند روز بیش از گذشته به یکدیگر احترام بگذارید تا اگر اختلافی نیز بین شما وجود دارد شخص سومی متوجه آن نشود.
به‌صورت سرزده جایی نروید
قبل از اینکه بخواهید به منزل اقوام خودتان بروید حتما از قبل به صاحبخانه اعلام کنید تا هم او بداند که باید منتظر مهمان باشد و هم شما با آرامش خاطر بهتری به مهمانی بروید. اگر شما به‌صورت سرزده بروید ممکن است در خانه آنها مهمانی باشد که به‌خاطر حضور آن مهمان و به صورت ناخواسته کمی به شما و همسرتان بی‌توجهی شود و این موضوع جرو بحث بین شما و همسرتان را پیش بیاورد. پس حتما هماهنگی داشته باشید.
با هوشمندی نظر بدهید
گاهی اوقات ممکن است همسرتان لباسی برای رفتن به مهمانی بپوشد که مورد پسندتان نیست. برای انعکاس این موضوع به او بهتر است خیلی با آرامش و به دور از عصبانیت موضوع را در میان بگذارید. حتی می‌توانید به او بگویید که این لباس به شما نمی‌آید و بهتر است لباس زیباتری به تن کنید. طوری نگویید که به او بر بخورد و احساس کند که می‌خواهید نظرتان را به او تحمیل کنید.
در بچه‌داری همراه باشید
اگر صاحب فرزند هستید حتما در مهمانی رفتن در این زمینه به همسرتان کمک کنید و باری را از دوش او بردارید. کارهای فرزندن‌تان را فقط به مادرش نسپارید. اجازه دهید او نیز در این ایام از دید و بازدید‌ها و دیدن فامیل و اقوام و هم‌صحبتی با آنها لذت ببرد. بعضی از آقایان اصلا کاری به مسائل بچه‌ها ندارند و همه کار را به همسرشان می‌سپارند. درصورتی که همسر شما نیز حق دارد برای مدتی استراحت کند و شما در این روزها که تعطیل هستید باید وقت بیشتری را به کمک کردن به او اختصاص دهید.

منبع: سایت فردانیوز

-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود