دلیل وزن نگرفتن نوزاد و راهکار آن (بخش دوم)

0 3,714

ثابت ماندن وزن نوزاد ممکن است شما را نگران کند. وزن اضافه نکردن نوزاد ممکن است به دلیل تغذیه نامناسب و یا شیر کم مادر ایجاد شود و یا شاید به دلیل مشکلی باشد که نوزاد دارد. با ما همراه باشید.

نوزادان مبتلا به بیماری یا عفونت ممکن است از شیر مادر تغذیه نکنند، آن ها ممکن است افرایش وزن نداشته باشند و حتی وزن شان کاهش پیدا کند، به خصوص اگر اسهال داشته باشند یا استفراغ کنند.

عوامل خطر ساز برای افزایش وزن ؛ چه زمانی ثابت ماندن وزن نوزاد نگران کننده است؟

درحالی که بیشتر نوزادان تازه متولد شده و کودکان به خوبی با شیر مادر تغذیه می شوند و وزن می گیرند، بعضی از نوزادان به احتمال زیاد به سختی با شیر مادر تغذیه می شوند. زمانی که یک کودک در معرض خطر ابتلا به مشکلات شیردهی است، شانس رشد و افزایش وزن با سرعت کم، بالاتر است. چند عارضه معمولی که می تواند روی سرعت وزن گرفتن تاثیر بگذارند، عبارتند از:
عفونت گوش
– برفک
– ریفلاکس
کم خونی
آلرژی
– مشکلات زبان و عفونت های دستگاه ادراری
تولد نوزاد نارس یا زایمان زود هنگام
نوزادان کوچکتر یا افرادی که قبل از ۳۷ هفته به دنیا آمده اند، ممکن است قدرت یا انرژی لازم را برای زمان طولانی نداشته باشند تا تمام شیری که نیاز دارند را از سینه مادر بگیرند. آن ها هم چنین بیشتر از حد معمول خواب هستند و مشکلات پزشکی مانند زردی یا کم آبی بدن را تجربه می کنند. که حتی می تواند تغذیه با شیر مادر را دشوار تر کند.
مشکلات دهانی
موضوع نگه داشتن سینه مادر، بلعیدن پستان با نوک بزرگ پستان مادر، برای هر کودکی می تواند سخت باشد. با این حال، نوزادان با دهان کوچک و یا یک مسئله فیزیکی مانند کوتاهی زبان یا شکاف لب و کام می توانند مشکل پستان مادر را بگیرند.
زردی
نوزادان مبتلا به زردی ممکن است توناژ زردی روی پوست شان داشته باشند. این موضوع می تواند بچه ها را بسیار خواب آلود و بی علاقه نسبت به تغذیه با شیر مادر بکند.
ریفلاکس
نوزادان مبتلا به ریفلاکس پس از تغذیه، بالا می آورند یا استفراغ می کنند، آن ها نه تنها از شیر تغذیه می نمی کنند، بلکه اسید حاصل از ریفلاکس می تواند گلو و مری آن ها را تحریک کند و تغذیه با شیر مادر را دردناک کند.
بیماری
نوزادان مبتلا به بیماری یا عفونت ممکن است از شیر مادر تغذیه نکنند، آن ها ممکن است افرایش وزن نداشته باشند و حتی وزن شان کاهش پیدا کند، به خصوص اگر اسهال داشته باشند یا استفراغ کنند.
مسائل عصبی
مسایل عصبی مثل سندروم داون می تواند مانع از توانایی کودک در نگه داشتن سینه مادر و پرستار به طور صحیح شود.

اگر نوزاد شما وزن نمی گیرد چه کار باید بکنید؟

اگر در مورد افزایش وزن کودک تان یا عدم وجود آن نگران هستید ضروری است که در اسرع وقت کودک خود را به مرکز مراقبت های بهداشتی خود نشان دهید. بارها گفته ایم که پزشک کودک شما را معاینه و وزن می کند و به شما نظرش در مورد این که چه انتظاری باید از کودک تان داشته باشید، می دهد. او هم چنین استراتژی هایی که ممکن است برای شما و فرزندتان مناسب تر باشد، و هم چنین زمانی که باید برای بررسی های دیگر نزد او بازگردید را به شما خواهد گفت.

برخی از چیزهایی که ممکن است بخواهید لحاظ کنید یا این که ممکن است به شما پیشنهاد شود:
گرفتن سینه توسط فرزندتان را بررسی کنید. مطمئن شوید که کودک شما به درستی سینه شما را می گیرد. می توانید اگر نیاز دارید از یک دوست که تجربه شیردهی دارد، پزشک تان ، یک مشاور تغذیه شیر مادر، یا مادران در یک گروه تغذیه با شیر مادر برای کمک سوال بپرسید.

تغذیه معمول با شیر مادر
به کودکتان هر دو تا سه ساعت و هر زمان که او نشانه های گرسنگی را نشان می دهد شیر دهید. کودک خود را در برنامه تغذیه ای در هر سه تا چهار ساعت مانند یک دستور تغذیه با شیر خشک قرار ندهید. از آن جا که شیر مادر به راحتی قابل هضم است، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باید بیشتر شیر بخورند.
از استفاده از پستانک اجتناب کنید(در ابتدا)
برای ۴ تا ۶ هفته اول از پستانک دوری کنید. اگر کودک شما به جای مکیدن پستان، پستانک را بمکد. به انداره شیر مادر را نخواهد گرفت. پستانک هم چنین می تواند کودک شما خسته کند. بنابراین ممکن است هنگامی که سینه مادر را می گیرد به خوبی شیر نخورد. اگر کودک شما با شیر مادر تغذیه می شود و به خوبی وزن می گیرد، می توانید به او پستانک بدهید.
ماساژ دادن نوزاد را یاد بگیرید
ثابت شده که این موضوع فرایند هضم و افزایش وزن را بهبود می بخشد. در طول تغذیه نوزادتان را بیدار نگه دارید. سعی کنید به مدت ۲۰ دقیقه در هر بار تغذیه با شیر مادر کودک خود را فعال نگه دارید.اگر نوزاد تازه متولد شده دارید،سعی کنید او را با غلغلک دادن پاها بیدار نگه دارید. حالت شیردهی خود را تغییر دهید. پوشک او را عوض کنید و آروغ او را بگیرید یا از روش شیردهی گزینه ای استفاده کنید. غذاهای جامد را متوقف کنید یا کاهش دهید، به خصوص اگر نوزاد کمتر از ۶ ماه دارید، اکثر مواد غذایی جامد دارای کالری و مواد غذایی کمتری نسبت به شیر مادر هستند، به علاوه آن ها تمایل دارند جایگزین (به جای افزودن به آن) شیر مادر با مواد مغذی بیشتر بشوند.
مسائل مربوط به تامین شیر مادر

– اگر برای تامین شیردهی با شیر مادر اقداماتی را برای افزایش تولید شیر خود انجام می دهید. علاوه بر تغذیه معمول با شیر مادر، شما می توانید بین تغذیه با شیر مادر برخی از غذاهای تقویت کننده شیر مادر را استفاده کنید یا سعی کنید با گیاه یا چای شیردهی کنید.

– مکمل در نظر بگیرید.

– اگر پزشک نوزاد شما فکر می کند که مکمل لازم است، ممکن است مجبور شوید کودک خود را با تغذیه اضافی بر شیر مادر یا شیر خشک کودک تغذیه کنید.

– نزدیک به کودک تان بخوابید (این کار باعث افزایش پرولاکتین و فراوانی شیر دهی می شود)

– اگر نوزاد نارس دارید، ابتدا او را با شیر مادر تغذیه کنید.

– سپس بعد از تغذیه، شیر اضافی به او بدهید. شما هم چنین می توانید سعی کنید شیر آغوز خود را از شیر اصلی خود جدا کنید. شیر اصلی چربی و کالری بالاتری دارد که می تواند وزن کودک شما را بیشتر افرایش دهد.

آیا باید تغذیه با شیر مادر را متوقف کرد؟

– تا زمانی که برای کودک شما بی خطر باشد. می توانید منحصرا به تغذیه با شیر مادر ادامه دهید.

– بسته به وضعیت تان ممکن است فقط برای راحتی تصمیم بگیرید که بخشی شیرهی را انجام دهید. اگر کودک را از شیر مادر می گیرید. می توانید به طور انحصاری از تقویت کننده استفاده کنید و شیر خشک به کودک بدهید. یا به فرزند خود ترکیبی از آن دو را بدهید. همیشه انتخاب با شماست.

– شیر خشک کودک یک جایگزین بی خطر است. و برای بسیاری از مادران این تنها راه برای اطمینان از داشتن یک کودک سالم که در حال رشد است و به خوبی وزن می گیرد. می باشد. دستیابی به این هدف مهم ترین چیز است.

– اگر شما نیاز به تغییر دادن برنامه شیردهی خود برای انجام دارید.

– احساس خوبی داشته باشید که بهترین کار را انجام داده اید و کارهایی برای خود و فرزندتان انجام می دهید.

منبع: تک پزشک

-
- -
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود