قیمت دلار باز هم طوفان به پا کرد | آخرین قیمت دلار امروز 18 بهمن

0 3,705

قیمت دلار صرافی ملی امروز سه شنبه ۱۸ بهمن از سوی بانک مرکزی اعلام شد. قیمت دلار صرافی ملی در نوسان است.

در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شدبا تغییر سیاست ارزی بانک مرکزی و حذف دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی، نرخ فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌ها در سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام می‌شود.

جدیدترین قیمت دلار صرافی ملی را در ادامه بخوانید.

امروز قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران 43 هزار و 514 تومان ( چهل و سه هزار و پانصد و چهارده تومان) اعلام شد.

براین اساس قیمـت خرید دلار آمریکا 43 هزار و 83 (چهل و سه هزار و هشتاد و سه تومان) و قیمـت فروش دلار آمریکا 43 هزار و 514 تومان ( چهل و سه هزار و پانصد و چهارده تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 46 هزار و 501 تومان ( چهل و شش هزارو پانصد و یک تومان) و قیمت فروش یورو 46 هزار و 966 تومان (چهل و شش هزار و نهصد و شصت وشش تومان) است.

تقاضای لیر در دلار تخلیه شد

امروز خریدها در بازار آزاد زیاد بود. فعالان بازار معتقد بودند تقاضای لیر به دلار منتقل شده و این تاثیر بی‌ثباتی فعلی اقتصاد ترکیه است.

قیمـت دلار در بازار معاملات تهران ۶۰۰ تومان گران‌ شد. این اسکناس آمریکایی امروز در آستانه ورود به پله پنجم کانال 40 هزار تومان معامله شد.

قیمـت دلار در بازارهای همسایه نیز افزایشی بود و دلار سلیمانیه پرچمدار بیشترین افزایش قیمت بود. دلار سلیمانیه با قیمت ۴۵ هزارو ۴۰۰ تومان معامله شد. دلار هرات به ۴۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و درهم امارات نیز با ۱۰۰ تومان افزایش قیمت با نرخ ۱۲ هزار و ۴۴۰ تومان معامله شد.

اثر دومینویی اقتصاد ترکیه بر تهران

کامبیز اشرفی کارشناس و فعال بازار ارز با اشاره به تاثیر زلزله ترکیه بر دلار تهران به تجارت‌نیوز گفت: ترکیه یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران است و زلزله‌ای با این وسعت شرایط اقتصادی ترکیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد تقاضای لیر به دلار منتقل شده از سویی تقاضای دلار در غرب کشور نیز بالا رفته است.

او در پاسخ به اینکه آیا کاهش مسافرت‌های نوروزی به ترکیه، بر بازار ارز تهران تاثیر می‌گذارد، گفت: مسافرت را در نظر نگیرید زیرا در مقطع فعلی باید به حفظ ارزش پول توجه کرد. فعلا خریدار زیاد شده و در شرایطی که بی‌ثباتی سیاسی در منطقه ایجاد می‌شود؛ تقاضا بالا می‌رود.

افسری در ادامه توضیح داد: این طبیعی است که معامله‌گرانی که از خرید و فروش لیر سود می‌بردند؛ تقاضایشان را به بازار دلار منتقل کنند؛ زیرا احتمال کاهش ارزش لیر بالاست و بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی که در پی زلزله ترکیه به وجود می‌آید اجتناب‌ناپذیر است.

این کارشناس بازار ارز تاکید کرد: اقتصاد کشورهای همسایه به دلیل همجواری با اثر دومینویی روی هم تاثیر می‌گذارند.

او درباره چشم‌انداز قیمت دلار در روزهای آینده گفت: با ورود به سال جدید بازار به طور سنتی ۱۰ تا ۲۰ درصد تحت تاثیر تورم قرار خواهد گرفت. با توجه به پیش‌بینی تورم ۴۰ درصدی در بودجه ۱۴۰۲ این روند صعودی در قیمت دلار، اجتناب‌ناپذیر است.

افسری افزود: با توجه به تورم، مردم در اسفند‌ماه ترجیح می‌دهند دارایی‌هایشان را تبدیل کنند و ریال نگه ندارند. بنابراین سیگنال‌های بازار تقاضا را بالا می‌برد و مردم سعی می‌کنند با خرید کالاهای سرمایه‌ای ارزش پولشان را حفظ کنند.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود