قیمت دلار بالاخره کوتاه آمد | آخرین قیمت دلار امروز 17 بهمن

0 3,734

قیمت دلار صرافی ملی امروز دوشنبه ۱۷ بهمن اعلام شد. قیمت دلار صرافی ملی در نوسان است.

در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شدبا تغییر سیاست ارزی بانک مرکزی و حذف دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی، نرخ فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌ها در سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام می‌شود.

جدیدترین قیمت دلار صرافی ملی را در ادامه بخوانید.

امروز قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران43 هزار و 560 تومان ( چهل و سه هزار و پانصد و پنجاه و شصت تومان) اعلام شد.

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا 43 هزار و 129(چهل و سه هزار و صد و بیست و نه تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 43 هزار و 560 تومان ( چهل و سه هزار و پانصد و پنجاه و شصت تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 46 هزار و 637 تومان ( چهل و شش هزارو ششصد و سی و هفت تومان) و قیمت فروش یورو 47 هزار و 103 تومان (چهل و هفت هزار و صد و سه تومان) است.

از بازار ارز چه خبر؟

بازار ارز فعلا سردرگم است و صرافی‌ها قیمت را کمی کاهش داده‌اند. خرید و فروش به شکل محدودی در حال انجام است و معامله‌گران از ترس تکرار اقدامات انتظامی ماه‌های گذشته، با احتیاط برای مبادله پا پیش می‌گذارند. فعالان می‌گویند فعلا از سامانه ناخدا خبری نیست و کار اجرایی ندیده‌ایم.

از سوی دیگر تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد در سایت فردو که از ابتدای آذرماه سال جاری تولید آن به مرحله پایداری رسید، سیگنال مساعدی به بازارهای مالی ایران نمی‌دهد.

برخی بازیگران ارزی تهران، با اشاره به اختلاف نظر تهران و آژانس بر سر موضوع غنی‌سازی و نیز بیانیه چند کشور اروپایی معتقدند این امر ممکن است بر روند مذاکرات برجام تاثیر منفی بگذارد و به تبع آن احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد.

این در حالی است که برخی دیگر معتقدند بازارساز فعلا با هر ابزاری که در اختیار داشته باشد، مانع افزایش قیمت ارز خواهد شد.

تکرار تجربه‌های شکست‌خورده اقتصادی

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس بازارهای مالی با انتقاد از رابطه معکوس قدرت پول ملی با متغیرهای تعیین‌کننده قیمت ارز به تجارت‌نیوز گفت: «عرضه و تقاضا دست دولت است و ما اکنون در مولفه‌هایی نظیر نرخ تورم، نرخ رشد حجم نقدینگی، رشد اقتصادی و سایر مواردی که وضعیت اقتصادی کشور را ترسیم می‌کنند، با چالش مواجه هستیم.»

او با اشاره به تورم بالای ۵۰ درصدی در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: «در حال حاضر رشد اقتصادی در مدار صفر است و نرخ رشد حجم نقدینگی ۲۵ تا ۳۰ درصد است؛ این آمار به طور واضح نشان می‌دهد کانالی که ارزش پول ملی در آن قرار دارد نزولی است و احتمال صعود قیمت دلار زیاد است.»

این کارشناس بازارهای مالی درباره ادعای برخی مسئولان مبنی بر تثبیت نرخ ارز برای دو سال آینده یادآور شد: «ما این اقدام ناموفق را بارها تجربه کردیم و با وجودی که مسئولان به ویژه روسای بانک مرکزی از ناموفق بودن چنین طرح‌هایی آگاهی دارند، اما باز هم تجربه شکست خورده را تکرار می‌کنند.»

آقابزرگی یادآور شد: «روند صعودی نرخ ارزها در برابر ریال ادامه دارد و نرخ ارز واقعی را در خیابان و صرافی‌ها نمی‌توانیم ببینیم، بلکه در قیمت کالای وارداتی باید بررسی شود. کالاهای وارداتی نیز اکنون با دلار ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان در حال معامله است.»

او تاکید کرد: « تا انتهای سال که روند رو به رشد تورم، حجم نقدینگی و ثابت بودن رشد اقتصادی کشور کماکان ادامه دارد دور از ذهن نیست که قیمت دلار بر مدار افزایشی باشد.»

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود