قیمت دلار سر به فلک کشید | آخرین قیمت دلار امروز 16 بهمن

0 3,707

قیمت دلار توافقی امروز یکشنبه ۱۶ بهمن اعلام شد. قیمت دلار توافقی در بازار با اندکی تغییر همراه بود.

در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شدبا تغییر سیاست ارزی بانک مرکزی و حذف دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی، نرخ فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌ها در سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام می‌شود.

بازار متشکل امروز شاهد افت اندک قیمت دلار بود. قیمت دلار امروز در بازار متشکل ارزی نسبت به ۳ روز قبل اندکی نزولی شد.نرخ دلار متشکل امروز با 43 هزار و 136 تومان معامله شد.

جدول قیمت 3 روز اخیر دلار در بازار متشکل
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۳,۱۳۶ -۴۹.۰۰ -۰.۱۲ 11:34
۴۳,۱۸۵ -۸.۰۰ -۰.۰۲ ۳ روز پیش
۴۳,۱۹۳ ۳۷ ۰.۰۸ ۴ روز پیش

برجامی در کار نیست

در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس بازارهای مالی با اشاره به حباب هفت تا هشت درصدی قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: به طور معمول قیمت دلار به ویژه در دوره اول دولت‌ها زیر ارزش ذاتی نگهداری می‌شود و حباب مثبت می‌گیرد.

او افزود: افزایش ریسک‌های سیستماتیک و خروج جدی سرمایه دو دلیل عمده افزایش حباب این اسکناس آمریکایی است. در حال حاضر دست دولت و بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار به دلیل گذشتن از ژانویه و سال نوچینی بازتر است، اما شاهد این هستیم که بازارساز نمی‌تواند و شاید هم نمی‌خواهد قیمت دلار را به ارزش ذاتیش نزدیک کند.

او با اشاره به تاثیر اظهارات اخیر رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران خاطرنشان کرد: بیش از ۲ سال است که این موضوعات را از دو طرف تیم مذاکره‌کننده برجام می‌شنویم و عملا هم دو طرف نمی‌خواهند مرگ برجام را اعلام کنند، اما برجامی هم در کار نیست. بنابراین قیمت دلار هم ترند صعودی خود را بالای محدوده ۴۰ هزار تومان حفظ کرده و پایین نمی‌آید.

سیگنال‌های سیاسی به مذاق بازار ارز نیست

این کارشناس بازارهای مالی با اشاره به ارزش ذاتی دلار در محدوده قیمتی ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان گفت: با توجه به رشد تورم تا پایان سال، این ارزش ذاتی بالاتر نیز خواهد رفت و این موضوع نشانه خوبی نیست.از طرفی در حوزه پولی، نقدینگی و سیاست‌های مالی نه تنها بهبودی نمی‌بینیم بلکه شاهد بدتر شدن اوضاع هستیم و همه این عوامل باعث افزایش قیمت دلار می‌شود.

او با تاکید بر اینکه تا نشانه‌های جدی در رابطه با برجام اتفاق نیافتد قیمت دلار صعودی است افزود: بروز نشانه‌های جدی در جهت توافق برجام، موضوعات سیاسی است و ما نه تنها چنین نشانه‌هایی نمی‌بینیم بلکه شاهد کاهش سطح روابط بین‌المللی کشورمان با سایر کشورها هستیم.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: اتفاقاتی مانند موضوع آذربایجان و کاهش سطح روابط این کشور در سطح کنسولگری را شاهد هستیم. یا آلمان قصد چنین اقدام مشابهی دارد. اینکه سطح روابط با کشورهای همسایه پایین بیاید یا کشورهای اروپایی سُفرایشان را فرابخوانند، سیگنال بدی به بازار ارز می‌دهد.

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا 43 هزار و 127 (چهل و سه هزار و صد و بیست و هفت تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 43 هزار و 558 تومان ( چهل و سه هزار و پانصد و پنجاه و هشت تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 46 هزار و 859 تومان ( چهل و شش هزارو هشتصد و پنجاه و نه تومان) و قیمت فروش یورو 47 هزار و 328 تومان (چهل و هفت هزار و سیصد و بیست و هشت تومان) است.

راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا

بر اساس مصوبه اخیر هیات پول و اعتبار، فعالیت مرکز مبادلات ارز و طلای ایران، از یکشنبه ۱۶ بهمن‌ماه به صورت رسمی در محل بازار متشکل ارز آغاز به کار می‌کند.

دو هفته پس از انتصاب فرزین به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، وعده راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا با هدف ساماندهی و توسعه بازار داده شد. این بازار که تحت عنوان ناخدا از فردا شروع به کار می‌کند، قرار است علاوه بر عرضه اسکناس‌های خارجی، برای تامین نیازهای غیربازرگانی مردم، ارز شرکت‌های بازرگانی را نیز تامین کند.

بانک مرکزی برای افراد واجد شرایط جهت تامین ارز از طریق سامانه ناخدا، فهرستی ۳۸ موردی را منتشر کرده و این افراد می‌توانند با مراجعه به این سامانه، ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

فعالان بازار، در روزهای گذشته صحبت‌های فرزین را درباره دخالت مستقیم و نرخ سازی بانک مرکزی در بازار معاملات ارز آزاد، رسمیت شناختن بازار معاملات ارز آزاد توسط نهاد پولی کشور تعبیر کردند.

اینکه مرکز مبادله ارزی فرزین ، با مرکز مبادلات ارزی سال ۹۱ که در بستر وزارت بازرگانی شکل گرفت چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد هنوز در ابهام است. مرکز مبادلات ارزی مهر‌ماه سال ۹۱ با هدف جلوگیری از نوسانات شدید نرخ ارز ایجاد شد و در سال ۹۵ نیز با سیاست ارز تک نرخی، بساط آن برچیده شد.

سیگنال بازارهای موازی افزایشی است

افزایش سقف فروش ارز سهمیه‌ای، اقدام برای راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا و افزایش سود بانکی حساب‌های بلند مدت، اقدامات و اخباری بود که بانک مرکزی امید دارد با آنها از رشد شارپی در بازار ارز جلوگیری کند. اما قیمت دلار با وجود تعطیلی نخستین روز از سومین هفته بهمن‌ماه در بازار فردایی به کانال ۴۵ هزار تومانی نزدیک شده است.

از طرفی بازارهای موازی نیز سیگنال افزایش قیمت به تهران می‌دهند. درهم امارات و دلار سلیمانیه رشد محدودی داشتند و خبر سفر وزیر خارجه عراق به آمریکا آلارم رشد به سلیمانیه داد. آمریکا نیز برای قطع جریان ورودی دلار به ایران تراکنش های مالی عراق را محدود کرده و زیر نظر گرفته است.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود