معرفی تخم تره و خواص درمانی آن

0 5,287

تره گیاهی است دو یا چند ساله، پایا و پیاز دار، برگ های آن دراز و باریک می باشد و اغلب منتهی به پیاز کوچکی در داخل خاک می شود. گل های آن به شکل یک گلوله مدور

مشخصات ظاهری تخم تره:

سیاه، تقریباً پهن و ناصاف است.

طبیعت:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن گرم و خشک است.

نحوه مصرف:

به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می‌کنند.

خواص درمانی:

تقویت کننده کلیه و مثانه و محرک اشتها، مقوی معده و برطرف کننده یبوست، قطع کننده خونریزی و افزاینده نیروی جنسی، تحلیل برنده گازهای روده و رفع کننده امراض سرد بدن، ضد دل‌پیچه و مفید برای اسهال ساده، بازکننده انسدادهای مجاری کبد و ضد اسهال مزمن می‌باشد.

مزاج:

  • طبیعت گرم و خشک دارد.

خواص درمانی:

  • برطرف کننده ناراحتی طحال، خوشبو کننده دهان، رفع کننده یبوست دائمی، مفید در درمان ترش کردن معده و سوء هاضمه، رفع چاقی و تسکین درد مفاصل و نقرس، مفید برای گرفتگی صدا و سرفه، درمان حبس البول، در مورد آب آوردن بافت ها، مفید برای دفع سنگ کلیه و تسکین قولنج، درمان کهیر، ملین، مقوی هاضمه و پیشاب آور، موثر در درمان گرفتگی صدا، زکام، سرفه، برونشیت و تمامی اختلالات حاد دستگاه تنفسی، پایین آوردن فشار خون، درمان تمامی عفونت ها مفید، درمان اسهال مزمن و نفخ شکم، مفید برای ذات الریه، دفع رسوبات ادراری.

مضرات:

  • زیاد خوردن تره در شب باعث پریشان خوابی می شود.
    افرادی که طبع سودایی دارند که کمتر مصرف کنند.

تره گیاهی است دو یا چند ساله، پایا و پیاز دار، برگ های آن دراز و باریک می باشد و اغلب منتهی به پیاز کوچکی در داخل خاک می شود. گل های آن به شکل یک گلوله مدور در انتهای ساقه ی گل دهنده می رویند، رنگ گل ها سفید مایل به سبز است و از آن دانه های سیاه و ناصاف تره به دست می آید. تره به طور کلی دو نوع است؛ نوع کوتاه و نازک تابستانه و دیگری تره فرنگی که نوع زمستانه است و خیلی بلند است و تا یک متر می روید و برگ های پهن و قوی دارد. تره به نام های دیگر کندنا، کیلافه، گوار، توبیان، تره ی سبزی، کوار، کرات رومی شناخته می شود.

برگ تره

طبیعت آن خیلی گرم و خشک است و دارای ویتامین آ، ب1 و ب2، ث، آهن، تیامین و نیاسین، کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم است.

خواص درمانی تره :

محرک، ادرار آور و قاعده آور است و گرفتگی های کبدی را بازمی کند، قصب الریه را پاک می کند، خونریزی ها به خصوص خون بواسیر را قطع می کند، کمر را تقویت و نیروی جنسی را زیاد می کند، دستگاه گوارش را تقویت و روماتیسم را درمان می کند، سبب ریزش اشک چشم می شود.

اگر میل دارید که استفراغ کنید، آب آن را بگیرید و با عسل مخلوط کنید و بنوشید. آن را با جو دو سر بپزید و بخورید. به مزاج لینت می دهد، روده ها را ضد عفونی می کند، هاضمه را تقویت می کند، برای درمان آسم یا تنگی نفس مفید است.

شب ها، تازه ی آن را بکوبید و در رحم بگذارید. آن را تمیز می کند، ترشحات آن را برطرف می سازد و از سقط شدن جنین جلوگیری می کند. تازه آن را کوبیده و با نمک ضماد کنید. زخم های بد و عفونی را درمان می کند. تازه آن را هر روز خرد کنید و با آن کوکو بپزید و بخورید. بواسیر بادی را درمان می کند.

آب تازه آن را بگیرید، بعد کندر ساییده را با آن مخلوط کنید و در بینی بچکانید و تفاله ی تره را با کمی سرکه بر پیشانی ضماد کنید. خونریزی بینی را قطع می کند. کوبیده ی برگ تازه آن را با زرد چوبه ساییده مخلوط کنید و شیاف بسازید و استعمال کنید. اسهال را بند می آورد.

خرد شده ی برگ های تازه آن را در سرکه بریزید و نمک اضافه کنید و بپزید، سپس مدتی در آب آن بنشینید. ورم رحم را درمان می کند. تازه ی آن را بکوبید و با سماق ساییده مخلوط کنید. اگزما، مخملک و زگیل را درمان می کند.

دیگر خواص تره :

خوردن تره بعد از غذا مانع از ترش شدن آن شده و از ترشی معده جلوگیری می کند. ملین و برطرف کننده قولنج است. اگر با عسل خورده شود، برای رفع، کلیه عوارض مربوط به سردی غذا موثر می باشد و پخته آن با عسل برای رفع درد سینه مفید است.

سوخت و ساز بدن را تامین می کند و همچنین موجب زیاد شدن شیر مادران شیرده می شود. برای مبتلایان به سو هاضمه، درد مفاصل، نقرس، تصلب شرایین، چربی خون، سنگ کلیه توصیه می شود.

تذکر : 

دیر هضم و نفاخ است، خون را می سوزاند، بینایی چشم را کاهش می دهد، لثه را خراب می کند، برای گرم مزاجان مضر است. مصلح آن گشنیز و کاسنی است.

افرادی که به ناراحتی های ورم کیسه صفرا، ضعف بینایی، نفخ، سردرد، پریشان خوابی، ضعف حافظه، ورم کلیه و ناراحتی های معده دچار می باشند، با احتیاط مصرف نمایند.

خواص درمانی تخم تره :

هر روز آن را بو بدهید و بخورید. دل پیچه و اسهال که همراه با پیچش شکم است و همچنین اسهال های طولانی و مزمن را متوقف می کند.

دو مثقال از آن را با دو مثقال تخم مورد مخلوط کرده بخورید. برای امراض سرد نافع است، اشتها را زیاد می کند، کلیه، مثانه و کمر را تقویت می نماید، خون ریزی از هر عضوی را قطع می کند، باز کننده ی گرفتگی های بلغمی مجاری کبد می باشد.

آن را بجوشانید و بخور آن را هر روز به مقعد بدهید و پنج روز هم تخم تره بیابانی را بخورید. بواسیر را درمان می کند.

مشخصات، قیمت و خرید بذر تره بومی گلباران سبز

منبع مقاله :
صانعی، صمصام؛ (۱۳۹۵)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از ۴۰۰ نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود