خواص دارویی گیاه بارهنگ

1 3,979

بارهنگ (در متون طب سنتی ذنب الفار که لسان الحمل باشد و بارتنگ که گویا نام هندی آن است) گیاه چندساله‌ای از تیره بارهنگیان است.

ترکیبات گیاهی موجود در بارهنگ باعث کاهش التهاب، بهبود هضم و زخم می‌شود.در این مطلب با خواص درمانی بـارهنگ و فواید آن برای سلامتی آشنا مي شويم:
6512085 548 - خواص دارویی گیاه بارهنگبارهنگ چیست؟
بارهنـگ گیاه بومی اروپا و مناطق خاصی از آسیاست. این گیاه چند ساله گل‌های مایل به سبز و برگ‌های بزرگ و بیضی شکل دارد که به صورت خام یا پخته قابل خوردن است. بارهنـگ دارای برگ و دانه‌های خوراکی است که از قرن‌ها قبل در حوزه دارویی استفاده می‌شده است.مزایای بارهنگ برای سلامتی
نتایج مطالعات اولیه نشان می‌دهد بارهنـگ چندین مزیت برای سلامتی دارد اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.
– بارهنگ التهاب را کاهش می‌دهد
در حالی که سطح پایین التهاب بخشی از پاسخ سالم بدن به آسیب است، اما التهاب مزمن منجر به بروز بیماری‌های مختلف می‌شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد بارهنـگ به کاهش التهاب کمک می‌کند. به طور خاص برگ‌ها حاوی چندین ترکیب ضدالتهاب از جمله فلاونوئیدها، ترپنوئیدها، گلیکوزید‌ها و تانن‌ها هستند.
علاوه بر این، مطالعات در فاز آزمایشگاهی نشان می‌دهد دانه‌های بارهنگ چندین نشانگر التهاب را کاهش داده و رشد برخی از سلول‌های سرطانی را آهسته می‌کند. البته بارهنـگ را نباید یک داروی سرطان دانست. مطالعات در فاز انسانی برای ارزیابی اثرات ضدالتهابی این گیاه لازم است.
6512089 981 - خواص دارویی گیاه بارهنگ
– بارهنگ باعث ترمیم زخم می‌شود
برخی تحقیقات خاطرنشان می‌کنند بارهنـگ با کاهش التهاب، جلوگیری از رشد میکروبی و تسکین درد از ترمیم زخم پشتیبانی می‌کند. در حقیقت، یک مطالعه روی ۴۰ نفر نشان داد استفاده از ژل حاوی آلوئه ورا و بارهنگ به بهبود زخم پا کمک می‌کند. به همین ترتیب، در یک مطالعه در فاز حیوانی گیاهان آلوئه ورا و بارهنگ باعث بهبود ترمیم زخم و بافت در صورت استفاده موضعی شدند.

– بارهنگ از سلامت گوارش پشتیبانی می‌کند
تحقیقات نشان می‌دهد چندین ترکیب موجود در دانه‌ها و برگ‌های بارهنـگ برخی از مشکلات گوارشی را تسکین می‌دهد. به طور خاص دانه‌ها حاوی پسیلیوم هستند، نوعی فیبر که اغلب به عنوان ملین طبیعی استفاده می‌شود، زیرا هنگام حرکت از طریق دستگاه گوارش آب را جذب می‌کند.
بر اساس نتایج یک بررسی بارهنـگ حرکت دستگاه گوارش را کند می‌کند که باعث تنظیم نظم روده و کمک به درمان اسهال می‌شود. یک مطالعه روی موش‌ها حتی نشان داد عصاره بارهنگ باعث بهبودی زخم معده می‌شود. علاوه بر این، برخی از مطالعات در فاز حیوانی نشان می‌دهد خواص ضدالتهابی بارهنـگ به درمان مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) که باعث ایجاد علائمی مانند درد معده، نفخ و اسهال می‌شود کمک می‌کند.
6512079 233 - خواص دارویی گیاه بارهنگبارهنگ دارای برگ و دانه‌های خوراکی است و فوایدی مانند بهبود هضم غذا، بهبود ترمیم زخم و التهاب پایین را برای بدن فراهم می‌کند. بعلاوه، بارهنگ به طور گسترده‌ای به عنوان مکمل، چای و محصولات مراقبت از پوست در دسترس است.

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
1 نظر
  1. سیاوش سلیمانپور می‌گوید

    سلام،، در مورد گیاه بارهنگ نمیشد بجای کلمات قلمبه و سلمبه از جملات ساده تر وعامی استفاده کنید؟ من که چیزی نفهمیدم،

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود