شناخت گیاه پرخاصیت «پای خر»

0 3,792

گیاه «پای خر» در درمان سرفه و کاهش تب بسیار موثر است. دکتر علی دادار، با اشاره به این‌که این گیاه با نام علمی(Tussilago farfara) دو لپه و از خانواده گل ستاره‌ای‌ها است، افزود: از ریشه و برگ گیاه برای بخور، درمان سرفه‌های خشک، آبسه و رفع سکسکه استفاده می‌شود.

گیاه «پای خر» در درمان سرفه و کاهش تب بسیار موثر است.
دکتر علی دادار با اشاره به این‌که این گیاه با نام علمی(Tussilago farfara) دو لپه و از خانواده گل ستاره‌ای‌ها است، افزود: از ریشه و برگ گیاه برای بخور، درمان سرفه‌های خشک، آبسه و رفع سکسکه استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: پای خر در درمان برونشیت و بیماری‌های سینه مفید است. از دم کرده این گیاه می‌توان به عنوان مایع شستشو دهنده چشم استفاده کرد، این گیاه همچنین خلط آور و آرام کننده است. از این گیاه می‌توان در درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های کلیه و مثانه و دمل استفاده کرد. گل‌های این گیاه دارای تانن و اسیدهای مالیک است و در برگ‌های آن گلوکزید وجود دارد.
پای خر گیاهی است پایا، دارای ریشه‌های قوی و گوشت‌دار و به رنگ سفید مایل به قهوه‌ای و به ضخامت انگشت است.

«پای خر»؛ گیاهی با خواص متعدد درمانی

سراسر طول ساقه را برگ‌های فلس مانند، باریک، دراز و نوک تیز می‌پوشاند و در قاعده ساقه و مجاور سطح زمین، پس از مدتی برگ‌های نسبتا بزرگ با دمبرگ دراز و پهنک بیضوی دانه دار به وجود می‌آید.
سطح فوقانی پهنک این برگ‌ها به رنگ سبز ولی سطح تحتانی آن‌ها به علت پوشیده بودن از کرک‌های ظریف فراوان، به رنگ سفید است و میوه آن فندقه و دارای یک دسته تار ظریف در انتها است.
این گیاه بیشتر در مناطق معتدل و سرد رشد می‌کند، اما در اغلب نواحی ایران نیز می‌توان آن را مشاهده کرد.
از این گیاه به نام «فرفره» نیز یاد می‌شود.
منبع:www.sinaps-s.blogfa.com

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود