معرفی بلادر یا قرص کمر و خواص درمانی آن

0 3,981

همه چیز درباره بلادر ، خواص بلادر، طبیعت بلادر ، فواید مصرف بلادر، ترکیبات بلادر ، مضرات مصرف بلادر ، طرز استفاده بلادر ، فراورده های دارویی بلادر ، تاریخچه بلادر ،فواید مصرف بلادر

دو نوع بلادر وجود دارد یکی بلادر کبیر و دیگری بلادر صغیر. در اینجا به نام علمی و مشخصات مربوط به نوع بلادر کبیر که خواص دارویی داشته و در طب سنتی نیز کاربرد دارد اشاره شده است.

نام علمی بلادر کبیر:

Anacardium Occidentale L.، نام فرانسه Anacarde و نام انگلیسی آن Cashew nut می‌باشد. نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، بلادرکبیر، قرص کمر، حب الفهم و حب القلب نامیده شده است.

تیره گیاه:

پسته Anacardiaceae

نوع گیاه:

درخت

مشخصات ظاهری درخت:

درختی است نسبتاً بزرگ با برگ‌هایی بیضی شکل و گل‌های آن مجتمع و به صورت پانیکول می‌باشند. برخلاف نظر بعضی از کارشناسان گیاهان دارویی آنچه که درباره خواص درمانی مغز قرص کمر در رابطه با تقویت نیروی جنسی گفته می‌شود واقعیت ندارد و در حد معمول مقوی نیروی جنسی می‌باشد. میوه‌اش به شکل باقلای درشت به طول حدود ۴ الی ۵ سانتی‌متر و عرض حدود ۳ تا ۳/۵ سانتی‌متر و از مشخصات آن این است که در قاعده‌ی میوه آن قسمت متورم و حجیمی به شکل گلابی دیده می‌شود که از تغییر شکل دمگل به وجود می‌آید. میوه‌ی این گیاه (بلادرکبیر – قرص کمر) که به صورت زائده‌ای در انتهای قسمت متورم واقع است، حالت نسبتاً سخت و با مقاومت دارد. در داخل میوه آن، بادامی قرار دارد که در حالت تازه قابل مصرف است و از آن روغن ملایمی با رنگ زرد روشن استخراج می‌شود. در فاصله‌ی بین مغز و پوست میوه رطوبت غلیظی وجود دارد که به آن عسل بلادریا روغن بلادر می‌گویند.

طبیعت:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن گرم و خشک و طبیعت عسل بلادر کبیر خیلی خیلی گرم و خشک است.

رویش جغرافیایی:

اغلب در آمریکا و مناطق حارّه استوایی کاشته می‌شود و در مناطق ساحلی هندوستان نیز پرورش داده می‌شود.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در بلادرکبیر (قرص کمر):

آب، پروتئین، چربی، هیدرات کربن، خاکستر، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، رایبوفلاوین، نیاسین، تیامین و ویتامین A در ‌آن تشخیص داده شده است.

بخش مورد استفاده:

دانه (مغز قرص کمر) و پوست سخت میوه. در ضمن عسل بلادر و پوست و برگ درخت نیز خواص دارویی دارند.

نحوه مصرف:

معمولاً مغز قرص کمر را به صورت پودر شده استفاده می‌کنند و در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها نحوه و مقدار مصرف آن را پزشک تشخیص داده و تجویز می‌کند.

خواص درمانی مغز قرص کمر (بلادر کبیر):

تقویت کننده حافظه و نیرودهنده، نرم کننده و مقوی نیروی جنسی می‌باشد. در ضمن روغن دانه نیز نرم کننده پوست است. در استعمال خارجی پوست سخت قرص کمر به صورت جوشانده برای سیاهی موی سر مؤثر می‌باشد.

نکته:

برخلاف نظر بعضی از کارشناسان گیاهان دارویی آنچه که درباره خواص درمانی مغز قرص کمر در رابطه با تقویت نیروی جنسی گفته می‌شود واقعیت ندارد و در حد معمول مقوی نیروی جنسی می‌باشد.

منبع‌مقاله: صانعی، صمصام؛ (۱۳۹۵)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از ۴۰۰ نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود