معجزه گل حسرت در بهبود نقرس

0 3,719

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که گل حسرت برای کاهش التهاب و درد استفاده می‌شود، گفت: برای بیماری نقرس و روماتیسم از آن استفاده می‌شود و برای بیماری‌های سیاتیک و نقرس مفید است.

خبرگزاری صدا و سیما: به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، خانم دکتر ساره حسینی با اشاره به این‌که گل حسرت را با نام‌هایی، چون سورنجان، عکنه، سورنگان می‌شناسند، گفت: طبیعت گیاه خیلی گرم و خشک است، به صورت استعمال خارجی از ضماد آن برای کاهش التهاب و درد استفاده می‌شود و مصرف خوراکی آن به میزان محدود به عنوان مسهل کاربرد دارد.

وی با اشاره به این که گل حسرت برای بیماری نقرس و روماتیسم استفاده می‌شود، بیان کرد: غده زیرزمینی گل حسرت یا سورنجان سه نوع است: نوع اول رنگ پوست خارجی و مغز غده هر دو سفید رنگ است و طعم آن شیرین است، نوع دوم رنگ پوست و مغز آن هر دو زرد تیره یا سرخ رنگ است و نوع سوم رنگ پوست و مغز آن سیاه و مزه آن تلخ است. برای استعمال داخلی یا مصرف خوراکی حتما باید از نوع اول که سفیدرنگ می‌باشد استفاده کرد. نوع دوم و سوم سمی بوده و مصرف آن مجاز نمی‌باشد، زیرا مسمومیت شدید ایجاد می‌کند، ولی در استعمال خارجی از آن استفاده می‌شود. حتی استعمال خارجی نوع سوم آن که سیاه رنگ است نیز توصیه نمی‌شود.

عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌که، نوع سفید و خوراکی آن مسهل بلغم بوده و به ویژه برای ناراحتی‌های مفصلی بسیار اثربخش است، ادامه داد: برای رفع ورم طحال کاربرد دارد، برای بیماری‌های سیاتیک و نقرس مفید است.

خانم دکتر حسینی با بیان این‌که ضماد آن با زعفران و تخم مرغ در تسکین درد استخوان و تحلیل ورم‌های سفت بسیار اثر بخش است، ادامه داد: ضماد آن همراه با سرکه برای درد مفاصل و آرتروز مفید می‌باشد، شیاف آن با روغن حیوانی برای درمان و افتادن دانه بواسیر و تسکین درد بسیار مؤثر است، همراه با زنجبیل و فلفل برای رفع درد مفاصل اثرات خوبی دارد، سورنجان سفید همراه با صبر زرد برای بیماری سیاتیک بسیار اثربخش است، سورنجان سفید برای درمان زخم‌های کهنه بسیار اثربخش بوده و سورنجان عامل ضد سرطان بسیار موثری است.

خانم دکتر ساره حسینی در مورد میزان مصرف این گیاه گفت: میزان مصرف سورنجان در ۲۴ ساعت ۰/۲ تا ۵/۰ گرم است.

وی همچنین یادآور شد: مصرف آن تنها با توصیه پزشک مجاز بوده و برای بیماران قلبی، زنان باردار و افرادی که مشکلات گوارشی دارند، مجاز نمی‌باشد.

-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود