درمان خانگی چرک گلو با روش های طبیعی و مطمئن

0 4,162

عفونت گلو یا التهاب گلو ، هم می تواند باکتریایی باشد و هم ویروسی که باعث التهاب بافت های گلو شده و آن نواحی را قرمز، دردناک و ملتهب می کند.

وجود چرک گلو (ترشحات سفید روی لوزه های کامی) باعث بروز گلو درد چرکی می شود، که به آن گلو درد نوع استرپتوکوکی نیز می گویند. عامل انتقال این نوع بیماری، از طریق تماس نزدیک با فرد بیمار می باشد، که معمولا با انجام آزمایش کشت حلق قابل تشخیص است، البته از روی نشانه های همچون تب، مشکل در بلع غذا، تورم در ناحیه غدد لنفاوی، کوفتگی و خستگی بدن، ملتهب شدن کام، تورم و ایجاد نقاط چرکی در لوزه ها نیز قابل تشخیص می باشد. برای آشنای با درمان خانگی چرک گلو با این مطلب نصرینو همراه شوید.

روش های موثر برای درمان چرک گلو

چند روش عالی برای درمان خانگی چرک گلو

هر چند افراد برای درمان چرک گلو و علت ایجاد آن باید به پزشک مراجعه نمایند، اما روش های  موثری نیز برای درمان طبیعی چرک گلو همانند استفاده از میوه ها، ادویجات و گیاهان دارویی وجود دارد، که هر یک از آن ها به دلیل خواص بی شمار خود، در درمان گلو درد موثر می باشند. که این روش ها شامل موراد زیر می باشد:

مصرف لیمو باعث از بین رفتن مخاط اضافه می شود و به این دلیل برای بهبود گلو درد مفید می باشد. طریقه استفاده از آن به سه روش زیر می باشد:

۱. آب نیمی از یک لیمو را با عسل به میزان یک قاشق چایخوری به درون یک فنجان آب گرم بریزید و پس از ترکیب کامل، آن را میل کنید.

۲. به اندازه مساوی آب گرم را با آب لیمو ترکیب نمایید و آن را غرغره کنید.

۳. لیمو را به دو قسمت تقسیم کنید، بر روی نصف آن مقدار کمی فلفل و نمک بپاشید، حال آب لیمو را به آهستگی بمکید.

انار حاوی انواع آنتی اکسیدان می باشد، به همین دلیل برای تسکین التهاب گلو درد مفید می باشد. مقداری پوست میوه انار را درون ظرف آب(۳ الی ۴ لیوان) بیاندازید و روی حرارت بگذارید، تا ۱۲ الی ۱۵ دقیقه بجوشد، بعد آن را از صافی عبور دهید و محلول بدست آمده را غرغره کنید و یا همانند دمنوش مصرف نمایید. البته مصرف آب انار در طول روز(۳ مرتبه) نیز یکی دیگر از روش های درمان خانگی چرک گلو محسوب می شود.

درمان گلو درد و چرک گلو

یکی از خواص سیر خاصیت ضد باکتری و ضدعفونی می باشد، که برای درمان گلو درد و چرک گلو مفید می باشد. نفس کشیدن عمیق پس از جویدن سیر و برگ های تازه سیر، باعث آزاد شدن آلیسین موجود در سیر می شود، چرا را که این ماده شیمیایی عامل ایجاد خاصیت ضد باکتری سیر می باشد. همچنین غرغره محلول سیر(یک چهارم لیوان آب + چند قطره روغن سیر) برای درمان چرک گلو و گلو درد مفید می باشد. این عمل را روزانه یک مرتبه انجام دهید.

دارچین به دلیل خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانیش برای درمان گلو درد مفید می باشد. برای تهیه محلول دارچین و غرغره آن باید یک قاشق غذاخوری پودر دارچین، یک قاشق غذاخوری پودر فلفل سیاه و مقداری کمی هل را با یک لیوان آب گرم ترکیب کنید و بعد این محلول را از صافی عبور دهید، سپس روزانه ۲ الی ۳ مرتبه آن را غرغره نمایید. روش دوم ساخت محلول دارچین به این صورت است که چند قطره روغن دارچین را با یک قاشق غذاخوری عسل خالص ترکیب کنید و میل نمایید. بهتر است روزانه ۲ مرتبه از این مخلوط استفاده کنید.

استفاده از محلول فلفل هندی به دلیل داشتن کپسایسین برای بهبود مشکلات ناشی از گلو درد مفید می باشد. روش تهیه فلفل هندی به این صورت است که فلفل هندی را داخل یک لیوان آب جوش، ۵ مرتبه با فلفل پاش بریزید و پس از ترکیب آن دو، از این محلول هر ۱۵ دقیقه، مقداری غرغره کنید.

درمان خانگی چرک گلو

یکی دیگر از روش های درمان چرک گلو استفاده از جوش شیرین است، که دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد. طریقه مصرف آن به این صورت است که یک قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق چای خوری نمک را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و آن را باهم مخلوط کنید و در طول روز سه مرتبه از این محلول غرغره کنید.

لازم به ذکر است که برای درمان خانگی چرک گلو و گلو درد از عسل، زنجفیل، آب دهانشویه، زردچوبه، آب گوجه فرنگی، ریشه گل ختمی، تمشک قرمز، نارون قرمز، مریم گلی و چای بابونه نیز استفاده می کنند، که ما در این بخش، تنها به ذکر چند مورد اکتفا نموده ایم، که امیدواریم مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود