دلایل تشدید کننده انحراف چشم یا لوچی و درمان آن در خانه

0 3,819

انحراف چشم یا استرابیسم نوعی بیماری چشمی ست که به چشم ها حالت نامتقارن می دهد. تشخیص و درمان انحراف چشم با بررسی دلایل و علائم انحراف چشم انجام می شود .

یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی انحراف چشم می باشد که عبارت است از عدم توانایی تمرکز بین دو چشم که سبب می شود چشم در جهت های مختلفی قرار بگیرند این مشکل چشمی بیشتر در اطفال مشاهده می شود همچنین در ازدواج های فامیلی شیوع بیشتری دارد که با کمک درمان خانگی انحراف چشم می توانید این مشکل را برطرف کنید.

لوچی در کودکان

درمان خانگی انحراف چشم

انحراف چشم اگر به موقع تشخیص داده شود ساده و آسان است این مشکل در گروه های سنی مختلف رخ می دهد و دارای علت های گوناگونی می باشد، درمان آن شامل جراحی، استفاده از لنز ها و یا عینک به منظور هماهنگ کردن چشم می باشد و به دلیل ظرافت بیش از حد چشم باید از هرگونه خود درمانی پرهیز کرد اما در صورتی که به درمان طب سنتی و خانگی تمایل دارید می توانید به پزشک مراجعه کنید تا برای شما نسخه تجویز کند موارد زیر صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند.

درمان انحراف چشم

 دمنوش گل عینک

یکی از روش های درمان خانگی انحراف چشم دمنوش گل عینک می باشد که می توانید به عنوان مایع شستشوی چشم از آن استفاده کنید به منظور داشتن نتیجه مطلوب باید به طور مرتب مصرف شود.

دمنوش جینکو بیلوبا یا کهن دار

دمنوش جینکوبیلوبا به منظور درمان خانگی انحراف چشم گزینه بسیار مناسبی می باشد که به درمان انحراف چشم ناشی از عملکرد مغز کمک می کند.

روش های بهبود انحراف چشم

گیاه خار مریم

در این گیاه ماده ای به نام سیلمارین وجود دارد که به درمان لوچی چشم ناشی از مشکلات کبدی کمک می کند.

درمان خانگی انحراف چشم

گیاه کولئوس فورسکولین

یکی دیگر از روش های درمان خانـگی انحراف چشم گیاه کولئوس فورسکولین می باشد که در ایران نمی روید این گیاه به کاهش فشار داخل چشمی کمک می کند.

درمان گیاهی انحراف چشم

۱. مصرف منابع ویتامین E و ویتامین های A ،D ،C و B-2 به مدت سه ماه

۲. مصرف روغن زیتون ، روغن سویا، روغن بادام شیرین، زرده تخم مرغ و برگ های سبز گیاهان

۳. از کودک خود بخواهید که با دست چپ چشم چپ را بپوشاند و یک شی به رنگ دلخواه او را در فاصله دو متری چشم او در جهت طبیعی گردش چشم قرار دهید و از کودک تان بخواهید با حرکت چشم آن را نگاه کند تا گردش چشم در زاویه درست قرار بگیرید سپس هر روز زاویه را صحیح تر کنید و زمان نگاه کردن را نیز بیشتر کنید و با چشم بعدی نیز این کار را انجام دهید.

درمان انحراف چشم با چند ورزش

انحراف چشم در افراد مختلف دارای علت های متفاوتی می باشد به همین دلیل استفاده از ورزش به تنهایی نمی تواند برای درمان خانگی انحراف چشم خیلی تاثیر گذار باشد در ادامه با سه ورزش که برای درمان انحراف چشم بکار می روند آشنا می شوید :

 روش های بهبود انحراف چشم

استفاده از مداد

این ورزش یکی از انواع ورزش های ساده می باشد که به راحتی می توانید در منزل انجام دهید بنابراین با استفاده ازمداد سعی کنید چشم را در یک نقطه متمرکز کنید و در ابتدا مداد را در مقابل چشم قرار دهید و یک نقطه خاص از آن را به عنوان نقطه تمرکز انتخاب کنید سپس هر دو چشم را روی آن نقطه متمرکز کنید و آرام آرام مداد را به سمت صورت و نوک بینی نزدیک کنید این ورزش را زمانی که تاری دید احساس کردید متوقف کنید.

تکنیک طناب بروک

این ورزش برای کودکانی که از تنبلی چشم رنج می برند گزینه مناسبی است بنابراین یک طناب را به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی متری انتخاب کنید سپس سه گوی را با رنگ های مختلف در فاصله یک اندازه به طناب وصل کنید و یک سمت طناب را به یک دستگیره یا دیوار ثابت کنید و سمت دیگر را در دست و نزدیک نوک بینی نگه دارید سپس بر روی هر گوی تمرکز کنید و سراغ گوی بعدی بروید که در واقع در هر مرحله باید فقط همان گوی مورد نظرتان را ببینید در غیر اینصورت یکی از چشم ها انحراف دارد این تمرین را تا مشاهده سه گوی انجام دهید.

انواع انحراف چشم

 • گردش متمایل به درون یا استوروپیا
 • گردش متمایل به بیرون یا اکسوتروپیا
 • گردش متمایل به سمت پایین یا هایپوتروپیا
 • گردش متمایل به سمت بالا یا هایپرتروپیا

انحراف چشم در کودکان

علت انحراف چشم چه می باشد؟

 1. توازن نداشتن عضلات دور چشم
 2.  عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
 3. سابقه‌ خانوادگی‌ انحراف‌ چشم‌
 4. نشانگان‌ داون‌
 5.  آسیب مغزی‌ یا آسیب‌ به‌ سر
 6. بیماری‌ تیرویید
 7. تومور چشم‌
 8. آسیب‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ جنین‌
 9. آسیب‌ زایمانی‌
 10. استفاده‌ نامناسب‌ از چشم‌

عوامل ایجاد یا تشدید کننده انحراف چشم

 •  ترساندن بچه و یا از خواب پراندن او
 • کمبود ید و ویتامین E
 • اهمیت ندادن به ویار زن حامله به ویژه منابع ویتامین E

درمان خانگی انحراف چشم

توصیه های مهم

۱.بهترین زمان درمان انحراف چشم زمانی است که کودک در سن پایین باشد.

۲. به یاد داشته باشد که رشد کودک، لوچی چشم را درمان نمی کند.

۳. درمان انحراف چشم ممکن است با استفاده از قطرهای چشمی، عینک و تمرینات چشمی امکان پذیر باشد و نیازی به جراحی نداشته باشد.

۴. در صورت نیاز به جراحی هر قدر سن پایین تر باشد بهتر خواهد بود.

دراین مقاله قصد داشیم شما را با درمان خانگی انحراف چشم آشنا کنیم و به خاطر داشته باشید که قبل اینکه درمان لوچی چشم را انتخاب کنید در مورد روش های مختلف درمان حتما با پزشک مورد نظرتان مشورت کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان خانگی و طب سنتی می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.   منبع: آرگــامــگ

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود