آشنایی با قرص زاکسیم ۴۰۰ + عوارض و تداخلات دارویی آن

0 6,552

آنتی‌بیوتیک‌ها از داروهای پرمصرفی هستند که در درمان عفونت‌ها توسط پزشک تجویز می‌شوند. یکی از این آنتی‌بیوتیک‌ها قرص زاکسیم است.

برای آشنایی با اطلاعات دارویی قرص زاکسیم می توانید، با این نوشتار آشنا شوید. زاکسیم از جمله داروهای ضد باکتری می باشد، که برای درمان بیمارهای عفونی مورد استفاده قرار می گیرد.

زاکسیم با نام ژنریک Cefixime(سفیکسیم) تولید شرکت داروسازی دانا می باشد و مصرف خوراکی دارد، که در اشکال دارویی کپسول و قرص زاکسیم و با دوزهای ۴۰۰mg و ۲۰۰mg در بازار دارویی ایران عرضه می شود. زاکسیم در طبقه بندی دارویی جزو داروهای ضد باکتری، ضد عفونت، سفالوسپورین ها و همچنین سفالوسپورین نسل سوم  محسوب می گردد.

تداخل دارویی زاکسیم

اطلاعات دارویی قرص زاکسیم

این دارو به تشخیص پزشک معالج برای درمان بیمارهای عفونی_باکتریایی نظیر عفونت های ادراری، عفونت های مفاصل و استخوان ها، عفونت های تنفسی و عفونت های بافت نرم و یا پوست تجویز می گردد.

مقدار مصرف:

میزان دقیق مصرف زاکسیم بستگی به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص دارد. اما به طور کلی مصرف این دارو در افراد بزرگتر از ۱۲ سال، برای دوز ۲۰۰mg در طول روز ۲ بار و برای دوز ۴۰۰mg یک بار می باشد. همچنین مصرف این دارو برای کودکان کمتر از ۱۲ سال(۶ ماه الی ۱۲ سال) با توجه به وزن کودک و در ازای هر کیلو گرم از وزن وی در طول ۲۴ ساعت ۸mg است و در طول ۱۲ ساعت به ازای هر کیلو گرم از وزن کودک ۴mg می باشد. این دارو برای نوزادان کمتر از ۶ ماه باید با تجویز پزشک و تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض جانبی مصرف زاکسیم:

عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو شامل اسهال، حالت تهوع، استفراغ، سوءهاضمه، کبودی یا خونریزی غیرعادی، ایجاد پلاک های سفید در روی زبان و یا در دهان، ایجاد زخم های زبانی یا دهانی، خارش یا ترشح واژن، درد معده و درد مفاصل می باشد.

تداخل دارویی مصرف زاکسیم:

برای پیشگیری از تداخل دارویی از مصرف همزمان این دارو با داروهای همچون سالیسیلات ها، آسپرین، ایبوپروفن، کاربامازیپن، پروینسید و وارفارین خودداری نمایید و موضوع را به اطلاع پزشک معالج برسانید.

میزان مصرف زاکسیم

توصیه های داروی زاکسیم:

در صورت مصرف این دارو چنانچه دچار عوارضی همچون بثورات جلدی، سریع شدن ضربان قلب، غش ناگهانی، تب، تورم دور چشم ولب ها، مشکلات تنفسی و خس خس کردن سینه و یا کهیر شدید، از مصرف دارو اجتناب نمایید و سریعا با پزشک معالج و یا مراکز اورژانس تماس بگیرید.

افراد کمتر از ۱۲ سال بهتر است با تجویز پزشک از سوسپانسیون سفیکسیم استفاده نمایند.

پس از مصرف قرص زاکسیم در صورت ایجاد تحرکات گوارشی بهتر است همراه با غذا این دارو را مصرف نمایند.

حتی در صورت بهبودی، دروه درمان قرص زاکسیم را کامل کنید.

در صورت عدم بهبودی با این دارو پس از ۳ روز، موضوع را به پزشک معالج اطلاع دهید.

زنان در طول بارداری و شیردهی، تنها در صورت تجویز پزشک می توانند، این دارو را مصرف کنند.

در صورت هرگونه حساسیت موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

افراد کهن سال و یا افراد مبتلا به نارسایی های کلیوی با احتیاط و زیر نظر پزشک از این دارو مصرف نمایند.     منبع: آرگــامــگ

زاکسیم ۴۰۰,قرص زاکسیم ۴۰۰,زاکسیم,قرص زاکسیم,قرص زاکسیم ۲۰۰ چیست,قرص زاکسیم ۴۰۰ چیست,کپسول زاکسیم ۴۰۰,زاکسیم ۴۰۰ چیست,قرص زاکسیم,زاکسیم,قرص زاکسیم برای چیست,خاصیت قرص زاکسیم ۴۰۰,قرص زاکسیم چیست,قرص زاکسیم ۴۰۰,عوارض قرص زاکسیم,داروی زاکسیم ۴۰۰,کپسول زاکسیم,زاکسیم برای چیست,قرص زاکسیم ۲۰۰ برای چیست,زاکسیم چیست,عوارض زاکسیم,قرص زاکسیم ۴۰۰ برای چیست,داروی زاکسیم,قرص زاکسیم ۴۰۰ برای درمان چیست,تداخل دارویی زاکسیم,موارد مصرف زاکسیم ۴۰۰,قرص زاکسین ۴۰۰,زاکسین,زاگسیم,عوارض قرص زاکسیم ۴۰۰,دارو زاکسیم ۴۰۰,خواص قرص زاکسیم ۴۰۰,قرص زاکسین,قرص زاکسیم برای چه بیماری است,قرص زاکسیم ۴۰۰ برای چیست؟,موارد مصرف قرص زاکسیم ۴۰۰,موارد مصرف قرص زاکسیم,قرص زاکسیم برای چی خوبه,زاکسیم ۴۰۰ چه قرصی است,فواید قرص زاکسیم ۴۰۰,قرص زاکسیم برای چیه

 

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود