دُز سوم چه واکسنی بزنیم ؟

0 3,715

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران: در حال حاضر واکسن‌های آسترازنکا و سینوفارم قابلیت تزریق برای دُز سوم را دارند، افرادی که دو دُز اول از واکسن سینوفارم استفاده کرده‌اند برای دُز سوم می‌توانند از سینوفارم یا آسترازنکا استفاده کنند.

دکتر نادر توکلی در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران، در باره دُز سوم واکسن کرونا گفت: افرادی نیز که از واکسن آسترازنکا استفاده کرده‌اند می‌توانند برای تزریق دُز سوم از همین واکسن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: واکسن کرونا پس از ۶ ماه خاصیت ایمنی زایی خود را تا حدی از دست می‌دهد به همین دلیل در تمامی کشور‌های دنیا تزریق دُز بوستر در دستور کار قرار گرفته است. در همین راستا از ابتدای آبان شیوه نامه تزریق به کادر درمان ابلاغ و فرآیند آن آغاز شد. در مورد بقیه گرو‌ها هم به نظر می‌رسد تا پایان امسال باید تزریق دُز سوم را انجام دهند. با توجه به اینکه مرگ و میر و ابتلاء در گروه سنی بالای ۷۰ سال افزایش پیدا کرده بود به همین دلیل تزریق دُز سوم برای این گروه سنی هم الزامی شد.

وی افزود: طی دو ماه اخیر درصد زیادی ازطیف سنی ۱۲ تا ۱۸ سال با واکسن‌های سوبرانا و سینوفارم واکسینه شدند که عارضه جدی به همراه نداشته است. در استان تهران مطالعاتی بر روی این واکسن‌ها با هدف بررسی تأثیر آن‌ها آغاز شده است تا خانواده‌ها با خیال راحت تری برای واکسیناسیون فرزندانشان اقدام کنند. آنچه محرز است تزریق واکسن از مرگ و میر و ابتلاء شدید جلوگیری کرده است.

معاونت درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران درخصوص داروی مولنوپیراویر نیز گفت: درباره استفاده و حتی تولید مولنو پیراویر بحث‌هایی مطرح شده و اگر توسط کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تأیید شود وارد شیوه نامه درمانی کشوری شده و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، ولی آنچه مهم است استفاده از چند داروی (پلی فارمسی) برای درمان کرونا بسیار خطرناک‌تر از دریافت داروی مؤثر است. همچنین هشدار‌هایی مبنی بر استفاده بی مورد از آنتی بیوتیک‌ها وجود دارد.

دکتر توکلی بر لزوم اعتدال در مصرف آنتی بیوتیک تأکید کرد و گفت: تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشکان لزوما بر اساس دستورالعمل‌های درمانی نیست. فرهنگ تجویز آنتی بیوتیک در کشور ما غلط است و باید فرهنگ استفاده درست از آنتی بیوتیک‌ها توسط پزشکان و مردم عادی آموزش داده شود. یکی از پیام‌های هفته مقاومت میکروبی این است که مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن جدی است و می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

وی وضعیت همه گیری شناسی ویروس (اپیدمیولوژیکی) در کشور را کنترل شده عنوان کرد و گفت: گزارشی مبنی بر علامت جدیدی وجود ندارد و در کل در حوزه درمان و تعداد بستری‌ها و مرگ و میر وضعیت آرامی داریم. اما همه باید شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند و از ساده انگاری پرهیز کنند. ضمن اینکه افرادی که تا کنون واکسینه نشده اند حتما به تزریق دو دُز واکسن کرونا اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

tajviz - دُز سوم چه واکسنی بزنیم ؟
-
-
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود