آیا واقعا می توان دز دوم واکسن کرونا را قبل از زمان تعیین‌ شده تزریق کرد؟

0 3,733

دکتری فیزیولوژی پزشکی گفت: بازه زمانی برای تزریق دو دز واکسن کرونا توسط دانشمندان براساس بیشترین میزان اثربخشی تعیین شده، بنابراین اشخاص قبل از زمان تعیین شده دز دوم را تزریق نکنند.

برنا: محمدرضا رئوفی گفت: تزریق واکسن کرونا یک تا دو روز قبل از زمان تعیین شده خطرساز نخواهد بود، اما تغییر این بازه زمانی به مدت مثلا یک هفته می‌تواند اثربخشی و کارایی واکسن را تحت تاثیر قرار دهد.

وی تصریح کرد: هر یک از واکسن‌های ساخته شده و همچنین سیستم ایمنی بدن هر انسان با یکدیگر متفاوت است، اما به طور معمول بازه زمانی برای تزریق دو دز واکسن بیشترین میزان اثربخشی را به دنبال خواهد داشت.

رئوفی توضیح داد: تزریق دز اول واکسن کرونا باعث تحریک سیستم ایمنی شده و بدن را برای مواجهه با عوامل بیماری فعال می‌کند و تزریق زودهنگام دز دوم می‌تواند تقویت ایمنی دز اول را با اختلال روبه‌رو کند.

وی افزود: در صورت ابتلا به کرونا پس از تزریق دز اول نیز دز دوم واکسن باید متوقف شود. تزریق دز دوم در این وضعیت می‌تواند سبب علائم شدید کرونا شده و همچنین کارایی واکسن را مختل سازد.

این استاد علوم پزشکی گفت: ابتلا به کرونا در حقیقت با ساخت پادتن در بدن همانند یک واکسن طبیعی عمل می‌کند. سنجش میزان آنتی‌بادی در بدن نیز می‌تواند به صورت دقیق سطح ایمنی سیستم بدن را نمایش ندهد، بنابراین در صورت ابتلا به بیماری نیز از تزریق دز دوم خودداری شود.

*** قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود